Wiadomości z Rudy Śląskiej

Poznaj legendy o kolorowym opalu. Tęczowy cud natury

  • Dodano: 2024-12-05 16:30

Opal to kamień, który mieni się wszystkimi barwami tęczy, dlatego od wieków rozpala wyobraźnię i inspiruje do snucia opowieści. Ten niezwykły minerał, niczym fragment nieba zamknięty w ziemskiej materii, budzi zachwyt i podziw, a jego hipnotyzujące refleksy zdają się skrywać tajemnice wszechświata. Od starożytnych cywilizacji po współczesność, opal stanowił przedmiot fascynacji i obiekt pożądania. Otoczony jest wieloma legendami i mitami - przypisywano mu magiczne właściwości i kojarzono z potężnymi bóstwami. Wierzono, że przynosi szczęście, chroni przed złem i obdarza darem przewidywania przyszłości. W artykule odkryjemy niezwykłe właściwości opalu, dowiemy się, skąd bierze się jego hipnotyzujące piękno i poznamy najciekawsze legendy z nim związane. 

Opal - kamień uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie

Opal, zwany także "tęczowym kamieniem", od wieków fascynuje ludzi swoimi niezwykłymi właściwościami optycznymi i bogatą paletą barw. Z jego historią wiąże się wiele legend i wierzeń, które przenikają kultury na całym świecie. 

Opal dostępny w sklepie Magia Kamieni jest odmianą krzemionki, której unikalność polega na zdolności do rozszczepiania światła na wielobarwne refleksy. Jest to efekt obecności mikroskopijnych kulek krzemionki w strukturze kamienia, które interferują ze światłem. Jego nazwa pochodzi od sanskryckiego upala, oznaczającego drogi kamień lub kamień szlachetny, albo z języka greckiego opallios, które jest tłumaczone jako widzieć zmianę. Najbardziej cenione są opale pochodzące z Australii, ponieważ są to wyjątkowo piękne i najbardziej zróżnicowane okazy tego kamienia.

Jakie rodzaje opali są spotykane?

Opale to grupa minerałów dekoracyjnych, które dzieli się na trzy główne rodzaje, różniące się strukturą, wyglądem i właściwościami. Pierwszym typem jest opal szlachetny, ceniony za grę świateł, czyli zdolność do połyskiwania różnymi kolorami. Te kamienie występują w szerokiej gamie barw, od bieli aż po głęboką czerń. Drugi rodzaj to opal ognisty, charakteryzuje się on intensywnym czerwono-pomarańczowym kolorem. Nie wykazuje jednak wspaniałego efektu optycznego, ale przezroczyste odmiany opali ognistych są cenione na rynku. 

Jako trzeci typ klasyfikowany jest opal pospolity, który jest nieprzezroczysty i nie wykazuje efektu opalescencji, lecz może pojawiać się w różnych, nietypowych kolorach. Te kamienie mogą mieć szklisty lub matowy wygląd i rzadziej wykazują efekty takie jak opalescencja, efekt kociego oka, czy asteryzm. 

Jakie mity związane są z kolorowym opalem?

Opal dzięki swojej hipnotyzującej grze barw na przestrzeni wieków rozpalał wyobraźnię i inspirował do snucia różnych legend z nim związanych. Ten niezwykły kamień, mieniący się wszystkimi kolorami tęczy, stał się bohaterem licznych mitów, które przetrwały do dziś, dodając mu jeszcze więcej tajemniczości.

Opal w mitologii Aborygenów

Dla Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii, opal był darem od stwórcy, który zszedł na ziemię po tęczy, aby przekazać ludziom pokój. Kamienie pod jego stopami zamieniły się w mieniące się różnymi kolorami opale. Minerał ten symbolizował połączenie ziemi z niebem. 

Opal w starożytnej Grecji

Starożytni Grecy wierzyli, że opale są łzami Zeusa, boga nieba i gromu, które spadły na ziemię po zwycięstwie nad tytanami. Kamienie te miały przynosić szczęście i chronić przed złem, a ich wielobarwność i opalizacja symbolizowały nadzieję oraz radość. Opale w antyku podobnie jak rdzawe kamienie jaspisu czerwonego (https://sklep.magiakamieni.pl/243-jaspis-czerwony) stały się swego rodzaju talizmanem, który miał osobom go noszącym dawać umiejętności przewidywania przyszłości. Cesarze rzymscy często obdarowywali swoje żony biżuterią z opalami jako symbol szczęścia w miłości. 

Opal w kulturze arabskiej

W kulturze arabskiej opal był uważany za kamień spadający z nieba podczas burzy, a jego wielobarwność przypisywano uwięzionym w nim błyskawicom. Miał on przynosić szczęście i chronić przed trudami życia, a jego niezwykła gra barw symbolizowała piękno i tajemniczość świata.

Opal w średniowieczu

Opinia magicznego amuletu zaszkodziła sławie opali w średniowieczu. W tym okresie zaczęto je postrzegać jako kamienie pechowe, szczególnie wśród ludzi wierzących w magię i czary. Zdolność opali do zmiany kolorów – od jasnych do ciemnych odcieni – była często interpretowana jako omen lub manifestacja diabelskich mocy. W niektórych kręgach uważano, że opal może być używany do ukrycia lub zmiany tożsamości nosiciela, co przyczyniło się do jego reputacji jako "kamienia fałszerzy".

Jaki związek opale miały z epidemią dżumy?

Opale, które od dawna były przedmiotem różnorodnych wierzeń i przesądów, odegrały zaskakującą rolę w narracji dotyczącej epidemii dżumy w Europie w XIII wieku. Te piękne kamienie, cenione za swoje tęczowe kolory i unikalne wzory, były niegdyś symbolem nadziei i czystości. Jednak ich percepcja dramatycznie zmieniła się, kiedy zaczęły być kojarzone z tragicznymi wydarzeniami czasów "czarnej śmierci". Mówiono, że opal noszony przez osobę chorą na dżumę tracił blask w momencie śmierci nosiciela. To sprawiło, że szybko zyskał opinie kamienia zwiastującego złe wieści. 

Ta negatywna aura wokół opali nasiliła się jeszcze bardziej po publikacji powieści Waltera Scotta w 1829 roku o tytule Anna z Geierstein. Napisał on historię kobiety oskarżonej o bycie demonem. Bohaterka umiera po tym, jak woda święcona spada na jej opal, niszcząc w ten sposób jego kolor. Niestety, te literackie i historyczne zbiegi okoliczności przyczyniły się do długotrwałego spadku popularności tych kolorowych kamienie, aż do odkrycia czarnego opalu w Australii, które pomogło odbudować ich reputację.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym z kamieniami szlachetnymi Magia Kamieni.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.