Dwóch nietrzeźwych i dwóch kierowców po użyciu to bilans wczorajszych wzmożonych kontroli trzeźwości prowadzonych przez rudzką policję.
Policjanci skontrolowali trzeźwość kierujących
Wczoraj policjanci z Rudy Śląskiej prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości na drogach naszego miasta. Tym razem cykliczna akcja prowadzona była nie w poniedziałek, a we wtorek, z uwagi na obchodzony 10 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny. Ruch na drogach był niewielki, a w godzinach porannych występowała gęsta mgła utrudniająca policjantom przeprowadzanie badań. Mimo to w ręce policjantów trafiło czterech nieodpowiedzialnych kierowców.
Pierwszego kierującego po użyciu alkoholu policjanci zatrzymali do kontroli na ul. Piastowskiej o godzinie 7.37. 56-latek kierujący hyundaiem miał 0,21 promila, co traktowane jest jako wykroczenie.
Po godzinie 8.00 policjanci zatrzymali kolejnych dwóch kierujących pod wpływem alkoholu. Pierwszy wpadł o godzinie 8.10 na ul. Tunkla. Jak się okazało, 48-letni rudzianin kierował citroenem, mając 0,56 promila. Zaledwie osiem minut później na ul. Starej policjanci sprawdzili stan trzeźwości 60-letniego rudzianina kierującego dacią. Miał 0,39 promila.
Ostatni nietrzeźwy kierowca zatrzymany tego dnia okazał się też rekordzistą. O godzinie. 21.30 na ul. Królowej Jadwigi oplem kierował 48-latek z 0,8 promila alkoholu w organizmie.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu może być traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierującego. Wykroczeniem jest stan po użyciu alkoholu, czyli kiedy kierujący ma w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 (od 0,2 do 0,5 promila). W takiej sytuacji kierowca może zostać ukarany karą aresztu lub grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
O przestępstwie mówimy w przypadku kiedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, czyli podczas badania wydmucha powyżej 0,25 mg na 1 dm3 (powyżej 0,5 promila). W tej sytuacji kierujący podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Zarówno w przypadku wykroczenia jak i przestępstwa sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.