W Rudzie Śląskiej znajdują się „Pola Nadziei”, które obsadzono żonkilami. Zostały utworzone jesienią ubiegłego roku przy 27 placówkach oświatowych działających na terenie miasta. Niebawem kwiaty zostaną zebrane i rozdane chętnym.
Akcja na rzecz rudzkiego Hospicjum Domowego
Jak poinformowała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, akcję sadzenia żonkili tworzących tzw. „Pola Nadziei” przeprowadzono jesienią 2022 roku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz miasta: Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej, jego zastępczyni Anna Krzysteczko oraz senator Dorota Tobiszowska.
- Teraz kwiaty te zostaną zebrane i przed Świętami Wielkanocnymi będą przekazywane dalej. Każdy, kto zdecyduje się zabrać takiego żonkila do domu, będzie mógł wesprzeć działalność Hospicjum Domowe im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, przekazując na jego rzecz drobną wpłatę – podkreśliła Anna Krzysteczko.
Dlaczego na wspomnianych „Polach Nadziei” posadzono żonkile? Właśnie ten kwiat symbolizuje nadzieję, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej.
- Przypomina on o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Niech te żonkile, które pod postacią rożnych świątecznych dekoracji zagoszczą w naszych domach będą wyrazem takiej właśnie pamięci o osobach chorych i cierpiących. A przesłanie to niech nam towarzyszy nie tylko przez okres świąt, ale przez pozostałe dni roku – dodała Anna Krzysteczko.
Siedziba Hospicjum Domowego im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej znajduje się przy ul. Jadwigi Markowej 4. Obejmuje wszechstronną opieką chorych w terminalnym okresie choroby, u których zakończone zostało leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępującą i wyniszczającą chorobą nowotworową.
- Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty opieki pokrywane są w większości z darowizn (w tym w przeważającym odsetku z 1% podatku), z wpłat członków Stowarzyszenia, z funduszy grantowych. Część środków Hospicjum otrzymuje z Narodowego Funduszu Zdrowia – wskazano na stronie internetowej Hospicjum.
Żonkile to także symbol pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim
Należy dodać, że żonkile symbolizują także pamięć, szacunek i nadzieję. Kojarzone są z postacią Marka Edelmana, który był ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.
Od 2013 roku w Polsce organizowana jest też akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, która przypomina o Powstaniu w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdają papierowe żonkile, przypominające o bohaterach powstania z 1943 roku.