Wiadomości z Rudy Śląskiej

Premier zapowiedział, że gminy mają oszczędzać prąd. Czy zgasną kolejne latarnie?

 • Dodano: 2022-09-28 13:00, aktualizacja: 2022-10-04 10:32

Podczas jednej z konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli rudzkiego magistratu. Czy w Rudzie Śląskiej zgasną kolejne latarnie?

Rząd ogłosił Tarczę Solidarnościową

15 września premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej, która ma pomóc Polakom przejść przez trudny okres związany z niestabilną sytuacją energetyczną. Założeniem programu jest "zamrożenie" cen energii elektrycznej w 2023 roku dla gospodarstw, które będą ją oszczędzać. 

- Polacy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i my to zapewniamy przez konkretne rozwiązania. To wprowadzenie m.in. tarczy antyinflacyjnej, dodatków osłonowych, obniżenie stawek VAT. Tarcza Solidarnościowa to kolejne wsparcie, aby rodziny wielodzietne i osoby z niepełnosprawnościami nie odczuwały negatywnych skutków podwyżki cen energii – powiedziała minister Marlena Maląg.

W 2023 r. rząd zablokuje wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać: 

 • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
 • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
 • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Urzędy mają oszczędzać energię

Tarcza obejmuje również zmiany w obiektach administracji rządowej i samorządowej, na których od 1 października spoczywa obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10%. 

- [...] Zacznę od oszczędności energii w obiektach administracji publicznej. Tutaj administracja rządowa, ale także administracja samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od najbliższego czasu, nie od 1 stycznia, tylko chcemy, żeby to było od 1 października, ponieważ każda niezużyta megawatogodzina [...] jest oszczędnością polskiej gospodarki, polskich rodzin - powiedział premier.

Co planuje rudzki Urząd Miasta?

Od 1 października, zgodnie z zapowiedzią premiera, samorządy mają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10%. Jak informuje Adam Nowak - rzecznik prasowy rudzkiego magistratu - miasto już jakiś czas temu podjęło zapobiegawcze kroki w kierunku oszczędzania energii.

- Już kilka lat temu, na każdym z trzech budynków będących siedzibą wydziałów Urzędu Miasta Ruda Śląska zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, ponadto wymieniono oświetlenie na energooszczędne (LED). W wyniku tych działań zużycie energii elektrycznej zostało znacznie ograniczone - mówi Adam Nowak. 

Dodatkowo większość opraw oświetleniowych będących własnością miasta została wymieniona na energooszczędne oprawy typu LED w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. 

Warto także przypomnieć, że w maju 2020 roku zaczęło oszczędzać energię elektryczną i wyłączyło około 30%  opraw oświetleniowych. Wielu rudzian zadaje sobie pytanie, czy zgasną kolejne latarnie? 

- Obecnie nie planujemy dalszych wyłączeń opraw oświetleniowych - zapowiedział Adam Nowak. 

Komentarze (24)    dodaj »

 • Urwis

  Jeśli będą wyłączenia oświetlenia ulic to policja i straż miejska powinna zwiększyć patrole nocne.

 • alojz

  Jak to POwiedziała jedna znafczyni ' sorry taki mamy klimat'

 • Kpina + ironia / szydera

  Pytam się, kiedy powstaną stacje ładowania dla elektromobili? I to najlepiej darmowe, bo przecież co, jak co, ale lans musi być... Naładuję bolid, a w domu będzie on pracował jako akumulator i tak codziennie :-) Ważne, żeby sąsiedzi zazdrościli.

 • Rada

  Wyłączcie wszystkie latarnie ale ozdób światecznych też nie podświetlajcie.

 • socialdemokrata

  lepiej nech co 2 swieci na goownych ulicach ulica katowicka w dól na 1 maja przy tych latarniach jest ciemno a dzików tam masa

 • fajerberga

  Dziki nie potrzebują latarni do życia i żerowania :-)

 • Rsl

  Nie trzeba wróżbitów ale ludzi zdrowo myślących a mianowicie ...słowa babci z przed lat. Zoboczysz jeszcze nadejdą czasy że bedziecie z świeczkami lazic i glodować :-)

 • AHA

  Z wyłączeniem oświetlenia w parku na Frynie, którym ludzie chodzą od wczesnego rana na targ, do roboty, na przystanki pod wieżowcem itp. to nie lekka ale całkiem ciężka przesada! Za to nowy kawek tzw. Traktu rudzkiego pomiędzy Czarnoleśną a Hallera, w tym samym czasie oświetlony dla nikogo.

 • wkurzony

  Czy branie pieniedzy i nieswiadczenie uslugi to czasem nie kradziez?

 • wit

  Zanim zaczniecie tu utyskiwać na Pierończyka czy rząd , to zajrzyjcie do internetu i dowiecie się ,że oszczędzanie energii na różne sposoby ma miejsce już w większości i to tych bogatych krajów europejskich.

 • Hugo

  Wyłączyć oświetlenie elewacji kościołów. Kto to widział żeby gasić latarnie, kto będzie odpowiadał za wzrost wypadkowości(potrącenia pieszych) i przestępczości

 • Jorg

  Wypadkowość już wzrosła

 • ***** ***

  U mnie na placu o 12:00 w nocy juz wyłączają latarnie jak wracam z nocki to oczy dookoła głowy trzeba mieć

 • zbynio

  Surowce poszły w górę to najlepiej sprzedać na złom nieużywane latarnie.

 • Achim

  czysta manipulacja !!! zobaczcie ile latarni swieci w ciągu dnia !!! To jakaś paranoja żeby o 12 w południe latarnie świeciły.

 • Stop populistom

  Ile i gdzie? wymień 3 miejsca w których latarnie świecą lub świeciły ogodzinie 12 w okresie ostatniego miesiąca.

 • Xyz

  W kampanii obaj obiecywali złote góry a będzie ciemno i biednie bez względu który wygrał. Wiadomo było, że rachunek za prąd dla gminy ich załatwić Pozdrawiam górników którzy dostaną znowu kwartalne dodatki inflacyjne w wysokości ponad 6 tys - oni oszczędzać nie muszą

 • Lelek

  Jo tyż pozdrawiom widzisz w życiu tak już je ze nikierych żal [...] ścisko... zmin robota idź na gruba tyz dostaniesz

 • Zyx

  Trza siem było uczyć na gurnika

 • Kpina + ironia / szydera

  Gumika :-)

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również