Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pola Nadziei w Rudzie Śląskiej: Żonkile jako symbol nadziei i wsparcia Hospicjum Domowego

  • Dodano: 2023-04-04 10:30

W Rudzie Śląskiej znajdują się „Pola Nadziei”, które obsadzono żonkilami. Zostały utworzone jesienią ubiegłego roku przy 27 placówkach oświatowych działających na terenie miasta. Niebawem kwiaty zostaną zebrane i rozdane chętnym.

Akcja na rzecz rudzkiego Hospicjum Domowego

Jak poinformowała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, akcję sadzenia żonkili tworzących tzw. „Pola Nadziei” przeprowadzono jesienią 2022 roku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele władz miasta: Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej, jego zastępczyni Anna Krzysteczko oraz senator Dorota Tobiszowska.

- Teraz kwiaty te zostaną zebrane i przed Świętami Wielkanocnymi będą przekazywane dalej. Każdy, kto zdecyduje się zabrać takiego żonkila do domu, będzie mógł wesprzeć działalność Hospicjum Domowe im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, przekazując na jego rzecz drobną wpłatę – podkreśliła Anna Krzysteczko.

Dlaczego na wspomnianych „Polach Nadziei” posadzono żonkile? Właśnie ten kwiat symbolizuje nadzieję, która jest nieodłącznym elementem pracy hospicyjnej.

- Przypomina on o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących pomocy w najtrudniejszych chwilach życia. Niech te żonkile, które pod postacią rożnych świątecznych dekoracji zagoszczą w naszych domach będą wyrazem takiej właśnie pamięci o osobach chorych i cierpiących. A przesłanie to niech nam towarzyszy nie tylko przez okres świąt, ale przez pozostałe dni roku – dodała Anna Krzysteczko.

Siedziba Hospicjum Domowego im. św. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej znajduje się przy ul. Jadwigi Markowej 4. Obejmuje wszechstronną opieką chorych w terminalnym okresie choroby, u których zakończone zostało leczenie przyczynowe, a konieczne jest zwalczanie objawów związanych z postępującą i wyniszczającą chorobą nowotworową.

- Opieka hospicyjna dla chorego i jego rodziny jest bezpłatna. Koszty opieki pokrywane są w większości z darowizn (w tym w przeważającym odsetku z 1% podatku), z wpłat członków Stowarzyszenia, z funduszy grantowych. Część środków Hospicjum otrzymuje z Narodowego Funduszu Zdrowia – wskazano na stronie internetowej Hospicjum.

Żonkile to także symbol pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim

Należy dodać, że żonkile symbolizują także pamięć, szacunek i nadzieję. Kojarzone są  z postacią Marka Edelmana, który był ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Od 2013 roku w Polsce organizowana jest też akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”, która przypomina o Powstaniu w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdają papierowe żonkile, przypominające o bohaterach powstania z 1943 roku.

Pola Nadziei w Rudzie Śląskiej: Żonkile jako symbol nadziei i wsparcia hospicjum/ fot. FB Anna Krzysteczko

Komentarze (1)    dodaj »

  • Rudolf

    Wzruszające niczym łzy konkubenta, którego dziecko samotnej matki (a innego samca) pierwszy raz nazwało tatą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również