Emocji nie brakowało dzisiaj podczas XXIII Śląskiego Turnieju w halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych, który odbył się w obiekcie sportowym Football-on. Prawie stu zawodników z województwa śląskiego sprawdziło w Rudzie Śląskiej swoje siły.
XXIII Śląskiego Turnieju w halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych
Dzisiaj w naszym mieście odbył się XXIII Śląski Turniej w Halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach wystąpiło prawie 100 sportowców reprezentujący kilkanaście miast naszego województwa.
- Każdy z nich pokazuje, że prawdziwy duch sportu nie zna barier – liczy się pasja, zaangażowanie i wspólnota. Dziękuję organizatorom, trenerom i wolontariuszom za ogrom pracy i serca włożonego w przygotowanie turnieju. Wszystkim zawodnikom życzę udanych rozgrywek, dobrej zabawy i jak najwięcej radości z gry! Ruda Śląska kibicuje Wam z całego serca! - mówił prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Zawody odbyły się w ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami. TGOzN to czas pełen radosnych spotkań, zabawy i integracji. Dla mieszkańców to również okazja, by bliżej poznać środowisko rudzian, którzy borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Przed nami jeszcze kilka dni pełnych atrakcji.
Tydzień pełen wydarzeń – kulturalnie, sportowo i edukacyjnie
Tegoroczna edycja rozpoczęła się wczoraj 21 maja mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach. Następnie uczestnicy przejdą kolorowym korowodem do DPS "Św. Józef", gdzie odbędzie się symboliczne przekazanie klucza do bram miasta.
W kolejnych dniach mieszkańcy będą mogli wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach. Na najmłodszych i ich rodziny czekają festiwale artystyczne, turnieje sportowe i integracyjne zabawy. Na scenie Śląskiego Teatru Impresaryjnego dzieci z przedszkoli zaprezentują swoje umiejętności wokalne podczas festiwalu "do, re, mi", a miłośnicy sportu będą mogli kibicować podczas zawodów w warcaby, a także podczas Olimpiady Radości.
Na terenie szkół i ośrodków odbywać się będą pikniki, warsztaty, gry podwórkowe i zajęcia edukacyjne – m.in. escape roomy, zagadki logiczne czy kalambury. Organizatorzy przygotowali również wiele działań wspierających aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami – odbędą się dyżury doradców zawodowych, warsztaty pisania CV, dni otwarte w instytucjach publicznych i spotkania z pracodawcami oraz przedstawicielami ZUS.
Wyjątkowym punktem programu będzie jubileusz 30-lecia zespołu teatralno-muzycznego "Od Serca", który będzie świętować jubileusz swojej działalności podczas spotkania w kinie "Patria" (26.05) oraz biesiada z okazji 45-lecia Dziennego Domu "Senior-Wigor" (29.05). Dla miłośników sztuki zaplanowano również wernisaż wystawy fotograficznej "Nie/zapomnienie" autorstwa Krzysztofa Gołucha, połączony z prezentacją albumu w Stacji Biblioteka w Chebziu (28.05).
Nie zabraknie także wydarzeń o charakterze naukowym i zdrowotnym – wśród nich znajdzie się m.in. sympozjum poświęcone roli sportu w życiu osób z niepełnosprawnościami, organizowane we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Olimpiadami Specjalnymi (29.05).
Zwieńczeniem TGOzN będzie 30 maja Dzień Otwarty w Ośrodku Adaptacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych, podczas którego symboliczny klucz do miasta zostanie zwrócony do magistratu.