Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów!

 • Dodano: 2020-10-11 09:45

Ponownie wprowadzone zostaną godziny dla seniorów! Będą one dotyczyły sklepów spożywczych, aptek i drogerii. Tym samym od godziny 10:00 do 12:00 zakupy będą mogły robić tam tylko osoby starsze. Ta zasada będzie obowiązywała od 15 października. O wprowadzeniu tego obostrzenia poinformował premier podczas konferencji prasowej.

Na sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przypominali o obostrzeniach obowiązujących w strefie żółtej, którą od soboty objęty jest prawie cały kraj, oraz w strefie czerwonej, w której znalazły się 32 powiaty i 6 miast. Poinformowali także o kolejnych krokach podejmowanych w celu ograniczenia epidemii koronawirusa.

Szef rządu przedstawił strategiczne cele na najbliższe tygodnie

Pierwszym z nich jest - jak wskazał - możliwe ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie ochrony seniorom, czyli osobom najbardziej narażonym na utratę zdrowia i śmierć. Drugi to zapewnienie wydolności służby zdrowia, a trzeci - "utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych".

Morawiecki poinformował, że celem ochrony osób starszych przed COVID-19 od czwartku, 15 października, tak jak wiosną, wprowadzone zostaną godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i drogeriach. To oznacza, że między godz. 10 a godz. 12 zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Uzasadniając swoją decyzję, szef rządu przywołał statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera.

"Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych" - tłumaczył Morawiecki. "Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach" - dodał.

Rudzcy seniorzy 

O pomoc osobom starszym zaapelowała także prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic. 

- Bardzo proszę o stosowanie się do tej zasady (godzin dla seniora przyp. red.), a jednocześnie apeluję do seniorów o pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów osobistych, rodzinnych, a także towarzyskich. Jak przekazał resort zdrowia, prawie połowa pacjentów, którzy trafiają w tej chwili do szpitali, to osoby po 60. roku życia. Dlatego ta grupa powinna być specjalnie chroniona - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Proszę też rodziny osób starszych o zadbanie o seniorów. Pomoc w prostych codziennych czynnościach może pomóc ochronić ich przed zakażeniem.

Zobacz także

Komentarze (20)    dodaj komentarz »

 • przodowy G3

  otworzyć sklepy w niedziele tez, a za brak maseczki w sklepie kulka w łeb

 • fajerberga

  O 10:00 to seniorzy już dawno są po obchodzie biedry, lidla i aldi. Przepis kompletnie bez sensu, ale który rząd przyzna się do błędu - to raz. Dwa - najcenniejszy elektorat trzeba koniecznie chronić, wszak wybory już za 3 lata... :-) proponuję jeszcze dodatkowe godziny 9:00-10:00 - dezynfekcja sklepów przed seniorami i 12:00-13:00 - dezynfekcja po seniorach, szczególnie stoiska z warzywami, bo stare klamry muszą osobiście wymacać 30 pomidorów, zanim wybiorą tego jednego, jedynego, wymarzonego. Ofkors gołymi paluchami ! ! ! Jeśli też tak gracają pieczywo, to strach się bać... oni nas wykończą.

 • Waclaw

  A czy ktoś pomyślal o tym że seniorzy jeszcze do 65 roku życia jeszcze pracują,to jak mają robic zakupy jak w tym czasie 10-12 są w pracy

 • Tere

  Hours of zombie :)

 • ZEFEL

  NAJBARDZIEJ IDIOTYCZNE ZARZĄDZENIE,, MÓGŁ TO WYDAĆ KTOŚ O OGRANICZONYM UMYŚLE,,, OD 10 DO 12 SAMI STARSI A PRZED I PO MOGĄ WSZYSCY RAZEM,,,,, GDZIE TU SENS,???

 • Tofik

  Sensu nie ma

 • ZEFEL

  NAJBARDZIEJ IDIOTYCZNE ZARZĄDZENIE,, MÓGŁ TO WYDAĆ KTOŚ O OGRANICZONYM UMYŚLE,,, OD 10 DO 12 SAMI STARSI A PRZED I PO MOGĄ WSZYSCY RAZEM,,,,, GDZIE TU SENS,???

 • Wiki

  Rano to oni seriale oglądają

 • Luki

  bzdura do kwadratu!!!

 • Jano

  Tresura ludzi nadal trwa.

 • klient

  Czyli znowu od 10.00 do 12.00 sklepy będą świeciły pustkami - a pozostali będą czekali na deszczu - bo ten przepis wymyślili Ci którzy nie chodzą na zakupy i nie znają rzeczywistości.

 • Ee

  Mam dość tego cyrku jeden głupi przepis goni następny

 • lis

  Raz Mateuszek wymyślił głupotę i się z niej wycofał po dwóch miesiącach, teraz ponownie mamy przerabiać ten CYRK z godzinami dla seniorów ? Sklepy puste a ci co pracują na zmiany to kiedy mają robić zakupy ? Trzeba zrobić sklepy całodobowe i niech se seniorzy kupują w nocy i tak nie mogą spać.

 • n4u

  kpina, oni idą na 7 do sklepu albo o 9 by innym miejsce zająć, a ty się męcz albo odbij się od drzwi bo 10 wybiła ... Niech zrobią godziny bez seniorów a nie tylko dyskryminować ze względu na wiek tych młodszych (którzy muszą iść do pracy ...)

 • Ja

  Seniorzy którzy spać i mogą i pierwsi od rana w sklepach... Tak na prawdę to teraz mogą spędzać czas w sklepach od rana do wieczora. Przepraszam nie od rana do wieczora bo w międzyczasie do kościoła na mszę idą. Poklachają bez maski oczywiście bo się nie słyszą i tyle. Roznosiciele bakterii.

 • Mimoza

  Tylko poza tymi godzinami niech siedza w domu!!!! Co za kraj. A co z ludźmi młodszymi, chorymi, z obniżona odpornością?? Pewnie nie sa pisowskim elektoratem to mogą chorować

 • Robroy

  Skąd ta nienawiść do starszych ludzi i elektoratu PIS ? Czy to jest ta lewacka tolerancja ?

 • Mimoza

  A Ty nie widzisz tej sztuczki marketingowej? Czy jesteś aż tak zaślepiony?

 • ewald

  gdzieś ty był jak Bozia dzieciom rozumy dawała

 • rex

  Czy ta zasada obowiązuje równieź w soboty?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.