Wiadomości z Rudy Śląskiej

Osobiste załatwianie spraw w urzędach "przy zachowaniu wymogów sanitarnych"

 • Dodano: 2020-05-26 12:00, aktualizacja: 2020-05-27 10:04

Od poniedziałku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów przywrócona została możliwość osobistego załatwiania spraw w urzędach "przy zachowaniu wymogów sanitarnych". Chodzi m.in. o sprawy związane z rejestracją stanu cywilnego, ewidencją ludności i dowodów osobistych, rejestracją pojazdów, czy prawami jazdy.

Jak wygląda praca rudzkiego magistratu? Jak zaznaczają władze miasta - Rudzie Śląskiej taka możliwość była cały czas, jeżeli chodzi o nasz magistrat, ale po uprzednim umówieniu się.

- Przypomnę, że wszystkie te sprawy nasi mieszkańcy od początku pandemii i zamknięcia urzędu miasta cały czas mogą załatwiać, jednak zawsze prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, żeby umówić się na spotkanie z urzędnikiem na konkretny dzień i godzinę. Tak będzie nadal, do czasu poprawy sytuacji epidemicznej na Śląsku - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Urząd Miasta Ruda Śląska zamknięty dla mieszkańców został w poniedziałek 16 marca. Jedynie w sprawach pilnych, wymagających osobistego i niezwłocznego stawiennictwa, mieszkańcy mogą przyjść do magistratu, jednak jest to możliwe tylko i wyłącznie po uprzednim, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem. W innych przypadkach pozostaje kontakt telefoniczny lub elektroniczny.

Nadal także można załatwiać swoje sprawy poprzez platformę elektroniczną ePUAP oraz za pośrednictwem skrzynki podawczej przy głównym wejściu do Urzędu Miasta, do czego zresztą zachęca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Zachęcam także do korzystania z ogólnopolskiej platformy elektronicznej ePUAP, która daje wiele możliwości załatwienia spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Za jej pośrednictwem można m.in. złożyć wnioski o wydanie dowodu osobistego czy odpisu aktu stanu cywilnego. Można także zgłosić narodziny dziecka oraz załatwić część spraw w Wydziale Komunikacji. Skorzystanie z tych usług możliwe jest dzięki tzw. profilowi zaufanemu. Można go bezproblemowo założyć poprzez stronę internetową swojego banku. Aktualnie już co 5 sprawa, która trafia do urzędu wysłana jest właśnie za pośrednictwem ePUAP-u - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że przed wizytą należy umówić się telefonicznie lub e-mailowo. Interesanci mają obowiązek zakrywania ust i nosa, a przy jednym okienku może przebywać tylko jedna aktualnie obsługiwana osoba. Przed wejściem do urzędu obowiązkowo jest mierzona temperatura.

Miesiąc z pracy rudzkiego magistratu w liczbach:

 • 36 065 połączeń telefonicznych do urzędu miasta
 • 2 373 zarejestrowanych spraw przesłanych mailem
 • 322 zarejestrowane pojazdy
 • 335 wydanych dowodów osobistych
 • 232 zarejestrowane urodzenia dzieci
 • 11 807 zarejestrowanych spraw przesłanych do urzędu
 • 2 178 zarejestrowanych spraw przesłąnych przez ePUAP
 • 107 wydanych praw jazdy
 • 14 udzielonych ślubów
 • 142 zarejestrowane zgony

Zobacz także

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • jo...

  Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego jest po 3 strażników miejskich przy drzwia jak jest tam ochrona.

 • Urz

  Wszystko już otwierają a urzędy zamknięte. Śmiechu warte. Dzieci wracają do żłobka, przedszkola. Od soboty chodzimy bez maseczek. Urzędnicy bardzo się szanują.

 • Stefka

  Jo by chciała wkoncu odebrać dowód, ale co dzwonia to odpowiedź "Dowody mogą odbierać tylko osobo co wszczesniejszy zagubiły". Nie ma co godać.

 • Petent

  To wkoncu kiedy otwarty Bo strażnik sam nie wie

 • Krecha

  Uprzedni kontakt telefoniczny - dobre sobie. Może komuś się udało dodzwonić. Wcześniej rejestracja samochodu zajmowała 1 dzień, a teraz 3. Jedyny ratunek to platforma epuap, ale nie wszystko da się tam załatwić. Ręce pełne roboty - dobre sobie, ilu pracowników było przeznaczonych do tego ogromu pracy?

 • Gg

  Sprawy w urzędzie idom jak krew z nosa

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.