Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Oszronione szyby, samochód pokryty śniegiem. Co za to grozi?

 • Dodano: 2018-01-17 06:45, aktualizacja: 2018-01-17 08:38

Okres zimowy to czas, kiedy na ulicach codziennie można spotkać samochody, które całe pokryte są śniegiem lub mają oszronione szyby.

Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością decydują się na jazdę, bez dostatecznej widoczności i kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Takie praktyki prowadzić mogą niestety do poważnych w skutkach zdarzeń.

Zimą, najczęściej rano, można na drogach spotkać samochody, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest ich stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe.

Taka sytuacja plus złe warunki atmosferyczne może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu nie ma możliwości zobaczyć pieszego, nawet w pełnym świetle, nie widzi też dobrze innych pojazdów. Porusza się na wyczucie zagrażając wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki lodu czy śniegu, upadając potem na jadące za nim pojazdy, powodując uszkodzenia szyb lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania.

Spadający z pojazdów lód to też częsty problem pojawiający się poza miastem. Zdarzają się przypadki, gdy z naczepy jadącego tira spadają duże kawałki lodu. Przy większych prędkościach mogą być one śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z powyższych sytuacji kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

Jakie konsekwencje grożą kierowcy, który nie stosuje się do powyższych przepisów?

Z całą pewnością, jeśli patrol policji zauważy taki pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu, to zostanie on zatrzymany. Kierujący musi się w tej sytuacji liczyć z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Pamiętajmy więc, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • ja

  Dziś na DTŚ-ce bryła lodu spadła mi z tira na przednią szybę i będzie niestety do wymiany. Wiadomo, trudno było się zatrzymać kiedy wszystkie pasy DTS zatłoczone. I jak zatrzymac tego kierowcę? Znam firmę, mahą kilka samochodów, znam godzinę. Czy to wystarczy by cokolwiek zdzialać? Jak to ma się do ubezpieczenia itd. Proszę o rady.

 • Ziza

  Racja, ale niestety kiedy czytelnicy poprawiają redaktorki, to inni są zbulwersowani, że poprawiający czepiają się bez powodu. A redaktorka G. i tak nic sobie z tego nie robi. Choć ostatnio jakby nieco poprawiła jakość swojej pisaniny.

 • ja

  Dziś na DTŚ-ce bryła lodu spadła mi z tira na przednią szybę i będzie niestety do wymiany. Wiadomo, trudno było się zatrzymać kiedy wszystkie pasy DTS zatłoczone. I jak zatrzymac tego kierowcę? Znam firmę, mahą kilka samochodów, znam godzinę. Czy to wystarczy by cokolwiek zdzialać? Jak to ma się do ubezpieczenia itd. Proszę o rady.

 • Mieszkaniec

  A czym grozi grzanie samochodu podczas postoju?Może jakiś "myślący" który jest odpowiedzialny za ustalanie głupich przepisów najpierw się zastanowi czego chce.

 • Rudziol

  A kto mówi o odpaleniu silnika, tak Ci ciężko zabezpieczyć wieczorem szyby plandeką, albo stosować odmrażacz. Nie stwarzaj na siłę problemów gdzie ich nie ma.

 • kierowca

  Najlepiej obić dechami i ocieplić słomą. Boczne i tył również.

 • czytelnik

  grozi niepotrzebnym smrodzeniem, często prosto w okna mieszkańców

 • IzuzI

  Zimą masz okna zamknięte. Chyba że masz stare wypaczone ze szparami na cm, to se wymień.

 • czytelnik

  Ale regularnie wietrzę. I mam nawiewniki i mikrouchył. Nie mam w domu generatora świeżego powietrza. Powietrze w mieszkaniu cudownie się w nim nie generuje, tylko przychodzi do niego - tak - z podwórka, przez okna i drzwi. Chyba, że kolega z tych, co to na jesień jak zamkną to otworzą na wiosnę. A w środku smród i grzyb na ścianach.

 • IzuzI

  To masz pecha jak masz auta przy samym oknie. Takie jest życie i wady mieszkania na parterze.

 • Makelele

  Odpowiedź rodem gościa, który na nic nie narzeka dopóty go nie dotknie problem.Jak kiedyś będzie potrzebować operacji na cito, a kolejka okaże się za długa to nie narzekaj czasem, takie życie, po prostu będziesz mieć pecha :)

 • IzuzI

  Nie liczyłbym na operacje na cito jeżeli korzystasz z usług NFZ, chyba że z wypadku

 • Miodek

  Nie ma takiego wyrazu jak SE

 • IzuzI

  Nie ma. Ale wszyscy wiedzą o co chodzi. Jak już chcesz mendrkować to poprawiaj redaktorki które piszą z bykami

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.