Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ponad 1,7 mln zł na rewitalizację osiedla Kaufhaus

 • Dodano: 2018-10-23 07:00, aktualizacja: 2018-10-23 08:45

Władze Rudy Śląskiej pozyskały kolejne środki unijne. Chodzi o ponad 1,7 mln zł na rewitalizację osiedla Kaufhaus w Nowym Bytomiu. Pieniądze zostaną przeznaczone na zagospodarowanie przestrzeni w rejonie ul. Pileckiego, remont kapitalny dachów kilku budynków, rewitalizację podwórka oraz przebudowę boiska przy ul. Podgórze.

Część tych inwestycji jest gotowa lub w trakcie realizacji. W tym roku miasto z pieniędzy unijnych na rewitalizację pozyskało już ponad 40 mln zł.

Ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o zdobyte przez nas środki zewnętrzne na rewitalizację. Aktualnie realizujemy kilka dużych inwestycji w tym zakresie, kolejne za chwilę ruszą. Wiemy, że unijne środki na rewitalizację powoli się kończą, ale mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami ruszą też programy rządowe, szczególnie na rewitalizację terenów pogórniczych – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Pieniądze, po które sięgnęły władze miasta, pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych”. Ponad 1,7 mln zł przeznaczonych zostanie na kilka zadań rewitalizacyjnych na osiedlu Kaufhaus.

Część z nich już zrealizowaliśmy, jak chociażby wykonanie dojść do budynków przy ul. Pileckiego 24-33 wraz z oświetleniem i miejscami parkingowymi. Zaadaptowane zostały też pomieszczenia budynku świetlicy na Kaufhausie na pralnię – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. - W tym tygodniu przy ul. Podgórze zakończyły się także prace przy rewitalizacji podwórka, które również zrefundujemy pozyskaną dotacją – dodaje.

W ramach tej inwestycji zagospodarowano zaniedbaną przestrzeń, gdzie m.in. utworzono dojścia dla pieszych, a także utworzono nowe miejsca parkingowe, ponadto stworzono miejsce do spotkań mieszkańców oraz wybudowano nowe oświetlenie i ogrodzenie.

Pozyskane właśnie środki przeznaczone zostaną też na inwestycje aktualnie realizowane. Chodzi tu o przebudowę asfaltowego boiska w rejonie ul. Podgórze, którego nawierzchnia zastąpiona zostanie nową, syntetyczną. Wymienione zostaną także bramki i piłkochwyty. Pojawi się także nowa mała architektura. Druga inwestycja dotyczy remontu części wspólnych, w tym remontu kapitalnego dachów budynków przy ul. Pileckiego 28 i 33. Ma się on zakończyć jeszcze w tym miesiącu.

W tym roku władze miasta pozyskały już łącznie ponad 40 mln zł na działania rewitalizacyjne. Największą kwotę z tej puli stanowią środki na rekultywację terenu po byłej koksowni Orzegów. Jest to 18 mln zł, a środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najważniejszą częścią inwestycji będzie zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegają nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych na terenie po byłej koksowni. W dalszej kolejności uporządkowana zostanie dzika roślinność. Na całym obszarze utworzone zostaną alejki z latarniami, pojawią się także ławki i inne obiekty małej architektury. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów. Zabezpieczone zostaną także ruiny dawnej koksowni. W tym miesiącu miasto podpisało umowę z firmą, która najpierw zaprojektuje, a następnie zrealizuje to przedsięwzięcie. Całość ma być gotowa w 2021 r.

Ponad 8 mln zł dotacji przeznaczonych zostanie na rewitalizację zabytkowego budynku dworca w Chebziu, który aktualnie adaptowany jest pod siedzibę biblioteki. Prace przy tej inwestycji potrwają do końca roku. Na początku roku ponad 7 mln zł miasto pozyskało na zagospodarowanie przestrzeni centralnej części Orzegowa oraz rewitalizację 10 podwórek w mieście. Rynek w Orzegowie od kilku miesięcy jest już użytkowany. W przypadku podwórek zakończyły się już dwie rewitalizacje takich przestrzeni – u zbiegu ul. Tuwima, Sienkiewicza i Odrodzenia oraz przy ul. Krasińskiego 20, 22, 22a. Blisko czteromilionowa dotacja przeznaczona zostanie z kolei na rozpoczętą już przebudowę Muzeum Miejskiego, natomiast 1,5 mln zł z unijnej dotacji wykorzystane zostanie przy przebudowie jednego z zabytkowych domków na osiedlu Ficinus, znajdującym się na Szlaku Zabytku Techniki Województwa Śląskiego. W przypadku tej inwestycji trwa jeszcze procedura przetargowa.

Przypomnijmy, że środki na rewitalizację miasto zdobyło także we wcześniejszych latach. W ubiegłym roku była to kwota ok. 1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację doliny Rowu Rudzkiego II w Rudzie – inwestycja jest już gotowa. Natomiast w 2016 r. pozyskano ponad 6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę Traktu Rudzkiego wraz z częściową rewitalizacją hałdy przy ul. 1 Maja. Inwestycja ta jest w trakcie realizacji. Zagospodarowanie hałdy realizowane jest też ze środków z unijnego projektu „Lumat”, tu miasto mogło liczyć na ok. 1 mln zł.

Ogółem od 2014 roku Ruda Śląska pozyskała ze środków unijnych ok. 359 mln zł na realizację 53 projektów. Do tego uzyskała dofinansowanie w kwocie ok. 14 mln zł ze środków rządowych i ministerialnych na realizację 13 projektów. Razem daje to kwotę ok. 374 mln zł dofinansowań.

Komentarze (33)    dodaj »

 • Alojz

  Tylko pieniądze na kaufhaus .krew mnie zalewa , na nowym Bytomiu na osiedlach nie ma żadnego boiska do gry w piłkę .. Tylko kur.. kafhaus i wyborcy z mops !

 • Emeryt

  Ty mosz ku ku bo to nasz Śląski zabytek i cza go pielyngnować.

 • Emeryt

  Ty mosz ku ku bo to nasz Śląski zabytek i cza go pielyngnować.

 • zygfryd

  Dlaczego nie rewitalizuje się tam gdzie mieszkają normalni ludzie? Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. Mieszkająca tam patologia tego nie doceni. Ciekawe czy to boisko będzie służyło do gry czy jako miejsce gdzie będzie można odpocząć przy flaszce. Albo dwóch.

 • Jo

  Sam żeś je patola widać że nie mosz pojęcia o mieszkających tu ludziach znosz5 od na krzyż i robisz z całego kafauzu smietnisko burak

 • Bykowina

  Sam jesteś patologia i gorol ze wsi.

 • Kasai

  Kaufahus prestiżową dzielnicą RŚL: - świetna komunikacja (5 min do Katowic, Zabrza) - zabytkowa architektura, - tereny zielone w pobliżu osiedla, - strefy aktywności dla dzieci, - wór pieniędzy z UM dla elektoratu (zasiłki, remonty, 1000+ i wiele innych),

 • Czesio

  I znów pompowane pieniądze w osiedle cudów, wylęgarnia nierobów, patoli i beneficjentów MOPS

 • Nika

  Mieszkają tutaj też normalni ludzie co nie mają nic wspólnego z patologią nierobami itp

 • Binia

  Taa jasne

 • Ziga z Wirku,ni mom fejsbuka .

  Cześć Binia,fajnie że żyjesz,też ni mosz fejsa?

  • Ziga z Wirku,ni mom fejsbuka .
   2018-10-23 14:47
  • odpowiedz
 • Binia

  Chyba pierwszy raz przyznam Ci rację tak,nie mam fejsa

 • Ziga z Wirku

  Tak myślałem,bo Twoich komentarzy też nie było przez ostatni miesiąc,pozdeawiam z Wirku.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również