Wiadomości z Rudy Śląskiej

Parking przy ul. Planty Kowalskiego otwarty

 • Dodano: 2018-12-18 12:15

Kierowcy mogą już korzystać z nowego parkingu przy ul. Planty Kowalskiego w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. W miejscu nieutwardzonego wcześniej terenu za 2,25 mln zł powstało 98 miejsc postojowych z system informującym o liczbie wolnych miejsc.

Wiem, że mieszkańcy z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie prac. Od dziś parking jest już do ich dyspozycji. To największa z tego typu inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie miasta – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Nowy parking przy ul. Planty Kowalskiego położony jest między przychodnią zdrowia, szkołą, centrum medycznym i targowiskiem.

Wcześniej był to teren niezagospodarowany, z nawierzchnią żużlową bądź tłuczniową. W ramach inwestycji powstały drogi manewrowe z kostki brukowej oraz miejsca parkingowe z geokraty wypełnionej kruszywem – informuje Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Wyjątkiem są miejsca dla osób niepełnosprawnych, wykonane z kostki betonowej.

Parking składa się z trzech części, obejmujących łącznie 98 miejsc postojowych, w tym 7 dla osób niepełnosprawnych.

- Inwestycja obejmowała również budowę oświetlenia LED i kanalizacji deszczowej, a także przebudowę kolidującej infrastruktury podziemnej. Zainstalowany został też system zliczający wolne miejsca i prezentujący ich aktualną liczbę na tablicy świetlnej - podkreśla Bartosz Wójcik.

Koszt zadania wyniósł ponad 2,25 mln zł.

Przypomnijmy, że od jutra dostępny będzie również parking na 58 samochodów przy zabytkowym dworcu kolejowym w dzielnicy Chebzie. Zadanie zostało zrealizowane w ramach rewitalizacji obiektu, który przy zachowaniu funkcji obsługi podróżnych stanie się główną siedzibą miejskiej biblioteki. Budowa parkingu kosztowała prawie 1 mln zł.

W listopadzie zakończyła się budowa parkingu z 60 miejscami postojowymi przy Szkole Podstawowej nr 27 w dzielnicy Halemba. Inwestycja warta 615 tys. zł obejmowała również wykonanie kanalizacji deszczowej i oświetlenia. Z kolei od września kierowcy korzystają z parkingu przy ul. Szramka w dzielnicy Bykowina. Za prawie 387 tys. zł powstało tam 58 miejsc postojowych i oświetlenie LED. W tym samym miesiącu oddano do użytku również oświetlony parking na 27 samochodów przy Szkole Podstawowej nr 6 w dzielnicy Orzegów. To zadanie kosztowało ponad 143 tys. zł.

Trwa budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Brańskiego i Magazynowej w dzielnicy Ruda, w ramach której powstanie 27 miejsc parkingowych. W tej dekadzie w Rudzie Śląskiej powstały już 63 parkingi na ponad 1900 samochodów.

Parking przy ul. Planty Kowalskiego otwarty


Źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (39)    dodaj »

 • Jula

  Ten parking to tandeta, za mało miejsca do parkowania ,moim zdaniem żle zaprojektowano i wykonano ten parking.

 • Kaziu

  Oczywiście znasz się na budownictwie? Wiesz jakich wymiarów muszą być drogi manewrowe, pola parkingowe itd.

 • Rejestracja

  Połowę tego parkingu należy do nas pracowników przychodni my też mamy samochody i musimy gdzieś parkować. Dziękujemy Pani Prezydent za ten parking.

 • pytacz

  a przychodnia jest własnością prywatna czy to państwowa instytucja ?

 • Tyle w temacie

  A co za różnica?

 • babcia

  30000zł za jedno miejsce parkingowe WOOOOOOW to lepiej może garaż postawić za taką kasę heheeh co za roztropność zastanawiam się ilu urzędników którzy zaakceptowali ten projekt robi zakupy zamiast w taniej biedrze w piotrze i pawole hehehe jak widac ten drugi w rudzie sie nie przyjął ...moze ktos wkoncu zacznie kontrolowac ta nieroztropnosc albo wyciagac konsekwencje z tego rozdawnictwa

 • krecha

  Liczenie słabo, bo zakładając wybudowanie 98 miejsc za 2,25 mln - to wychodzi 23 tys, a nie 30. A tak w ogóle masz pojecie ile kosztuje zastosowany system do zliczania wolnych miejsc? Nie wiesz, ale już masz pewność, że pieniądze zostały zmarnowane. Takim starym, zmierzłym malkontentom, to nigdy nic nie pasuje. Zamiast się cieszyć, że wreszcie przybyło miejsc parkingowych na Nowym Bytomiu - to nie, lepiej zrzędzić

 • babcia

  a po co taki system dla 98 miejsc pod tesco moze zaparkowac ze 300 aut i takiego beznadziejnego systemu nie ma BEZ SENSU WYDANE PIENIADZE

 • mieszkaniec-wyborca

  W tej cenie można by wielopoziomowo budować. Ale większość ludzi jakoś zachwycona GD i znow wybrali na trzecią kadencję.

 • Edeltrauda Janikowska

  chyba powinniście wrócić do komentarzy po rejestracji na FB, inaczej będziemy czytać wypociny "znawcóf" i życiowych frustratów, jak to ktoś napisał na radzi rudzie...."a było tam tak zielono"...i to najlepiej pokazuje poziom intelektualny komentujących. Budują - źle, nie budują - źle. Sadza drzewa -nie tam, nie sadzą - powinni, wycinają - źle, nie wycinają - niebezpiecznie, remontują - źle, nie remontują - źle. Brak inwestycji na Rudzie - źle, budują rondo i remontują Piastowską - źle, nie kosza trawy - źle, koszą - za głośno, pada - źle, nie pada - susza, Trakt rudzki - źle zrobiony (jeszcze nie skończony) ale już źle, leży hałda odłogiem - źle (nic nie robią)..

 • hajer

  Kaj Ci w rudzie drzewa sadzą ? Jeśli już to zasadzą 10 a drugie tyla wycinają jak niy wiyncyj. Oni bydom te remonty Piastowskij teraz kolejne 2 lata pewnie robić ino, że teraz zbytnio na mrozy niy mogą zwalić to ciekawe co za wymówka teroz wymyślą? Może braknie piosku ? Po za tym sam sie nie do oddychać od października do kwietnia, a zamiast na jakieś ronda czy inne parkingi niech sie lepij wezmą za podłączanie domów do ogrzewanio miyjskigo, a ludzie w znacznie większym stopniu wtedy docenili by to miasto.

 • the truth

  Hajer, zauważyłes dziwną zależnosc ze jakość powietrza spada zawsze jak przychodzi zima a ruch drogowy jest na tym samy poziome ?? Jak dziady spalają śmieci to miej pretensje do nich. Dodatkowo czemu prywatne budynki mają być za nasze pieniądze podpinane do sieci miejskiej ? Przymusić właścicieli do przyłączenia i tyle, nie ma sensi sie szczypać. Prosze uwierz mi ze takie magicznego czegoś jak logistyka miejska to w życiu w twoim mózgu ryla nie ogarniesz

 • Zyg paw

  Chyba jak bylo przez fb to ludzie zwyczajnie przestali to czytac na www, bo to samo pisało na fb :)

 • Zenobiusz

  Już dawno temu wypisałem się z tej grupy radzi rudzie bo tych głupot nie da się czytać.

 • kierowca

  założyć parkomat byłoby głupotą bo z parkingu będą głównie korzystać kierowcy korzystający z przychodni ,oraz pobliskiego targowiska, .....dlatego ,,nowobytomianin''tak się tu jeden podpisał nie masz racji a koszty budowy są pokryte z naszych podatków a może za sam wjazd do Nowego Bytomia miałby być płatny//????????

 • jorg

  Ruda Śląska to ino sie już teraz bydzie kojarzyć z samochodami, drogami, parkingami i marketami, aż dziwne, że yno jedna galeria handlowo i dopiyro plany drugij na Wirku. Wiadomo, że kajś trzeba parkować, ale jak sie wylezie z doma to kaj sie niy spojrzy to same auta wszyndzie.

 • Mieszanka

  To coś się ci pomieszali. Chyba jedynie z czym ruda się kojarzy to patologia, niepotrzebne drogi rowerowe i patologia.

 • parkingowy

  a nie mozna bylo zrobic parkingu wielopoziomowego jak to jest w innych miastach bylo by o duzo wiecej miejsc

 • adi

  ODEJŚĆ OD WEGLA KAMIENNEGO I POWIETRZE BEDZIE SUPER

 • gazowy

  Inaczej ludzie bedom marli jak muchy ze smogu.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również