Wiadomości z Rudy Śląskiej

Podsumowanie projektu "Co w duszy gra..."

  • Dodano: 2018-11-29 22:15

W CH "Plaza" podsumowany został projekt "Gdzie mieszka dusza?", w którym uczestniczyli uczniowie klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. ks. Konstantego Damrota w Rudzie Śląskiej, realizującej to przedsięwzięcie we współpracy z Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Jury przeprowadzonego w ramach projektu konkursu fotograficznego główną nagrodę przyznało Aleksowi Franke. Wystawę wszystkich prac można oglądać do 7 grudnia.

Projekt „Gdzie mieszka dusza?” realizowany był od czerwca tego roku pod okiem Ewy Pieczki z Muzeum Miejskiego oraz Beaty Jurczyk z SP nr 18. W przedsięwzięciu bierze udział 16 dzieci z klasy II b z kochłowickiej placówki.

- Nasz projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Częścią tego programu jest realizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach duży projekt Operator Kultury, dzięki któremu i nasza inicjatywa może być realizowana – tłumaczy Ewa Pieczka.

Koordynowane przez rudzianki przedsięwzięcie było jednym z sześciu dofinansowanych pomysłów na terenie Śląska.

- Aby otrzymać dofinansowanie musiałyśmy zgłosić się najpierw do konkursu dla partnerstw składających się z przedstawiciela sfery kultury i edukacji. Etap ten był dla nas pomyślny i mogłyśmy wziąć udział w cyklu ciekawych i inspirujących szkoleń, organizowanych przez RIK. Starałyśmy się wyciągnąć z nich jak najwięcej wiadomości. Na podstawie wyniesionych doświadczeń przygotowałyśmy projekt „Gdzie mieszka dusza?”. Został on zauważony przez komisję oceniającą i skierowany do dofinansowania – zaznacza Beata Jurczyk.

Podczas organizowanych w ostatnich miesięcy wydarzeń projektowych koordynatorki wraz z dziećmi „szukały duszy”. Raz w atelier fotograficznym podczas warsztatów „Oczy zwierciadłem duszy”, innym razem w Muzeum Miejskim, poznając przedmioty z duszą. W Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes o duszy opowiadał ksiądz Darek, zaś dzięki warsztatom wokalno-bębniarskim, prowadzonym przez przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 41, najmłodsi przekonali się „co im w duszy gra”.

- Bardzo wartościowe i pouczające było spotkanie z filozofem na Uniwersytecie Śląskim oraz z pisarką w filii MBP w Kochłowicach. Dowiedzieliśmy się m.in. czym zajmuje się filozofia, co jest najlepszym pokarmem dla duszy i gdzie go szukać – wspomina Ewa Pieczka.

Uczestnicy projektu wybrali się też z przewodnikiem do miejsca z duszą, czyli na katowicki Nikiszowiec.

- Dzieci były zachwycone udziałem w organizowanych zajęciach. Teraz, gdy komunikacja miejska jest dla nich za darmo, staram się korzystać z każdej okazji wyjścia, tak by mogły się czegoś ciekawego dowiedzieć, także poza murami szkoły – zaznacza wychowawczyni grupy Beata Jurczyk.

Finałem w CH „ Plaza” koordynatorki projektu chciały zachęcić do swojego przedsięwzięcia również innych mieszkańców Rudy Śląskiej.

Podsumowanie projektu "Co w duszy gra..."

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również