RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Polski Ład: Ile Ruda Śląska straci na zmianach podatkowych programu? Chodzi o miliony

 • Dodano: 2021-08-02 09:45

Ruda Śląska „dostanie po kieszeni” przez zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu? Wyliczenia Związku Miast Polskich są bezlitosne - straty dla miast i gmin idą w miliardy złotych! O ile zmniejszy się budżet miasta?

Jak wynika z wyliczeń stworzonych przez Związek Miast Polskich i Unię Metropolii Polskich, aż 145 miliardów złotych w ciągu najbliższej dekady stracą miasta i gminy na Polskim Ładzie. Obliczenia te wynikają bezpośrednio z projektu ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu w kwestii podatków.

Jak przełoży się to na funkcjonowanie miast i życie mieszkańców? Będzie mniej pieniędzy na edukację, inwestycje miejskie, w tym m.in. lokalne drogi, na pomoc dla osób starszych i potrzebujących, budowę infrastruktury mieszkaniowej czy komunikację miejską.

Społeczności lokalne w ciągu najbliższej dekady mają stracić 145 miliardów złotych, a budżet państwa ma zyskać „per saldo” 27 miliardów złotych. Na przedstawionych zmianach będą stracić szczególnie miasta, których budżety są oparte na udziałach w PIT. Projekt ustawy podatkowej, która jest częścią Polskiego Ładu został skierowany do uzgodnień.

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu niekorzystne dla samorządów? Ruda Śląska i jej sąsiedzi straty będą liczyć w dziesiątkach milionów

Pełny zapis projektu ustawy zawiera 225 stron, a konsultacje potencjalnych zmian potrwają do 30 sierpnia. Autorzy projektu szacują, że w ciągu dekady obowiązywania nowych przepisów, samorządy mają stracić 132 miliardy złotych. Związek Miast Polskich znacznie wyżej szacuje straty miast i gmin. – ma to być wspomniane 145 mld złotych.

Warszawa obliczyła, że straci 1,7 mld złotych, Kraków 0,5 mld złotych, Wrocław ponad 400 mln złotych, Poznań ponad 300 mln złotych, Gdańsk ok. 250 mln złotych – przedstawia wyliczenia Związek Miast Polskich.

Mimo, że zmiany w podatkach będą niewątpliwie korzystne dla podatników PIT to odbiją się znacząco na miastach, gminach, powiatach i województwach – wyjaśnia prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, którego cytuje Związek Miast Polskich na swojej stronie internetowej.

O jakich stratach Rudy Śląskiej i jej sąsiadów mowa? Chodzi o naprawdę duże pieniądze

ZMP i Unia Metropolii Polskich stworzyli wspólnie stronę NaTwojKoszt.pl, na której można sprawdzić, o ile uszczuplą się budżety naszych gmin.

W przypadku Rudy Śląskiej jest to kwota powyżej 53 mln złotych. Warto pamiętać, że to są nasze pieniądze, które wydajemy na realizacje podstawowych zadań gminy. Są to środki, które wydajemy na utrzymanie dróg, terenów zielonych, oświetlenie, utrzymanie szkół i przedszkoli - wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Ruda Śląska straci na zmianach w systemie podatkowym, wynikających z projektu ustawy w ramach Polskiego Ładu aż 53 187 158 złotych. Spośród naszych sąsiadów najmocniej spadną wpływy do budżetu Katowic - 161 769 951 złotych i Zabrza - 60 298 134 złotych. Najmniejsze straty mają ponieść Mikołów - 18 577 236 złotych i Świętochłowice – 15 771 875 złotych, ale w odniesieniu do wysokości budżetów tych miast będzie to spory ubytek w dochodach. Bytom straci 52 444 474 złotych, a Chorzów 41 634 929 złotych.

Komentarze (28)    dodaj »

 • re

  po co samorządom tyle pieniedzy skoro i tak nic nie robią no ludzie. samorządy do likwidacji!!

 • re

  ej samorządzie to gdzie te nasze pieniądze za PO i przed plandemią swiatową się wcześniej rozpływały skoro tyle ich aż mieliśmy?? tyle pieniędzy i prawie nic się nie działo nic nie budowało nie zmieniało itp itd. jedyne co to jakieś orliki wybudowali za PO. PiS tak trzymać. samorządy nie potrafią rządzić kasą to po prostu im ją zabrać i tyle.***** PO i resztę lewactwa

 • ...za miskę ryżu

  Czy miasta, jak to ktoś tu napisał, skubią mieszkańców na PIT i CIT? Nie tak do końca, bo nie cały CIT i PIT zostaje w twojej gminie (on idzie na różne szczeble samorządu, z tym, w którym pracuje Kałuża też). Poza tym to co wplywa do budźetów z CIT i PIT, to pryszcz w porównaniu z tym co państwo ma np. z VATu i akcyzy. I co gorsza VAT i akcyza w całości zostają w Wa-wie i stamtąd są dzielone po uważaniu, tam gdzie rządzacy mają swoje interesy. Więc bardziej państwo łupi nas wszystkich niż gminy swoich mieszkańców. Owszem, można by przyznać rację, że zmniejszenie liczby wicków i innych urzędników, zmniejszenie stanu zatrudnienia w podległych miastu instytucjach, dałoby oszczędności ale to jeszcze za mało. Zdecydowanie należałoby ograniczyć socjal miejski. Przerośnięty socjal miejski i państwowy za pieniądze gmin, to nic innego jak sponsorowanie elektoratu, który ochoczo głosuje na tych, którzy gminom kasę zabierają albo dzielą ją swoim, więc w ramach retorsji - miejski socjal ograniczyć do niezbędnego minimum. Większość postów, niestety świadczy o tym, że większość ludzi dalej myśli, że pieniądze biorą się z bankomatu, albo kilku panów je rozdaje ze swojego. No niestety, tak nie jest. Te prezenty, które ci panowie rozdają, to za nasze i to po potrąceniach. Jak ktoś, kto w dalszym ciągu pieje z zachwytu, że dostaje, przez kilka lat z rzędu od państwa np. 500+, to niech nie myśli, że dalej ma do dyspozycji realnie w sklepie przy kasie 500 zeta, bo dzięki inflacji napędzanej przez tych geniuszy, którzy mu te 500+ dają, za to 500 zeta kupi już znacznie mniej...

 • dewil

  słusznie. ale za dużo słów. Wyborcy jedynie słusznej partii i tak nie są w stanie tego przeczytać, a co dopiero zrozumieć...

 • re

  te dewil to nie jest jedynie słuszna partia ale na pewno słuszniejsza od reszty a szczególnie od płatfusów z peło i reszty lewactwa

 • Padre

  Gdzie będą korzystne dla płatników PIT. Tylko dla zarabiających minimalną i dla beneficjentów MOPS(oni i tak nie płacą) , reszta będzie dopłacać. Takie mi to korzyści. Zyskam 5000 z podatku, a strace 10000 z odliczenia składki zdrowotnej. Biznes po wuju

 • włodarze do dymisji

  Po co im te pieniądze skoro na nic dobrego tego nie przeznaczą. Można powiedzieć, całe szczęście, że Ruda tyle straci bo jeszcze by chcieli włodarze realizować swoje zachcianki ze spalarniami w centrum i tak już konkretnie zasmrodzonego miasta albo inne ,,betonowe inwestycje''.

 • Rudziajin

  I dobrze bo zmarnuja na jakiez [...]y

 • Rudzianin

  Widać antypisowską propagandę Miasta wstydźcie się.

 • czek

  Nie dawno był artykuł że w rudzie śląskiej przybywa milionerów, dziwnym trafem to urzędnicy i właściciele firm z nimi powiązani. ***** PO

 • boluś

  Te Wasze Cynzorki w ramach przygotowania do zawodu chyba przeszli indiański rytuał obkurczania główek/poniykierzy OBU/ .Cynzurujecie oczywisto OCZYWISTOŚĆ!

 • Bombon

  Włodarze miast nie mówią z jakiego powodu miasta stracą, a powód jest jeden, otóż miasta nie będą skubać mieszkańców na podatku ale o ile znam życie czynsze czy reszta opłat wzrośnie bo urzędasy muszą dobrze żyć.

 • Bombon

  Włodarze miast nie mówią z jakiego powodu miasta stracą, a powód jest jeden, otóż miasta nie będą skubać mieszkańców na podatku ale o ile znam życie czynsze czy reszta opłat wzrośnie bo urzędasy muszą dobrze żyć.

 • Wjk

  Nasi włodarze, radni to wielka pomyłka tego miasta. Tam te same gęby jedni siedzą lata a drudzy chcą się dostać do koryta startują po kilka razy. Ten kraj to patologia. Ruda Śląska to brud smród i ubóstwo

 • Karminadel

  Brakuje rad dzielnic w których społecznie by ludzie działali i szybko by poszła wymiana kadr.

 • Hehe

  Po komentarzach widać że prawie sami pisogłupole w tym mieście

 • haha

  raczej POśrańcy

 • ewa

  Miasto straci, natomiast nasi włodarze zyskają całkiem sporo, na podwyżce pensji znienawidzonego przez nich PiSu. To może oddają miastu śmierdzące pieniądze ?

 • rado

  Ruda Śląska i bez tego z roku na rok co raz bardziej upada. Brak jakichkolwiek sensownych inwestycji to od co najmniej dekady plaga naszego miasta, więc niech się włodarze nie oburzają bo same winne takiej sytuacji. Jednak w 2050 roku w Rudzie będzie już 60-80 tys mieszkańców, więc pieniądze będą i tak mniejsze dla miasta o ile do tego roku Polska ... jeszcze będzie na mapie.

 • #DziedzicRaus

  Strata 53 mln zł, a starają się o 370 mln zł. Za to biadolenie powinni odrzucić te wnioski. Ps. Ktoś jara się jakimś tam programem, a wiadomo nie od dziś, że miasta są różne,. mają różne wydatki. Cytuję , "utrzymanie terenów zielonych"? Gdzie bo w tym roku to raczej nie w Rudzie!!!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.