Wiadomości z Rudy Śląskiej

Pracowity rok Urzędu Miasta Ruda Śląska

 • Dodano: 2021-01-05 08:30, aktualizacja: 2021-01-05 08:45

174 tys. wysłanych i 152 tys. odebranych pism, blisko 10 tys. zarejestrowanych pojazdów, ponad 2,5 tys. wydanych praw jazdy i ponad 700 pozwoleń na budowę. Ponadto 478 zarejestrowanych małżeństw, blisko 2,2 tys. urodzeń dzieci i 1760 zgonów.

Tak w skrócie przedstawia się statystyka prac rudzkiego magistratu w 2020 roku

W 2020 roku w  Rudzie Śląskiej urodziło się i zostało zarejestrowanych blisko 2,2 tys. dzieci, w tym 1043 dziewczynek i 1111 chłopców. Najwięcej dziewczynek otrzymało na imię: Julia, Hanna, Zuzanna czy Alicja, natomiast dla chłopców rodzice najczęściej wybierali imiona: Jakub, Wojciech, Szymon lub Antoni. Najrzadziej nadawanymi imionami były: Marietta, Noemi, Florina czy Leyla oraz Baltazar, Nathan i Henryk. Ponadto Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 478 małżeństw oraz 1760 zgonów. Tych drugich było aż o 269 więcej niż w 2019 roku.

W 2020 roku Prezydent Miasta Ruda Śląska wydała 1016 zarządzeń

Z kolei radni podjęli 150 uchwał i złożyli 165 interpelacji i zapytań. W minionym roku odbyło się 13 sesji Rady Miasta, w tym 4 nadzwyczajne.

Dochody budżetu miasta w 2020 r. zamknęły się kwotą 886,4 mln zł natomiast wydatki wyniosły 887,9 mln zł. Ze względu na ustawowe zmiany w prawie środki na inwestycje, które pierwotnie miały wynieść ponad 150 mln, zostały ograniczone do 71,4 mln zł. Warto dodać, że w minionym roku miasto pozyskało ponad 43 mln zł ze środków zewnętrznych, zarówno unijnych, jak i krajowych.

W ciągu poprzedniego roku pracownicy Wydziału Komunikacji wydali ponad 2,5 tys. praw jazdy i zarejestrowali blisko 10 tys. pojazdów. Z kolei Wydział Urbanistyki i Architektury wydał 1207 decyzji administracyjnych, w tym 710 pozwoleń na budowę, a w Wydziale Spraw Obywatelskich przyjęto ok. 7,4 tys.  wniosków o wydanie dowodu osobistego.

W 2020 roku rudzka Straż Miejska interweniowała ok. 20 tys. razy

Funkcjonariusze ujęli blisko 7 tys. sprawców wykroczeń, nałożyli 4 tys. mandatów karnych i skierowali do sądu 141 wniosków o ukaranie. Z kolei do Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłoszono ok. 3,2  tys. interwencji (blisko 2 tys. od mieszkańców i prawie 1,2 tys. od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo). Najwięcej z nich dotyczyło spraw związanych z dzikimi zwierzętami, oświetleniem ulic i zanieczyszczeniem jezdni, chodników czy terenów zielonych, a także utrudnień w ruchu drogowym. 158 interwencji dotyczyło koronawirusa, a 505 zgonów mieszkańców Rudy Śląskiej. CZK koordynowało też ponad półtora tysiąca akcji ratowniczych na terenie miasta, a także działania związane z walką z pandemią SARS-CoV-2. Warto dodać, że w tym zakresie w 2020 r. w  Rudzie Śląskiej odnotowano 6391 zakażeń i 116 zgonów.

Sporo pracy miało także Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów

Spośród ok. 152 tys. wszelakiego rodzaju pism, które wpłynęły do rudzkiego Urzędu Miasta, 1565 skierowanych było właśnie do tej komórki. Z telefonicznej, osobistej bądź pisemnej porady Biura skorzystało prawie 2 tys. mieszkańców, a jego pracownicy przyjęli 225 zgłoszeń konsumenckich i wystosowali ponad 800 pism do przedsiębiorców. Przygotowano również 16 pism procesowych oraz 16 wniosków o pozasądowe rozstrzygnięcie sporu konsumenckiego.

Przez cały rok można było odebrać w urzędzie Kartę Dużej Rodziny

Przyznano ją 1679 osobom. Z kolei Rudzka Karta Rodziny 3+ trafiła do 760 osób, a Rudzka Karta Seniora 60+ do 400 mieszkańców. W ramach ostatniego wspomnianego programu z miastem współpracowało 110 partnerów.

Według danych na koniec listopada 2020 roku w  Rudzie Śląskiej zebrano ponad 57,6 tys. ton odpadów. Największą ich część, bo nieco ponad 30 tys. ton, stanowiły odpady zmieszane, blisko 9 tys. ton to biomasa, a prawie 6,4 tys. ton to gruz. Poza tym zebrano 4069 ton odpadów wielkogabarytowych oraz blisko 1,5 tysiąca ton popiołu. W puli odpadów, które zebrano w mieście w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2020 r., znalazło się też ponad 2 tys. ton szkła, 1990 ton plastiku oraz 1642 tony papieru i tektury.

Warto dodać, że o pracy urzędu informowano m.in. w 181 informacjach prasowych, które przygotował Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, a rzecznik prasowy wraz z pracownikami magistratu udzielili ponad 943 odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj komentarz »

 • boluś

  No' 'popłynyli' z tym sponsorowanym Artykulikiem! Brawo Wydział Propagandy!

 • Yny mioł Pacia

  Jo myśloł że ino Moja je tak zajechano zdalną pracą, ale widza z UM tyż je zajechany jak ślydź po sztormie, Życza Wom żebyście byli jak nojpryndzy zaszczypiyni bo zajadom wos :D a Tak z inny beczki, ponoć dźwigajom opłata za śmieci je to prowda, że cza bydzie niymcowi płacić 30zł za os. Fajnie sie w tyj Rudzie żyje :) ino Moja już niy mo na drinka a jo musza pić Perła z Biedry ciuuuuuu

 • He He

  Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów przyjęło "225 zgłoszeń konsumenckich i wystosowali ponad 800 pism". No ja nie wierzę! Ile roboty! Jak siedzą tam 2 osoby, to znaczy że średnio jedno (JEDNO) pismo dziennie! Szok i niedowierzanie. Aż iskry spod klawiatury musiały lecieć! I jeden pozew miesięcznie napisali! Dodajmy ten najprostszy. I dali go pewnie konsumentowi, żeby się sam sądził. Bo przecież za duże ryzyko występować w imieniu mieszkańca, choć ustawa pozwala na to.

 • boluś

  Naszo Wioska stanowczo wymogo solidnego przedmuchania! Niy klimy' w stylu Peppy i Staniola ani partyjniackiyj ustawki ale porządnego huraganu!co wymiecie i po kątach!

 • Anka

  Wymieć to powinno się tych ludzi, którzy na siłę chcą się szybko wzbogacić na państwowych pieniądzach; cwaniaków w radzie, cwaniaków w niektórych stowarzyszeniach i cwaniaków w spółkach miejskich...

 • boluś

  Ale sie nałorali' kiela posiali i ukosili?Wiela gadziny uchowali? A już niy wspomna tych co sprzątali'kopali'montowali'budowali itd. Połny szacun! NI MA ŻYCIA BEZ URZYNDU! O ustawkach niy wspomna ' bo to dopiyro HARÓWA !

 • ruda

  szczegolnie wydział komunikacji

 • petentka

  wielki szacun dla UM , dzieki wam sprawie pozałatwiałam wszystkie sprawy w 2020 r , dziekuje za solidnie wykonana Wasza prace i zycze sukcesu w nowym roku:) a patologicznymi komentarzami sie nie przejmujcie :)

 • boluś

  Urzyndniczka' chyba!? Tela kadzidła co w Kościele! I to dla sie? ŚWIYNTO i to już za życia /pracy/w Urzyndzie!

 • anionim nie gal

  Oj boluś a ty kiedyś pracował ? Tak normalnie, uczciwie, bo po wpisach widać, że ty o pracy pojęcia nie masz. No chyba, że ci tu za te wypociny płacą, bo produkujesz ich co niemiara. I ogarnij się wreszcie, przy kompie rozumu nie przybywa, zajmij się czymś dobrym i dla ludzi pożytecznym, to może siebie polubisz ?

 • boluś

  Zmiyń Nick na Wujek Dobra Rada'w.piaskownicy oszalejom na twoim punkcie.

 • Jola

  Ile z tych blisko 2200 dzieci zostało zameldowanych w Rudzie Śląskiej? I czy ktoś kontroluje tonaż śmierci wywożonych przez "firmy śmieciowe" czy tak wierzą im na słowo w te cyferki.

 • fajerberga

  Być może się mylę, ale najczęściej dziecko jest rejestrowane w miejscu zamieszkania rodziców. Chyba nie sugerujesz, że większość rodziców urodzonych dzieci mieszka w ościennych miastach i tak tylko dla kaprysu zgłosiło urodzenie dziecka w UM w R-Śl... to nie jest informacja ze szpitala dot. ilości urodzonych dzieci, bo przy rodzeniu masz wolny wybór co do miejsca narodzin.

 • Jola

  Znając renomę rudzkiej porodówki (jedna z najlepszych) gdzie często mają problem dostać się tam mieszkanki naszego miasta, twierdzę że może 50% urodzonych tam dzieci mieszka w RŚL. Dziecko jest rejestrowane w miejscu urodzenia. To szpital wysyła protokół narodzin do UM, któremu podlega

 • Luli

  Morze byście tak na karmanskim postawili worki na odpady po psach.....

 • Bunia

  Morza na karmańskim nie będzie

 • Łobywatel

  Ha ha, pracowity rok? , śmiechu warte, pracowity rok to mieli np. Chopy na budowie, siedza w tym urzędzie i pierdzą w stołki... I co drugo baba co tam robi to jest zmierzło

 • Mieszkaniec

  Jak miesiąc temu toczyła się dyskusja n/t podwyżki cen za wywóz odpadów to Miasto podawało, że przez pierwszych 10 miesięcy tego roku w Rudzie Śląskiej wytworzonych zostało 43,7 tyś ton odpadów a teraz piszą, ze po jedenastu miesiącach jest 57,6 tyś ton czyli wcześniej średnio miesięcznie powstawało około 4,4 tyś ton odpadów a w samym listopadzie powstało około 14 tyś ton odpadów – podnieśli cenę za śmieci to i odpadów jest więcej, żeby za rok znowu forsować podwyżkę.

 • boluś

  Mo RECHT'

 • Rudzianka

  Pracownicy UM pracownikami roku. Powinni dostać duuuze nagrody

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.