Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pół miliona dla "Kopernika". 5 pracowni do nauki zawodu zostanie zmodernizowanych

  • Dodano: 2019-02-06 06:30, aktualizacja: 2019-02-06 06:51

5 pracowni do nauki zawodu zostanie zmodernizowanych i wyposażonych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej.

Pieniądze będą pochodziły z dotacji Unii Europejskiej. Zmodernizowane pracownie posłużą do kształcenia zawodowego w zakresie informatyki, budownictwa oraz systemów energetyki odnawialnej.

Władze miasta pozyskały na ten cel ponad pół miliona złotych

Od 2015 roku na oświatę ze środków unijnych pozyskaliśmy ponad 18 mln zł, z czego na szkolnictwo zawodowe ok. 2,5 mln zł. To właśnie dzięki takiemu wsparciu możemy modernizować bazę dydaktyczną – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska. - Jeszcze w tym roku chcemy starać się o kolejne środki na szkolnictwo zawodowe - dodaje.

Za pieniądze, które właśnie pozyskało miasto, w popularnym „Koperniku” wyremontowane zostaną 4 pracownie, natomiast jedna powstanie po adaptacji na ten cel pomieszczeń po dawnej szatni.

W ten sposób powstaną w szkole trzy pracownie komputerowe dla zawodu technik informatyk, przede wszystkim dla potrzeb prac przy sieciach komputerowych i przy programowaniu. Zostanie także stworzona zupełnie nowa pracownia dla zawodów technik budownictwa i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W niej będzie można ćwiczyć zarówno projektowanie komputerowe przy pomocy programu AutoCad, jak również kosztorysowanie przy pomocy programów Norma Plus. Najdroższą inwestycją będzie stworzenie pracowni dla potrzeb energetyki odnawialnej – wylicza dr Jolanta Szcześniak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.

Co ciekawe, zawody, dla których modernizowane będą pracownie, są zgodne z regionalnymi specjalizacjami wynikającymi z Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020.

Szczególnie przyszłościowa jest branża związana z energetyką odnawialną. Jak wynika z raportu Europejskiej Rady Energii Odnawialnej oraz Greenpeace w Europie w sektorze OZE zatrudnionych jest obecnie ponad 450 tys. osób, jednocześnie szacuje się, że do 2030 r. liczba miejsc pracy wzrośnie do 8 mln – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Jak informują przedstawiciele rudzkiej szkoły, prace przy modernizacji pracowni powinny się rozpocząć w najbliższych tygodniach, po „załatwieniu” wszelkich formalności związanych z pozyskanym dofinansowaniem.

Zakończenie prac planujemy na przełom maja i czerwca, a od września w naszej szkole ruszy tzw. projekt miękki. Polega on na organizacji dodatkowych zajęć z przedmiotów zawodowych dla uczniów, płatnych wakacyjnych staży zawodowych, darmowych kursów certyfikowanych i wycieczek połączonych ze szkoleniami w wiodących na rynku firmach – informuje dr Jolanta Szcześniak.

1,5 mln zł ze środków unijnych na rozwój bazy dydaktycznej w szkolnictwie zawodowym

Dofinansowanie na modernizację pracowni w ZSP nr 6 nie jest jedynym, jakie w ostatnim czasie pozyskało miasto na rozwój bazy dydaktycznej w szkolnictwie zawodowym. Przypomnijmy, że w latach 2016 – 2018 dzięki wykorzystaniu 1,5 mln zł ze środków unijnych w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego zmodernizowano i wyposażono 5 pracowni do praktycznej nauki zawodu. Służą one do nauczania w branży mechanicznej, elektrycznej, gastronomicznej, fryzjerskiej i handlowej. Od ubiegłego roku rudzcy uczniowie mogą też korzystać z nowoczesnej pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych oraz ze studia nagrań, które powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski. Miasto na realizację tej inwestycji pozyskało ponad 260 tys. zł.

Od początku obecnej perspektywy unijnej miasto pozyskało już ok. 374 mln zł ze środków zewnętrznych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • 123

    A może by tak napisać prawdę, że to nie władze miasta pozyskały dotacje, tylko została ona zdobyta dzięki ciężkiej pracy pracowników ZSP6.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również