Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska fabryka samochodów elektrycznych Izera jednak nie powstanie w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2020-12-15 12:45

Polska fabryka samochodów elektrycznych Izera nie powstanie w Rudzie Śląskiej, tylko w Jaworznie. Jak Mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer, o lokalizacji tej inwestycji przesądziło wiele spraw. 

- Polska fabryka samochodów elektrycznych nie powstanie w Rudzie Śląskiej, tylko w Jaworznie. O lokalizacji tej inwestycji przesądziło wiele spraw. Wielkość działki inwestycyjnej, dostępność do mediów (prąd, gaz) oraz doskonała lokalizacja. Fabryka zajmie powierzchnię 118 ha a jej dostawcy, kooperanci kolejnych 200 ha. Takich terenów inwestycyjnych w Rudzie Śląskiej nie mieliśmy. Mimo to cieszymy się z tej inwestycji. I gratulujemy Jaworznu. Dzięki fabryce  utworzonych zostanie 15 tys. nowych miejsc pracy. Mam nadzieje, że wielu rudzianom uda się w niej znaleźć pracę - napisał wiceprezydent Mejer.

Jaworzno okazało się najlepszą spośród 30 analizowanych przez ElectroMobility Poland (EMP) lokalizacji w Polsce. 15 grudnia 2020 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miasta Jaworzna i Lasów Państwowych podpisali w Katowicach Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych.

Pierwsze polskie auto elektryczne wyjedzie ze śląskiej fabryki

Symboliczne "wbicie łopaty" pod inwestycję jest planowane w roku 2021. Dzięki nowej fabryce pracę znajdzie tu ok. 15 tys. osób: 3 tys. w zakładzie w Jaworznie oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów. Produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku.

- Wokół projektu udało nam się zjednoczyć partnerów z wielu instytucji. Dzięki połączeniu ich zaangażowania i potencjałów plan budowy fabryki zyskał realny kształt. Teraz wszystkie strony muszą intensywnie działać, aby doprowadzić do finalizacji projektu - mówi minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. - Inwestycja jest ważnym elementem planu dla Śląska i pozwala nam rozwijać innowacyjny przemysł, który tworzy w regionie m.in. trwałe miejsca pracy. Izera jest szansą dla sprawnie funkcjonującej tu branży automotive i na wykorzystanie potencjału elektromobilności, która doskonale wpisuje się w krajobraz gospodarczy województwa - dodaje. Minister 

Kurtyka zapowiada również rządowe wsparcie projektu ze względu na jego strategiczne znaczenie. 

- Budowanie lokalnej specjalizacji, generowanie impulsu rozwojowego dla kluczowych branż, kreowanie popytu na nowoczesne usługi oraz technologie, czy transformacja regionów jest rolą państwa. Wiele krajów wspiera kluczowe dla ich gospodarek projekty. Państwo, które myśli perspektywicznie, potrafi dostrzec rynkowe "momentum" i zdefiniować strategiczne obszary umożliwiające rozwój gospodarczy kraju. Takim właśnie jest projekt polskiej marki samochodów elektrycznych - podkreśla.

- Wspieramy takie projekty jak budowa fabryki Izera w województwie śląskim, gdyż jest to strategiczne działanie łączące rozwój gospodarczy z troską o ekologię i czyste powietrze - deklaruje marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. 

Zaznacza, że przyszłość regionu będzie oparta między innymi na innowacyjnych przedsięwzięciach.  

- Jesteśmy liderem w Europie pod kątem oferty stworzonej w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Mamy ambicje, aby w tym zrównoważonym rozwoju kwestie środowiska naturalnego, kwestie społeczne również były mocno zaakcentowane. Współpraca z administracją rządową premiera Mateusza Morawieckiego, z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką, ze strefą ekonomiczną, samorządami i przedsiębiorcami z pewnością przyczynić się może do osiągnięcia wspólnego sukcesu. Takim bez wątpienia będzie powodzenie tego projektu, a co za tym idzie dalszy rozwój województwa śląskiego i Polski - dodaje.

Lokalizacja poprzedzona szczegółowymi analizami

Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland zwraca uwagę na czynniki, które sprawiają, że województwo śląskie jest optymalnym miejscem lokalizacji fabryki. 

- Na początkowym etapie rozważaliśmy prawie 30 lokalizacji, w tym kilka na Śląsku. We współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz firmą doradczą specjalizującą się w podobnych procesach dokładnie sprawdzaliśmy każdą z nich. Kluczową rolę odgrywały takie czynniki, jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce. Dodatkową gwarancją powodzenia tego projektu są partnerzy, którzy deklarują wsparcie i zaangażowanie, aby doprowadzić inwestycję do  mety. W związku z koniecznością przeprowadzenia przed rozpoczęciem budowy fabryki odpowiednich prac przygotowawczych produkcja aut rozpocznie się w 2024 roku. Jestem przekonany, że czas zainwestowany teraz zwróci się na dalszych etapach projektu - mówi prezes Zaremba. 

Województwo śląskie motoryzacyjnym sercem Polski

Fabryka będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), skupiającej ponad 400 nowoczesnych firm, które inwestując blisko 40 mld zł, utworzyły już  80 tys. miejsc pracy. 

- W strefie działają zautomatyzowane, zrobotyzowane fabryki oraz firmy specjalizujące się w inteligentnych rozwiązaniach. Nasz flagowy klaster Silesia Automotive and Advanced Manufacturing skupia obecnie ponad sto kilkadziesiąt firm motoryzacyjnych i jest w elitarnym gronie 15 Krajowych Klastrów Kluczowych - zaznacza dr Janusz Michałek, prezes KSSE. – Tu, na terenie KSSE, funkcjonuje znaczna część firm produkujących komponenty do samochodów. Nasi inwestorzy mogą stać się partnerami Izery i pomóc w tworzeniu lokalnego łańcucha dostaw. Jesteśmy motorem branży automotive. To na Śląsku bije motoryzacyjne  serce Polski i chcemy, żeby było to też serce elektromobile - podkreśla.

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • Rudzianin

  Mejer,ekspert od inwestycji, mamy już największe oceanarium to po co nam jakaś fabryczka, najważniejsze żeby spalarnia powstała bo gdzie będą śmieci z takiej fabryczki wozić.

 • Pracownik grudniowy

  Zapomniałeś o najwyższym biurowcu na Śląsku, który ma powstać na Chebziu, bodajże "Radius", tam pewnie wepchną wszystkie śmieci i całą rudzką patologię.

 • formon

  ino spoko eko to konik i fura icheja,zima sanie,iwio koniku,co mo na.

 • Karl

  Fabryka pewnie powstanie i dobrze. Problem w tym że jak potem ewentualnie kiedykolwiek wygraliby POwcy, to pewnie zaraz ją za jakieś grosze sprzedadzą i doprowadzą do ruiny. Mienie państwowe jest dla nich solą w oku, no i po co ma być państwowe jak można rozkraść...

 • Kozel

  Że niby co ? Od 30 lat nie ma nawet polskiego samochodu spalinowego :)Powstanie to na pewno zarząd, rada nadzorcza, doradcy, będą analizy, ekspertyzy, audyty, zebrania, posiedzenia i tak przez kolejne 25 lat :)

 • Karl

  Nie ma bo gro czasu rządzili neoliberalni durnie patrzący jedynie na zasobność własnej kabzy i socjaliści nie będący socjalistami, równie zakochani w prywatnej własności...

 • rex

  Powstanie zaraz po stoczni w Szczecinie...

 • Hardkorowiec

  Won z elekrycznymi zabawkami!

 • as

  W RŚ praktycznie nie ma nic. Mieszkalnia, familoki i brak perspektyw. Jak zamkną kopalnię, to już w ogóle nic nie będzie. Brak pomysłu rządzących na miasto. Ot, jadą na wózku póki kasa leci.

 • as

  Piękne życie władz miasta (bo chyba nie szeregowych pracowników). Taki to co dobrze, to on, co źle, to innych wina lub obiektywne okoliczności. Pan wiceprezydent jest tu tylko od PR i marketingu, bo innego doświadczenia i wykształcenia nie ma. Co on tam robi? Chyba zabiera robotę rzecznikowi prasowemu. Zauważcie, że inni wice są od roboty a on od brylowania.

 • Stev

  PO co nam w Rudzie Śląskiej fabryka i miejsca pracy płoci nam oceanarium za niedługo zamkną kopalnie i będzie bezrobocie i zrujnowane miasto że szkód górniczych . Miasta gościnne inwestują i dbają o ludzi a nasze władze nie tylko podwyżki woda i śmieci a czy ludzie będom mieć pracę to ich nie interesuje

 • Obeznany w temacie.

  Podziękujcie pani prezydent miasta za obrone demokracji ramie w ramie z Kijowskim,Budką i LGTB.Na otarcie łez remontują wam na Orzegowie dawną koksownię za miliony złotych by przyjeżdzający Niemcy w odwiedziny mieli sobie gdzie zdjęcie zrobić.

 • White

  Jak pis zmieni nazwę miasta z ruda śląska na gorolowo albo sosnowiec śląski to ty pierwszy pewnie polecisz z kwiatami podziękować

 • Rudi

  ciesze sie ze ty nie powstanie taka fabryka, bo w takiej trzeba fachowców, a u nas , cóż...

 • Adam K.

  Nie powstanie bo władze miasta to nieudacznicy którzy nie potrafią lobbować by w mieście powstawały miejsca pracy za to bardzo dobrze idzie im wyprzedaż działek deweloperom na budowę drogich szeregowych domów i ciągłe podwyżki czynszów wody i wywózki śmieci do tego te lamety że mają małe premie . Ludzie ta banda zniszczy to miasto.

 • Mike

  Nie mamy żadnej swojej marki samochodów konwencjonalnych ale będziemy klepać pseudo auta na baterie,jakoś nie widzę w tym wieloletniej wizji, no ale trzeba gdzieś upchać byłych grubiorzy.

 • lolek

  Czy ktoś naprawdę wierzy że w najbliższych 25 latach w Polsce taka fabryka powstanie ? Prędzej wybudują w Żarnowcu elektrownię atomową bo już 40 lat się przykładają :)

 • Potas

  Jak władze Rudy Śląskiej ciągle walczą z rządem to nic dziwnego, że fabryka która buduje państwo nie powstaje w naszym mieście.

 • Oko

  Jasne. Powiem tylko tyle że wizyta posiorów to była ściema bo już wtedy mieli "Załawione" miejsce w jaworznie.A tak z ciekawości zapytam jak brak walki z rządem może spowodować powiększenie terenów potrzebnych na postawienie fabryki? Zapier.lą działki świonom? W sumie ten rząd nie takie rzeczy robił

 • qwerty

  No raczej nigdzie nie powstanie :) Taka marka jak Tesla na rynku 100x wiekszym od naszego ledwo daje rade, a Sasin sobie poradzi? No prosze Was xD

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.