RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 24 dobiegły końca. Nie było czasu na nudę!

 • Dodano: 2021-01-19 12:30, aktualizacja: 2021-01-20 09:18

Ferie zimowe dobiegły już końca. W tym czasie, w rudzkiej Szkole Podstawowej nr 24, zorganizowano półkolonie dla najmłodszych uczniów. Przez pięć dni ponad trzydziestoosobowa grupa dzieci bawiła się i uczyła. 

W związku z pandemią wiele szkół i instytucji zrezygnowało z organizacji stacjonarnych zajęć dla dzieci podczas ferii zimowych. W Rudzie Śląskiej organizacji półkolonii zimowych podjęła się m.in. Szkoła Podstawowa nr 24. W zimowisku wzięło udział 34 dzieci. 

- Szczerze jestem zaskoczony dużym zainteresowaniem i częstymi pytaniami ze strony rodziców odnośnie wolnych miejsc na zimowisku. Zainteresowanie było ogromne. Musiałem nieraz odmówić rodzicowi w związku z limitem miejsc, które wyniosły 36 uczestników ze względu na 3-osobową kadrę wychowawców w tym roku. Ostatecznie w zimowisku wzięło udział 34 dzieci - mówił Arkadiusz Jarosz, kierownik półkolonii w SP 24 w Rudzie Śląskiej.

Ferie w tym roku były inne niż dotychczas

Nie tylko rodzice i dzieci zmuszeni byli do przystosowania się do nowej rzeczywistości. Także nauczyciele musieli postarać się, aby w bezpieczny sposób zapewnić dzieciom podczas ferii masę atrakcji i zabaw. 

Półkolonie w Szkole Podstawowej nr 24 zorganizowane zostały wedle wytycznych sanitarnych Kuratorium Oświaty. Po wielu tygodniach zdalnego nauczania możliwość powrotu do szkoły stała się dla uczniów nie lada gratką. Mogli spędzić czas ferii z rówieśnikami, nie nudząc się, a zdobywając nowe umiejętności.

- Organizacja tegorocznych półkolonii z pewnością różniła się od tych z lat ubiegłych. Mieliśmy mocno ograniczoną możliwość wyjść i wycieczek do miejsc, które zawsze były nieodzownym elementem w planowaniu półkolonii tj. lodowisko, kino, basen, kulig, sale zabaw. Zarówno przed organizatorem wypoczynku (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci o/ Ruda Śląska) oraz przed moim zespołem pojawiło się nowe wyzwanie, aby w ciekawy i kreatywny sposób przygotować program półkolonii. I tak też się stało. Wszystkie zajęcia były rzecz jasna prowadzone w reżimie sanitarnym oraz zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS - mówił Arkadiusz Jarosz, kierownik półkolonii w SP 24 w Rudzie Śląskiej.

Nie było czasu na nudę!

Podczas trwania półkolonii, zorganizowane zostały przeróżne zajęcia edukacyjne, oraz ruchowe. Pierwszy dzień był poświęcony w całości na zabawy i integrację grupy. Następnego dnia każde dziecko mogło odkryć w sobie talent małego artysty lub go w dalszym ciągu rozwijać. Dzieci wzięły udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym pt. "Półkolonie zimowe – bezpieczne i zdrowe" oraz tworzyły rękodzieła z wykorzystaniem sianka - przygotowały serca, które mogą posłużyć jako świetny prezent z okazji zbliżających się Dni Babci i Dziadka.

W czasie trwania półkolonii dzieci mogły zapoznać się także ze sztuką teatralną. Wraz z pracownikami Teatru Ateneum w Katowicach, mali rudzianie wzięli udział w warsztatach teatralnych z rekwizytami stworzonymi przez siebie oraz poznały teatr obrazkowy - kamishibai.

Nie zabrakło też ciekawych wypraw. W czwartek – odbyła się wycieczka autokarowa do katowickich Panewnik. Dzieci miały okazję zobaczenia szopek bożonarodzeniowych oraz poznania ich historii. Dopełnieniem tego dnia były zabawy na śniegu i zjeżdżanie z górki na sankach.

Ostatni dzień upłynął pod znakiem sportu. Opiekunowie przygotowali dla dzieci tor przeszkód i wyścigi rzędów. Później szkolną salę zamieniono w kino. W tym dniu dzieci otrzymały drobne pamiątki za udział w półkoloniach.

- W mojej ocenie tegoroczne półkolonie były bardzo ciekawe i twórcze. Każde dziecko mogło znaleźć coś ciekawego dla siebie. Chętnie uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych przez kadrę zajęciach. Najlepszym tego dowodem był uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci. Półkolonie były w pełni bezpieczne. Z kolei śnieg za oknami tylko potwierdził, że te ferie na pewno zostaną zapamiętane na jeszcze dłużej - podsumował Arkadiusz Jarosz. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

 • Karl

  A reszta szkół i nauczycieli co robiła w owym czasie ? Czekała na przelewy za nicnierobienie ?

 • nie dam sie ogłupić przez PiS

  te polkolonie prowadził pedagog? ten sam który teraz w gronie innych nauczycieli panicznie boji sie o swoje zdrowie i rząda szczepionki? PARANOJA

  • nie dam sie ogłupić przez PiS
   2021-01-19 12:48
  • odpowiedz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.