Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ponad 1,7 mln zł na rewitalizację osiedla Kaufhaus

 • Dodano: 2018-10-23 07:00, aktualizacja: 2018-10-23 08:45

Władze Rudy Śląskiej pozyskały kolejne środki unijne. Chodzi o ponad 1,7 mln zł na rewitalizację osiedla Kaufhaus w Nowym Bytomiu. Pieniądze zostaną przeznaczone na zagospodarowanie przestrzeni w rejonie ul. Pileckiego, remont kapitalny dachów kilku budynków, rewitalizację podwórka oraz przebudowę boiska przy ul. Podgórze.

Część tych inwestycji jest gotowa lub w trakcie realizacji. W tym roku miasto z pieniędzy unijnych na rewitalizację pozyskało już ponad 40 mln zł.

Ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o zdobyte przez nas środki zewnętrzne na rewitalizację. Aktualnie realizujemy kilka dużych inwestycji w tym zakresie, kolejne za chwilę ruszą. Wiemy, że unijne środki na rewitalizację powoli się kończą, ale mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami ruszą też programy rządowe, szczególnie na rewitalizację terenów pogórniczych – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Pieniądze, po które sięgnęły władze miasta, pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych”. Ponad 1,7 mln zł przeznaczonych zostanie na kilka zadań rewitalizacyjnych na osiedlu Kaufhaus.

Część z nich już zrealizowaliśmy, jak chociażby wykonanie dojść do budynków przy ul. Pileckiego 24-33 wraz z oświetleniem i miejscami parkingowymi. Zaadaptowane zostały też pomieszczenia budynku świetlicy na Kaufhausie na pralnię – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. - W tym tygodniu przy ul. Podgórze zakończyły się także prace przy rewitalizacji podwórka, które również zrefundujemy pozyskaną dotacją – dodaje.

W ramach tej inwestycji zagospodarowano zaniedbaną przestrzeń, gdzie m.in. utworzono dojścia dla pieszych, a także utworzono nowe miejsca parkingowe, ponadto stworzono miejsce do spotkań mieszkańców oraz wybudowano nowe oświetlenie i ogrodzenie.

Pozyskane właśnie środki przeznaczone zostaną też na inwestycje aktualnie realizowane. Chodzi tu o przebudowę asfaltowego boiska w rejonie ul. Podgórze, którego nawierzchnia zastąpiona zostanie nową, syntetyczną. Wymienione zostaną także bramki i piłkochwyty. Pojawi się także nowa mała architektura. Druga inwestycja dotyczy remontu części wspólnych, w tym remontu kapitalnego dachów budynków przy ul. Pileckiego 28 i 33. Ma się on zakończyć jeszcze w tym miesiącu.

W tym roku władze miasta pozyskały już łącznie ponad 40 mln zł na działania rewitalizacyjne. Największą kwotę z tej puli stanowią środki na rekultywację terenu po byłej koksowni Orzegów. Jest to 18 mln zł, a środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najważniejszą częścią inwestycji będzie zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegają nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych na terenie po byłej koksowni. W dalszej kolejności uporządkowana zostanie dzika roślinność. Na całym obszarze utworzone zostaną alejki z latarniami, pojawią się także ławki i inne obiekty małej architektury. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów. Zabezpieczone zostaną także ruiny dawnej koksowni. W tym miesiącu miasto podpisało umowę z firmą, która najpierw zaprojektuje, a następnie zrealizuje to przedsięwzięcie. Całość ma być gotowa w 2021 r.

Ponad 8 mln zł dotacji przeznaczonych zostanie na rewitalizację zabytkowego budynku dworca w Chebziu, który aktualnie adaptowany jest pod siedzibę biblioteki. Prace przy tej inwestycji potrwają do końca roku. Na początku roku ponad 7 mln zł miasto pozyskało na zagospodarowanie przestrzeni centralnej części Orzegowa oraz rewitalizację 10 podwórek w mieście. Rynek w Orzegowie od kilku miesięcy jest już użytkowany. W przypadku podwórek zakończyły się już dwie rewitalizacje takich przestrzeni – u zbiegu ul. Tuwima, Sienkiewicza i Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a. Blisko czteromilionowa dotacja przeznaczona zostanie z kolei na rozpoczętą już przebudowę Muzeum Miejskiego, natomiast 1,5 mln zł z unijnej dotacji wykorzystane zostanie przy przebudowie jednego z zabytkowych domków na osiedlu Ficinus, znajdującym się na Szlaku Zabytku Techniki Województwa Śląskiego. W przypadku tej inwestycji trwa jeszcze procedura przetargowa.

Przypomnijmy, że środki na rewitalizację miasto zdobyło także we wcześniejszych latach. W ubiegłym roku była to kwota ok. 1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację doliny Rowu Rudzkiego II w Rudzie – inwestycja jest już gotowa. Natomiast w 2016 r. pozyskano ponad 6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę Traktu Rudzkiego wraz z częściową rewitalizacją hałdy przy ul. 1 Maja. Inwestycja ta jest w trakcie realizacji. Zagospodarowanie hałdy realizowane jest też ze środków z unijnego projektu „Lumat”, tu miasto mogło liczyć na ok. 1 mln zł.

Ogółem od 2014 roku Ruda Śląska pozyskała ze środków unijnych ok. 359 mln zł na realizację 53 projektów. Do tego uzyskała dofinansowanie w kwocie ok. 14 mln zł ze środków rządowych i ministerialnych na realizację 13 projektów. Razem daje to kwotę ok. 374 mln zł dofinansowań.

Komentarze (33)    dodaj »

 • Szkoda słów

  Miło mi, że musimy cierpieć przez patole na kfz tylko nie wszyscy, którzy tu mieszkają piją całe dnie i niszczą mury. Są też tacy, którzy żyją skromnie i pracują no i męczą się z takimi ludźmi. Nie powinno się wrzucać wszystkich do jednego wora. I też jestem zdania, że to co tu się odje**alo to jakaś kpina. Boisko... A drzwi na złom poszły... Murem nas odgrodzili i zaraz pobazgrajom sprejem... Kwiatuszki na kfz dali no śmiać mi się chce....

 • Chebzianka

  Pewnie tam to kase pozyskuja bo inne dziwlnice to juz zaorac np Chebzie remonr dworca haha a gdzie reszta?

 • Chebzianka

  Pewnie tam to kase pozyskuja bo inne dziwlnice to juz zaorac np Chebzie remonr dworca haha a gdzie reszta?

 • Chebzianka

  Pewnie tam to kase pozyskuja bo inne dziwlnice to juz zaorac np Chebzie remonr dworca haha a gdzie reszta?

 • Chebzianka

  Faktycznie jest sie czym chwalic bo reszta dzielic Rudy Sl to juz niewazna lepiej patologi robic. WSTYD

 • Chebzianka

  Faktycznie jest sie czym chwalic bo reszta dzielic Rudy Sl to juz niewazna lepiej patologi robic. WSTYD

 • Dave

  Drewno rozbiorą na opał, metal na ajza wywiozą. Ta pato dziura trzeba spalić i zaorać. Wylęgarnia kryminalistów i narkomanów.

 • hajer

  W Rudzie ino sie w Kaufhauz i Fryna inwestuje, a reszta dzielnic to ino przed wyborami. Zamiast wydowac kasa na [...]y podłączejcie w całym mieście ulice kaj najbrdzij sie kopci do miasta, a nie jakies dofinansowania do pieców z kerych i tak ludzie niy korzystają bo ten kery normalnie pracuje dostanie 10% na to a niyrobol i patologia 80%.

 • Mieszkaniec

  Znowu patolom rabią dobrze kafhaus trzeba zalać [...]em i zaorać z tą całą patologią.

 • Mieszkanka Halemby

  W innych dzielnicach mieszka jeszcze gorsza patologia!!! Nie wrzuca się wszystkich do jednego worka! Nie mieszkam w tej dzielnicy, ale znam tam kilka porządnych osób.

 • Stev

  Masz rację są dzielnice gdzie jest większa patologia zwłaszcza na blokowiskach i tam gdzie bandy kiboli to dopiero patologia a czepianie się biednego kafhauzu gdzie mieszka większość starych już ludzi i byłych hutników co mieli zawsze niskie zarobki .

 • aloes

  to znaczy że ci starsi ludzie pomalowali dopiero co odnowione mury?

 • GOlas

  Mieszkałem tam 10 lat i dziękuje bardzo . Większość to czuby. Proponuje pomieszkac tam trochę to się wszyscy przekonacie jakiem tam srodowisko jest . Lokale sa przekształcone na socjale więc kazdy kto trochę myśli wie kto takie lokale dostaje ( wyremontowane ).

 • Ja

  Mieszkaja tez ludzie normalni a jak przeksztalcali na socjalne mieszkania nikt ich nie pytał o zdanie .

 • hajer

  to osiedle należy wyburzyć a nie rewitalizować

 • Stampante

  Serio? Prawie 2 miliony? Na coś co zaraz zostanie zniszczone? Jak ktoś tu słusznie zauważył "dla wyborców z MOPSu". Nie wierzę!

 • fryncita

  Przede wszystkim pieniądze zostały pozyskane z UE z funduszu Rewitalizacja obszarów zdegradowanychwięc na nic innego tych pieniędzy miasto nie mogło wykorzystać .Fakt , faktem ,że mieszka tam spory element patologii , ale co mamy się ich pozbyć , jak? mamy zrezygnować z tych unijnych pieniędzy ? Mieszka tam określony przekrój mieszkańców i nie zanosi się by nagle to się miało zmienić .Tak już jest w każdym społeczeństwie bez wyjątku nawet w tych najbogatszych państwach świata ,że istnieje pewien margines społeczny ludzi niezaradnych życiowo ,uzależnionych od alkoholu , skażonych różnego rodzaju patologią .Tak jest było i będzie .Pytanie czy tak jak się dzieje w innych krajach zostawić ich samych sobie ,żeby gdzieś tam mieszkali w kartonach i żyli z tego co znajdą w śmietnikach czy jednak podnosić standardy życia nawet tym , którzy sami na co dzień o to nie dbają.Skoro są takie możliwości , dlaczego nie ? Tak jak ktoś napisał , tam mieszkają też normalni ludzie , którzy nic nie maja wspólnego z patologią.I to już jest powód by zabiegać o to by te warunki do mieszkania w tej okolicy były coraz lepsze.Patologia stamtąd i tak się nie wyniesie , bo niby dokąd , natomiast ci bardziej wartościowi mieszkańcy i owszem , jeżeli te warunki będą niezgodne z ich oczekiwaniami .To się dotyczy oczywiście nie tylko tej części miasta ale wielu innych .Miejsca totalnie zaniedbane są skazane prędzej czy później na zasiedlenie przez patologię .A ta w swoim środowisku kwitnie i się rozwija bo nie ma w swym otoczeniu kogoś kto inaczej się zachowuje , kto potrafi komuś zwrócić uwagę a czasem wskazać jak należy w życiu postępować , niekiedy wyciągnąć pomocną dłoń .Pamiętajmy ,że w tego typu miejscach mieszkają całe rodziny .O ile się możemy wkurzać na wszelkiej maści nieroboli i pijaków o tyle , są jeszcze dzieci , które jeszcze można uratować jakoś od tego by też w tej patologii nie ugrzęzły.Nie żałujmy im tych boisk czy placów zabaw.

 • iks

  Patola zaraz te budynki pobazgra sprayem.Jedyna trafna inwestycja w kafals to komisariat.

 • Ja

  Zgadzam się

 • zasłużyli

  Dobrze nych mają te biydoki.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również