Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polska Grupa Górnicza skomentowała doniesienia o likwidacji ruchu Pokój

 • Dodano: 2020-01-21 12:00, aktualizacja: 2020-01-21 13:57

Dzisiaj (21 stycznia) na stronie Polskiej Grupy Górniczej pojawiło się oświadczenie w sprawie związkowych doniesień o możliwej likwidacji ruchu Pokój - KWK Ruda w Rudzie Śląskiej. Przedstawiciele PGG zapewniają, że "wszyscy pracownicy spółki mają zapewnione zatrudnienie i nie ma żadnych planów dotyczących zwolnień".


AKTUALIZACJA: Przed godziną 14:00 oświadczenie zniknęło ze strony PGG.


Dzisiaj w kopalni Pokój przez cały dzień odbywają się tzw. masówki, podczas których związkowcy informują załogi o możliwości zakończenia wydobycia węgla w tej kopalni jeszcze w tym roku, zamiast z końcem roku 2022. Świadczy o tym - ich zdaniem - wstrzymanie robót inwestycyjnych w zakładzie. Związki domagają się kontynuacji zbrojenia trzech ścian wydobywczych.

- Będziemy informować górników o sytuacji, w której znalazła się kopalnia. Jest to bowiem sytuacja skandaliczna i tragiczna. Na skutek, między innymi, nietrafionych inwestycji, niegospodarności, złego zarządzania czy niekompetentnych menedżerów chce się skrócić żywotność kopalni aż o 2 lata! Na kopalni Pokój wstrzymano inwestycje i ściany, choć jeszcze w październiku zapewniano nas, że ściany te pójdą w ruch i będą sypać węgiel - mówił Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

W tym samym czasie, gdy na kopalni trwają "masówki" na stronie Polskiej Grupy Górniczej pojawiło się oficjalne oświadczenie spółki w sprawie związkowych doniesień. Przedstawiciele PGG nie odnieśli się w nim bezpośrednio do informacji o możliwej likwidacji ruchu Pokój jeszcze w 2020 roku. Przyznali jednak, że "obecnie trwają analizy dotyczące planów techniczno-ekonomicznych kopalni, mające na celu wypracowanie najbardziej optymalnego modelu jej funkcjonowania w ramach kopalni zespolonej Ruda". Zapewnili także, że spółka nie planuje zwolnień.

W związku z ostatnimi informacjami dotyczącymi Ruchu Pokój kopalni zespolonej Ruda Polska Grupa Górnicza informuje, że ewentualne przemieszczenia pracowników Ruchu Pokój będą realizowane w ramach kopalni zespolonej Ruda. Wszyscy pracownicy spółki mają zapewnione zatrudnienie i nie ma żadnych planów dotyczących zwolnień - czytamy w oświadczeniu PGG.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu działające w ruchu Pokój związki zawodowe we wspólnym oświadczeniu wyraziły sprzeciw wobec - jak napisano - prób likwidacji kopalni Pokój. Związkowcy wezwali zarząd PGG i dyrekcję kopalni do odblokowania ścian wydobywczych i kontynuacji inwestycji w wydobycie węgla. Jeżeli do tego nie dojdzie, zapowiadają akcję protestacyjną w obronie kopalni i miejsc pracy.


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (63)    dodaj komentarz »

 • Mikołaj

  Górnicy z,, Pokoju,, nie poddawać się!.3 ściany które są przygotowane, to trzeba ozbroić i fedrować do końca 2022 roku i wtedy likwidacjia,, Pokoju "....!

 • mgx

  Przecież przed wyborami tego nie potwierdzą. A potem ... pozamykają. No... zanim zamkną, może jeszcze skuszą górników do jakiejś akcji przeciw lekarzom, nauczycielom czy innym "wrogom narodu i ludu pracującego". Oczywiście górnicy jakoś nie widzą i nie martwią się kilkukrotnym wzrostem importu węgla z Rosji. To na pewno robi rząd dla ich dobra. Ale oni już się sprzedali pisowi. Tylko jeszcze nie znają PRAWDZIWEJ ceny...

 • dr inż h

  Poprzednicy się sprzedali brukseli. Judasze.

 • Jorguś

  Niszczą powierzchnię (budynki, infrastrukturę, drogi .....), a jak przyjadą na oględziny to się głupkowato uśmiechają, to nie my, to się samo zrobiło.

 • Stefan

  KWK Pokój fedruje od kilku lat na Bielszowice ,tu chodzi o związki dla których może nie być miejsca w związkach na Bielszowicach lub Halembie.Pracować na dole za połowę obecnej wypłaty to się nie da . Niektórzy związkowcy to siedzą w związkach i po dwadzieścia lat i tylko potrafią to organizować wycieczki.

 • Stefan

  Pokój fedruje na Bielszowice od paru lat, głównie chodzi o stołki związkowców ,bo będą musieli pracować na dole za połowę wypłaty obecnej a tak się bawią w organizowanie wycieczek i układanie pasjansa

 • Neutralny

  Czemu ci co tak nalatują na górników ( na związkowców, pseudo pisarzy to rozumia) nie mają odwagi napisać w jakiej branży i firmie robią bo o sobie coś by mogli usłyszeć. Wszystkich wrzucacie do jednego worka tego co się narobi i lesera.

 • Tom

  Ten to się narobi dalej będzie pracować a ten co jest leserem będzie się musiał w końcu brać do roboty.Pracuje w branży motoryzacyjnej jeśli Cie to interesuje i w mojej branży nie ma tych wszystkich przywilejów co w górnictwie dlatego branża się rozwija w przeciwieństwie do górnictwa.

 • mojij baby chop

  "Odwagę" to trzeba mieć i tupet, żeby czerpać od 1989 roku z każdego Polaka kasę na swoją pensję. Setki nierentownych, komunistycznych molochów i firm upadło a górnicy to nadal "święte krowy". Uważają, że im się należy, dlatego wszyscy mają ich dosyć. Ten worek o którym piszesz to dotowane górnictwo. Każda prywatna firma będąc nierentowna dłużej niż 2-3 lata zwinęłaby się z rynku. Czy górnicy strajkowali w obronie stoczni, PGR-ów, włókiennictwa, rybołówstwa, branży motoryzacyjnej, kolei, handlu (społem, gs), hutnictwa, transportu (transbudy, PKS-y), PKP i całej masy innych firm "dających sobie radę za komuny"? Oczywiście, że nie! Jak ktoś mądrze napisał, specjaliści mogą pracować w dowolnej branży, a Twoi leserzy nie odnajdą się nigdzie.

 • Rol_nick

  Słyszysz że dzwonia, ino niy wiysz kaj. Łykosz jak kacza wszystko co usłyszysz i powtarzosz co ci pasuje. "W latach 2004-2018 górnictwo węgla kamiennego wpłaciło do budżetu państwa, budżetów lokalnych i państwowych funduszy "parabudżetowych" kwotę 103,23 mld zł. W tym samym czasie budżet państwa przeznaczył (głównie na procesy związane z likwidacją kopalń) 13,77 mld zł." Jak byś był uczciwy to byś trocha poczytoł, a tak toś wyloz na zwykłego pyskocza. Tu mosz coś do poczytanio, ale niy mom pewności czy zrozumisz. http://nettg.pl/news/158337/obciazenia-podatkowe-gornictwa-w-polsce-dyskusja-na-gorniczym-forum-ekonomicznym-w-krakowie.

 • Urwa

  Greta porozumiala się z gornikani z makoszowego co do klimatu...

 • boluś

  Pomijając związkOWCÓW to właśnie zamykamy rynek własnej energii i uzależniamy od zakupów. I tak ma wyglądać zabezpieczenie energetyczne kraju? Wkrótce prawa do eksploatacji polskich złóż przejmą Niemcy, Czesi lub inni i będą roić biznes na WIECZNYM POLSKIM FRAJERSTWIE. OD GŁUPOTY RZĄDZĄCYCH CHROŃ NAS PANIE !

 • fakty!

  Gadasz Pan bzdury. Kopalnia to nie technologia XXI wieku. Poza tym węgla nie przeniosą od tak sobie do Niemiec, Czech czy "ZSRR". Państwo powinno wydawać koncesje każdemu kto chce wydobywać węgiel, zarobi na tym inwestor i rząd polski. Jeżeli firmy działałyby na szkodę Polski to szybka nacjonalizacja nauczyłaby takich "inwestorów" zdrowego podejścia. Każdy się podnieca węglem, jakby to był jakiś drogi, cenny rarytas. Prawda jest taka, że na światowych giełdach węgiel jest tańszy niż z polskiej, zarządzanej państwowo kopalni. Tona węgla na giełdzie Europejskiej oscyluje w granicach 60$ USD.

 • XXI

  A grafen z czego powstaje, nawet jeszcze procesorów z niego nie robią do PC a będą dużo wydajniejsze od najlepszych obecnie. Włókna węglowe szeroko stosowane w motoryzacji i nie tylko na drzewie nie rosną. Przykładów do czego się węgiel stosuje też można by wymieniać .

 • go go

  Przecież 90% komentujących tu myśli, że tylko do pieca się nadaje.

 • Tom

  Strajk w obronie miejsc pracy ?Przecież wyraźnie jest napisane, że żadnych zwolnień nie będzie!.Posłowie związkowcy o swoje stołki się martwią o nic innego.

 • kwiatowe

  Mozna to bylo wszystko sprywatyzowac w polskie rece w rece polskich biznesmenow, to nie! Zazdrosc, zawisc zwyciezyzly. To macie teraz likwidacje, strajki, przenoszenia i panstwowe byle co. Powtorka z czasow Steinhoffa i Szlazaka. Tyle warte jest to polskie roszczeniowe spoleczenstwo. Lepiej zamknac, niz dac prywaciarzowi, ktory umie tym zarzadzac i zarobi na tym a zaloga tez na tym zarobi. Patrzcie PG Silesia w Czechowicach, upadla panstwowa kopalnia, kupiona przez czeskich prywaciarzy. Szkoda ze nie przez Polakow, ale sami tego chcieliscie zwiazkowcy, rzadzacy i inne obiekty. Gornicy na emerytury, a reszta niech placi. Tak to tylko w Polsce.

 • Iks

  A co za różnica czy sprywatyzujesz w ręce polskie, czeskie czy niemieckie???? Co za różnica dla pracowników, państwa czy miasta??? Co Ci za różnica czy na przelewie z wypłatą będzie napisana taka czy inna nazwa firmy??? Co za różnica dla Państwa czy podatek wpłynie od Czecha czy Niemca??? W biznesie ważna jest skuteczność, mądrość, spryt, a nie narodowość! Skończmy już z tym peerelowskim myśleniem...

 • kwiatowe

  Wolabym udzial polskich przedsiebiorcow w prywatyzacji majatku panstwowego, co do reszty podpisuje sie obiema rekoma. W obecnej sytacji kopaln nie chce kupic niestety nikt - panstwowy pasnik Tauron szuka inwestora dla ZG Janina, bezskutecznie.

 • MAXX

  Palka Solidaruch i frajer Skupin z Sierpnia nich się dają do roboty bo całe życie kombinowali cwaniaczki jedne wielkie lenie z POKOJU

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.