Wiadomości z Rudy Śląskiej

PolskaÉire Festival 2021 wychodzi z wirtualnego podziemia! [PROGRAM]

 • Dodano: 2021-06-22 13:45

Festiwal PolskaÉire w Rudzie Śląskiej przetrwał pandemię, zszedł w zeszłym roku do wirtualnego podziemia, a teraz wraca w znakomitej formie, o czym świadczy jego przebogaty program, który organizatorzy mają przyjemność zaprezentować.

Program PolskaÉire Festival 2021

Organizatorzy, poza tradycyjnymi już spotkaniami z ciekawymi ludźmi oraz prelekcjami, przygotowali przebogatą ofertę dla miłośników dobrej muzyki oraz występów scenicznych, na których czekają wspaniałe dwa dni z muzykami grającymi na żywo na scenie Miejskiego Domu Kultury w Nowym Bytomiu oraz na Stacji Biblioteka w Chebziu.

2 lipca - stream online

Festiwal rozpocznie się już 2. lipca, w piątek, w Irlandii, a atrakcją dnia będzie wieczorny koncert muzyków polskich oraz irlandzkich, wśród których wystąpi między innymi znany festiwalowej publiczności Greg Cliffor.  

Koncert będzie oczywiście tak jak i wszystkie inne atrakcje, streamowany online na festiwalowym profilu Facebookowym, czyli facebook.com/PolskaEireRuda.

3 lipca - MCK Ruda Śląska

Prawdziwa muzyczna uczta czekać będzie jednak na rudzian w sobotę, 3. lipca, w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu, gdzie planowane są dwa dwugodzinne koncerty przedzielone czterdziestopięciominutową przerwą. Pierwszy koncert pozwoli nam zanurzyć się w śląskiej oraz irlandzkiej kulturze, a to dzięki Orkiestrze Dętej KWK „Pokój”:

oraz Zespołowi Tańca Irlandzkiego ERIU z Krakowa, 

który zaprezentuje przepiękne układy taneczne przy akompaniamencie muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Sheeban:

Drugi koncert będzie poświęcony mocniejszemu uderzeniu. Najpierw rudzkiej publiczności zaprezentuje się pochodzący z naszego miasta raper KIERON, czyli Marcin Kieronski, słynący z rapowania w języku śląskim i o Śląsku.

A tuż po nim sceną zawładnie katowicki zespół rockowy 032, który tworzy nastrojowe piosenki podkreślające piękno śląskiego heimatu.

4 lipca - Stacja Biblioteka 

W  niedzielę,  4. lipca, Festiwal  przeniesie  się  do Stacji   Biblioteka w Chebziu, gdzie poza występami scenicznymi, czekają na rudzian specjalnie przygotowane wystawy prezentujące dorobek artystyczny śląskiego akwarelisty Grzegorza Chudego:

oraz rudzkich filatelistów, którzy każdego roku przygotowują specjalnie z tej okazji filatelistyczne pamiątki i wydawnictwa.

Tego dnia dla uczestników Festiwalu będą grać Grzegorz Seyda (muzyk znanego zespołu Carrantuohill) z synem Pawłem:

oraz rudzka piosenkarka Marta Mansfeld:

Zwieńczeniem wieczoru będzie występ formacji Cztery Piąte, czyli zespołu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej, w której od niedawna występuje znana i lubiana lokalna piosenkarka Katarzyna Sroka:

Tegoroczny Festiwal uzupełnia wirtualna atrakcja sportowa związana ze śwętowaniem 30. lecia Ambasady RP w Dublinie. Szczegóły dostępne pod adresem https://elektronicznezapisy.pl/event/5858.html. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników czynnego spędzania wolnego czasu do włączenia się wspólnej zabawy i zdobywania pięknych koszulek oraz medali.

Podsumowując, tegoroczny Festiwal PolskaÉire w Rudzie Śląskiej to najważniejsze wydarzenie kulturalne otwierające sezon wakacyjny w mieście, oferujące przebogaty program dla osób w każdym wieku. Organizatorzy mają nadzieję na tłumne uczestnictwo rudzian, złaknionych, po wielu miesiącach ograniczeń, wydarzeń odbywających się na żywo z możliwością cieszenia się nimi wraz ze znajomymi.


O Festiwalu PolskaEire

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra AodhąĄna Ó RíordąĄina oraz Ambasady RP w Dublinie.
Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana od 2017 r. przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu miasta Ruda Śląska, szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy. W poprzednich czterech edycjach Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej wzięło udział na żywo około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób.

PolskaÉire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.

Organizatorzy Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej:

 • Polish-Irish Educational Association
 • Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”

Patroni Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej:

 • Ambasada RP w Dublinie
 • Ambasada Irlandii w Polsce
 • Prezydent Miasta Ruda Śląska

Partnerzy Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej:

 • Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej
 • Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
 • Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Rudzie Śląskiej
 • Polski Związek Filatelistów - Oddział w Rudzie Śląskiej
 • Polish Runners Club Ireland
 • Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb”
 • Inisowiacy Polish Folk Group
PolskaÉire Festival 2021 wychodzi z wirtualnego podziemia! [PROGRAM]

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.