Wiadomości z Rudy Śląskiej

Podsumowanie akcji "Znicz" 2019. Bilans wypadków, kolizji i pijanych kierowców

  • Dodano: 2019-11-04 11:45

Zakończyła się policyjna akcja "Znicz 2019". Przez cztery dni policjanci z całego kraju dbali o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Sprawdźcie bilans prowadzonej przez policjantów akcji.

Akcja "Znicz" na polskich drogach

25 osób zginęło w wypadkach, 346 zostało rannych; zatrzymano 1 245 nietrzeźwych kierowców – to bilans prowadzonej przez policjantów od czwartku do niedzieli akcji "Znicz". W zestawieniu z ubiegłym rokiem spadła liczba wypadków i ofiar, wzrosła natomiast liczba zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu. Z danych policji wynika, że na polskich drogach najtragiczniejsza była niedziela, kiedy zginęło dziewięć osób.

Liczba wypadków w zestawieniu z okresem 31 października – 3 listopada 2018 r. spadła o 99. Ponadto rok temu w wypadkach było niemal dwa razy więcej ofiar i rannych. Zginęło wówczas o 23 osób więcej, a 116 osób więcej zostało poszkodowanych. W tym roku wzrosła natomiast liczba nietrzeźwych kierowców, których zatrzymano o 205 więcej.

Ponad 6 tysięcy śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych

Warunki atmosferyczne przez większą część weekendu sprzyjały kierowcom w województwie śląskim. W tym roku policja odnotowała mniejszą liczbę zdarzeń drogowych i nietrzeźwych kierowców niż w roku ubiegłym. Niestety w naszym województwie w wypadkach śmierć poniosło 5 osób. Najtragiczniejszy z nich miał miejsce w Sławkowie.

W akcję "Znicz 2019", która trwała od czwartku 31 października, od godziny 6.00 do poniedziałku do godz. 6.00 zaangażowanych było w województwie śląskim 2835 policjantów ruchu drogowego, 5211 pozostałych stróżów prawa oraz 479 mundurowych z innych służb. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.

W trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciło 5 osób, a 25 zostało rannych. Odnotowano 23 wypadki i 636 kolizji. Do najtragiczniejszych zdarzeń, czyli wypadków śmiertelnych doszło w Sławkowie, Siewierzu i Katowicach. W wypadku w Sławkowie, w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przez kierującego toyotą śmierć na miejscu poniósł kierowca bmw i pasażerka toyoty. Dwie osoby, kierowca toyoty oraz pasażerka bmw zostały ranne. W tym roku zatrzymano 102 kierowców pojazdów mechanicznych jadących pod wpływem alkoholu.

Akcja "Znicz" w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej od czwartku do dzisiaj doszło do jednego wypadku i jedenastu kolizji. Funkcjonariusze zatrzymali 5 pijanych kierowców w tym jednego rowerzystę.

Policja dziękuje zarówno kierowcom, jak i pieszym za cierpliwość podczas chwilowych utrudnień w ruchu i stosowanie się do wydawanych przez funkcjonariuszy poleceń. Wszystko to usprawniło pracę policjantom i miało wpływ na bezpieczeństwo.

Pomimo zakończenia akcji "Znicz 2019" apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach, zaś do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych bez względu na to, czy znajdują się na chodniku bądź poboczu, w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym, drodze oświetlonej lub tam, gdzie nie ma latarni - czytamy na stronie Śląskiej Policji.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.