Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pokój dla 10 i 11-latka – aranżacje wnętrz dla chłopców i dziewczynek

  • Dodano: 2020-09-28 14:15, aktualizacja: 2020-09-29 13:04

Jak urządzić pokój dziesięcio-, jedenastoletniemu dziecku? Czy to jeszcze malec, czy już nastolatek? Jakie potrzeby są w tym wieku na pierwszym planie? Dowiedz się, czym się kierować, aranżując pokój dla dziesięciolatka lub dziesięciolatki.

Jak urządzić pokój dla 10-, 11-latka?

Dziesięć lub jedenaście lat to moment przejściowy pomiędzy byciem małym dzieckiem a nastolatkiem. Widać to nawet w szkole – zamiast nauczania początkowego pojawiają się „dorosłe” przedmioty. Również zainteresowania dziecka często w tym wieku zaczynają ewoluować i stają się nieco poważniejsze. To idealny moment na przearanżowanie dziecięcego pokoju. Jak to zrobić?

Przede wszystkim warto brać pod uwagę wielkość pokoju – od tego będą zależały dalsze kroki. W dużym pomieszczeniu można zastosować więcej ciekawych rozwiązań, jakie przyjdą ci do głowy, natomiast w małym – najlepiej skupić się na sprytnych pomysłach na zaoszczędzenie miejsca.

Aranżując pokój dla dziesięciolatka, pamiętaj też o podziale na strefy. Jest to ważne już w przypadku malców w wieku przedszkolnym i nie traci na ważności, gdy dziecko wkracza w nastoletniość.

Strefy będą jednak miały nieco odmienny charakter:

  • Strefa snu – coraz częściej twoja pociecha będzie potrzebować chwili dla siebie, dlatego oprócz części sypialnianej (czyli łóżka), warto zadbać o miejsce do relaksu. Sprawdzi się tu wygodny fotel lub pufa, obok może stanąć niewielki regał na książki lub stolik i lampka. Udekoruj kącik relaksu kilkoma poduszkami i kocami, żeby było jeszcze przytulniej.
  • Strefa zabawy – twoje dziecko coraz rzadziej będzie sięgać po zabawki, takie jak klocki, pluszaki, lalki czy samochodziki. Strefę zabawy warto teraz dostosować do jego zainteresowań i hobby. Zapalony rysownik i malarz będzie potrzebował dużo miejsca na biurku oraz sporo pojemników do przechowywania ołówków, kredek, papieru, pędzli i farb. Miłośniczka sportu będzie potrzebowała więcej przestrzeni na podłodze do wykonywania różnych ćwiczeń.
  • Strefa nauki – to tu twoje dziecko będzie odrabiać lekcje (a prawdopodobne jest, że będzie ich coraz więcej). Podstawa to wygodne biurko i krzesło dostosowane do wzrostu dziecka. Zwróć uwagę, aby monitor komputera był na odpowiedniej, ergonomicznej wysokości, a jeśli twoja pociecha korzysta z laptopa, być może najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie go na specjalnej podkładce, dzięki czemu komputer będzie wyżej i pod wygodniejszym kątem. Bardzo ważne jest również oświetlenie – zapewnij dziecku lampkę do pracy o regulowanym ramieniu i mocnej żarówce. Biurko musi mieć również miejsce do przechowywania, np. szafkę i szufladkę. Jeśli to mało, wybierz jedno z biurek z nadstawką IKEA, na których zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Mały pokój 10-latka

W małym pokoju warto postawić na łóżko na antresoli. Jeśli dotychczas dziecko spało na tradycyjnym łóżku, taka zmiana podkreśli jego przejście do kolejnej grupy wiekowej i samo w sobie będzie atrakcją. Ponadto ma to wymiar czysto praktyczny – ilość zaoszczędzonego miejsca jest nie do przecenienia. Pod łóżkiem możesz wstawić biurko, możesz też zdecydować się na model z już wbudowanym biurkiem (a nawet szafą). W przypadku rodzeństwa również najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, które pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca (a dla dzieci jest często sporą atrakcją samo w sobie).

Dziesięciolatek w najbliższym czasie prawdopodobnie sporo urośnie, najlepiej więc wybrać meble w docelowym, „dorosłym” rozmiarze, bądź takie, które rosną razem z dzieckiem (np. biurko z regulowaną wysokością blatu).

W małym pokoju warto maksymalnie wykorzystać przestrzeń na ścianach, dlatego w aranżacji uwzględnij półki i wiszące szafki, w których wnętrzu umieścisz np. organizery bądź segregatory. Dobra organizacja to podstawa, gdy chcemy, by dziecko dobrze czuło się w ograniczonej przestrzeni (i by łatwo przychodziło mu utrzymanie w niej porządku).

Duży pokój 10-latka

Jeśli przestrzeń was nie ogranicza, możesz dziecku zapewnić więcej stref, np. wstawić dodatkowo stolik i sofę lub pufy albo fotele z myślą o gościach, którzy będą je odwiedzać. Nastolatki uwielbiają spędzać czas w swoim gronie i zazwyczaj nie stronią od technologicznych nowinek. Docenią nie tylko wygodę, ale też np. kolorowe oświetlenie (sterowane pilotem), głośniki bluetooth, wieżę czy projektor.

Dobrym pomysłem może być również wydzielenie osobnej strefy do przechowywania, a jeśli wystarczy miejsca – może nawet osobnej garderoby. Nawet jeśli teraz jeszcze nie jest to tak ważne, w ciągu najbliższych paru lat twoje dziecko będzie intensywnie poszukiwało własnej tożsamości. Przyda się jeden z regałów dla dzieci IKEA, duża szafa z wieszakami, organizerami i pudełkami na drobiazgi. Niezbędne będzie również duże lustro.

W większym pokoju spokojnie znajdzie się też miejsce na wszelkie akcesoria związane z hobby twojego dziecka, niezależnie od tego, czy będzie to sztaluga, czy raczej sztangi.

Meble do pokoju nastolatków: funkcjonalne i bezpieczne

Żeby dziecku było jak najwygodniej uczyć się, czytać, pisać czy rysować przy biurku, ważne jest, aby samo biurko było odpowiednio duże (najlepiej, aby miało minimum 90-120 cm szerokości). Krzesło powinno pasować designem do stylu pokoju, ale musi być również wygodne, czyli regulowane oraz wyposażone w mechanizm bezpieczeństwa blokujący kółka podczas wstawania.

Dziesięciolatek co prawda nie jest już małym dzieckiem, nie znaczy to jednak, że bez znaczenia są kwestie bezpieczeństwa. Przy wyborze mebli zwróć zatem uwagę nie tylko na ich wygląd i funkcjonalność, ale i atesty. Materac i wszelkie tekstylia powinny posiadać certyfikat Oeko, a farby użyte do malowania mebli – atesty nieszkodliwości i bezpieczeństwa Państwowego Zakładu Higieny.

W jakim stylu urządzić pokój dla 10-11-latka?

Masz już ogólny pogląd na to, jakie meble wybrać, ale nie masz pojęcia, na jaki rodzaj aranżacji postawić? Twoje dziecko już nie jest małym brzdącem, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zapytanie go, co mu się podoba. Przefiltruj wizję dziecka przez własny zdrowy rozsądek i w ten sposób dojdźcie do konsensusu. Jeśli bowiem malec pasjonuje się rekinami i chciałby mieć wszystko w rekiny, może nie być najlepszym pomysłem całkowite pójście za tą wizją. W końcu jego zamiłowania mogą się zmienić diametralnie w ciągu kilku najbliższych lat.

Optymalnym rozwiązaniem jest zatem dość neutralna baza pokoju (kolor mebli i ścian), a podkręcenie aranżacji ciekawymi dodatkami (dekoracjami, tekstyliami), które w razie czego można łatwo i szybko zamienić na inne.

Pamiętaj jednak, że udział dziecka w procesie planowania jego pokoju jest bardzo istotny. Przejściowy wiek może być dla niego dużym i trudnym przeżyciem, a poczucie, że rodzic traktuje go poważnie pomoże mu poczuć się lepiej z całą sytuacją. Daje też większą szansę na to, że nastolatek lub nastolatka będzie uwielbiać swój pokój i świetnie się w nim czuć.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym

W pokoju twojego dziecka trzy źródła światła to absolutne minimum. Niezbędne jest światło górne, które powinno być mocne, lecz nie razić w oczy – z tego względu unikaj kloszy nieosłoniętych od dołu. Sprawdzi się za to klosz z papieru, tkaniny lub mlecznego szkła, który rozproszy światło, nie przyciemniając go. Dobrym pomysłem mogą być również reflektory sufitowe, które dobrze i równomiernie doświetlają pomieszczenie, a przy tym mają możliwość skierowania światła w dowolnym kierunku.

Drugim niezbędnym źródłem światła jest lampka robocza, która znajdzie się na biurku. Zadbaj o to, aby dawała mocne światło o chłodnym odcieniu (sprzyjającym koncentracji), a także by można było ją dowolnie nakierowywać.

Trzecim źródłem światła, o którym trzeba pamiętać, będzie lampka przy łóżku. Powinna mieć niezbyt jasną żarówkę o ciepłym, relaksującym zabarwieniu. Najlepiej, gdyby miała możliwość przyciemniania i rozjaśniania – dzięki temu sprawdzi się zarówno do czytania książki przed snem, jak i do wyciszenia przed zaśnięciem.

Oprócz tego warto doświetlić pokój dziecka dodatkowymi źródłami światła – np. umieszczając oświetlenie ledowe w szafie lub garderobie i nad regałem. Jeśli w pomieszczeniu znalazło się miejsce na osobny kącik do czytania, to również tam powinna się znaleźć osobna lampa – na przykład stołowa, podłogowa lub biurkowa, w zależności od aranżacji kącika.

Zaopatrz lampy w pokoju dziecka w żarówki sterowane przy pomocy pilota – możesz mieć pewność, że twoja pociecha będzie zachwycona, mogąc z dowolnego kąta nie tylko włączać i wyłączać oraz przyciemniać i rozjaśniać światło, ale również zmieniać jego kolor.

Dobrym pomysłem może być również oświetlenie dekoracyjne, takie jak girlandy świetlne, cotton balls czy lampki z ozdobnymi żarówkami ledowymi. Pięknie podkreślą wystrój, dzięki czemu pokój będzie jeszcze bardziej przytulny.

Pokój dla 10 i 11-latka – aranżacje wnętrz dla chłopców i dziewczynek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.