Kiedy biznes się rozrasta, przedsiębiorcy stają przed koniecznością powiększenia powierzchni magazynowania. Stawianie murowanych budynków staje się obecnie nieopłacalne. Najczęściej wykorzystuje się więc nowoczesne rozwiązania, gwarantujące trwałość, wytrzymałość i szybki montaż konstrukcji. Należą do nich aluminiowe hale magazynowe.
Krótki czas realizacji projektu
Hale magazynowe służą przede wszystkim do składowania materiałów, towarów lub surowców, a także garażowania pojazdów. Wykorzystywane bywają również w rolnictwie, produkcji i w sektorze usług (mieszczą się w nich na przykład lodowiska, bary przy plaży nad Bałtykiem, a nawet ujeżdżalnie koni). Popularność zyskały głównie ze względu na łatwy i szybki montaż. Postawione mogą zostać na dowolnym podłożu – jedynie utwardzonym i wypoziomowanym, między innymi na asfalcie, kostce brukowej czy betonie, bez konieczności wylewania fundamentów (czym różnią się od hal stalowych).
Przed przygotowaniem projektu takiej hali należy jednak zastanowić się, w jakim celu ma zostać stworzona. Jeśli służyć będzie do magazynowania, określić trzeba miejsce składowania towarów i sposób poruszania się samochodów dostawczych wokół niej, aby w przyszłości nie przydarzyły się trudności komunikacyjne. Projekty dostosowywane są do potrzeb klientów, dlatego przewidują różne rozwiązania.
Ponieważ elementy konstrukcji wykonane zostają z aluminium, charakteryzują się niewielką wagą. Aby postawić halę magazynową tego typu, nie trzeba korzystać z dźwigów i podnośników. Podstawowy szkielet uzupełniają ścianki stworzone z blachy trapezowej, płyt warstwowych lub plandek PCV. Cały proces realizacji zamówienia, od projektu do odebrania gotowej hali, zajmuje zazwyczaj około dwóch tygodni, przy czym niewielkie obiekty można postawić nawet w dwanaście godzin. Rozwiązanie to sprawdza się więc wówczas, gdy potrzeba powiększenia powierzchni magazynowania pojawia się nagle.
Łatwość demontażu oraz trwałość
Aluminiowe hale magazynowe można w łatwy sposób powiększyć lub zmniejszyć, a także zdemontować, aby przenieść w inne miejsce. Materiały, z jakich zostają wykonane, charakteryzują się trwałością i odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Obiekty te są również zgodne z polskim prawem budowlanym.
Wytrzymałość materiałów powoduje, że używane hale magazynowane można następnie odsprzedać na rynku wtórnym bez odczuwalnej straty finansów. Firmy zajmujące się budową hal tego typu oferują również korzystne warunki ich wypożyczenia.