Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów!

 • Dodano: 2020-10-11 09:45

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów! Będą one dotyczyły sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Tym samym od godziny 10:00 do 12:00 zakupy będą mogły robić tam tylko osoby starsze. Ta zasada będzie obowiązywała od 15 października. O wprowadzeniu tego obostrzenia poinformował premier podczas konferencji prasowej.

Na sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przypominali o obostrzeniach obowiązujących w strefie żółtej, którą od soboty objęty jest prawie cały kraj, oraz w strefie czerwonej, w której znalazły się 32 powiaty i 6 miast. Poinformowali także o kolejnych krokach podejmowanych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa.

Szef rządu przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie

Pierwszym z nich jest - jak wskazał - możliwe ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie ochrony seniorom, czyli osobom najbardziej narażonym na utratę zdrowia i śmierć. Drugi to zapewnienie wydolności służby zdrowia, a trzeci - "utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych".

Morawiecki poinformował, że celem ochrony osób starszych przed COVID-19 od czwartku, 15 października, tak jak wiosną, wprowadzone zostaną godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. To oznacza, że między godz. 10 a godz. 12 zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Uzasadniając swoją decyzję, szef rządu przywołał statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera.

"Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych" - tłumaczył Morawiecki. "Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach" - dodał.

Rudzcy seniorzy 

O pomoc osobom starszym zaapelowała także prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic. 

- Bardzo proszę o stosowanie się do tej zasady (godzin dla seniora przyp. red.), a jednocześnie apeluję do seniorów o pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów osobistych, rodzinnych, a także towarzyskich. Jak przekazał resort zdrowia, prawie połowa pacjentów, którzy trafiają w tej chwili do szpitali, to osoby po 60. roku życia. Dlatego ta grupa powinna być specjalnie chroniona - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Proszę też rodziny osób starszych o zadbanie o seniorów. Pomoc w prostych codziennych czynnościach może pomóc ochronić ich przed zakażeniem.

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • przodowy G3

  otworzyć sklepy w niedziele tez, a za brak maseczki w sklepie kulka w łeb

 • fajerberga

  O 10:00 to seniorzy już dawno są po obchodzie biedry, lidla i aldi. Przepis kompletnie bez sensu, ale który rząd przyzna się do błędu - to raz. Dwa - najcenniejszy elektorat trzeba koniecznie chronić, wszak wybory już za 3 lata... :-) proponuję jeszcze dodatkowe godziny 9:00-10:00 - dezynfekcja sklepów przed seniorami i 12:00-13:00 - dezynfekcja po seniorach, szczególnie stoiska z warzywami, bo stare klamry muszą osobiście wymacać 30 pomidorów, zanim wybiorą tego jednego, jedynego, wymarzonego. Ofkors gołymi paluchami ! ! ! Jeśli też tak gracają pieczywo, to strach się bać... oni nas wykończą.

 • Waclaw

  A czy ktoś pomyślal o tym że seniorzy jeszcze do 65 roku życia jeszcze pracują,to jak mają robic zakupy jak w tym czasie 10-12 są w pracy

 • Tere

  Hours of zombie :)

 • ZEFEL

  NAJBARDZIEJ IDIOTYCZNE ZARZĄDZENIE,, MÓGŁ TO WYDAĆ KTOŚ O OGRANICZONYM UMYŚLE,,, OD 10 DO 12 SAMI STARSI A PRZED I PO MOGĄ WSZYSCY RAZEM,,,,, GDZIE TU SENS,???

 • Tofik

  Sensu nie ma

 • ZEFEL

  NAJBARDZIEJ IDIOTYCZNE ZARZĄDZENIE,, MÓGŁ TO WYDAĆ KTOŚ O OGRANICZONYM UMYŚLE,,, OD 10 DO 12 SAMI STARSI A PRZED I PO MOGĄ WSZYSCY RAZEM,,,,, GDZIE TU SENS,???

 • Wiki

  Rano to oni seriale oglądają

 • Luki

  bzdura do kwadratu!!!

 • Jano

  Tresura ludzi nadal trwa.

 • klient

  Czyli znowu od 10.00 do 12.00 sklepy będą świeciły pustkami - a pozostali będą czekali na deszczu - bo ten przepis wymyślili Ci którzy nie chodzą na zakupy i nie znają rzeczywistości.

 • Ee

  Mam dość tego cyrku jeden głupi przepis goni następny

 • lis

  Raz Mateuszek wymyślił głupotę i się z niej wycofał po dwóch miesiącach, teraz ponownie mamy przerabiać ten CYRK z godzinami dla seniorów ? Sklepy puste a ci co pracują na zmiany to kiedy mają robić zakupy ? Trzeba zrobić sklepy całodobowe i niech se seniorzy kupują w nocy i tak nie mogą spać.

 • n4u

  kpina, oni idą na 7 do sklepu albo o 9 by innym miejsce zająć, a ty się męcz albo odbij się od drzwi bo 10 wybiła ... Niech zrobią godziny bez seniorów a nie tylko dyskryminować ze względu na wiek tych młodszych (którzy muszą iść do pracy ...)

 • Ja

  Seniorzy którzy spać i mogą i pierwsi od rana w sklepach... Tak na prawdę to teraz mogą spędzać czas w sklepach od rana do wieczora. Przepraszam nie od rana do wieczora bo w międzyczasie do kościoła na mszę idą. Poklachają bez maski oczywiście bo się nie słyszą i tyle. Roznosiciele bakterii.

 • Mimoza

  Tylko poza tymi godzinami niech siedza w domu!!!! Co za kraj. A co z ludźmi młodszymi, chorymi, z obniżona odpornością?? Pewnie nie sa pisowskim elektoratem to mogą chorować

 • Robroy

  Skąd ta nienawiść do starszych ludzi i elektoratu PIS ? Czy to jest ta lewacka tolerancja ?

 • Mimoza

  A Ty nie widzisz tej sztuczki marketingowej? Czy jesteś aż tak zaślepiony?

 • ewald

  gdzieś ty był jak Bozia dzieciom rozumy dawała

 • rex

  Czy ta zasada obowiązuje równieź w soboty?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.