Wiadomości z Rudy Śląskiej

Prezydent Grażyna Dziedzic poparła Strajk Kobiet

 • Dodano: 2020-10-29 11:45

W cały kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Nie inaczej było w Rudzie Śląskie, gdzie we wtorek wieczorem rudzianie spotkali się, by wyrazić swoje niezadowolenie z wyroku TK. Poparcie dla kobiet wyraziła także prezydent naszego miasta - Grażyna Dziedzic.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny, w czwartek 22 października, orzekł, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Orzeczenie TK sprawia, że aborcja będzie legalna tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest życie czy zdrowie kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu lub kazirodztwa.

Protest w Rudzie Śląskiej

We wtorek w Rudzie Śląskiej odbył się pierwszy strajk kobiet. Rudzianki, ale także ich mężowie, partnerzy, bracia czy koledzy, dołączyli do protestu. Protestujący spotkali się o godzinie 18.15 na rynku w Nowym Bytomiu. Później demonstranci zablokowali ruch i przeszli m.in. ulicami Niedurnego, Czarnoleśną, Hallera, 1 Maja czy Obrońców Westerplatte. Według szacunków policji w proteście wzięło udział ponad 1000 osób.

Zebrani skandowali mniej lub bardziej niecenzuralne hasła. Wielu przyniosło też transparenty. "Piekło kobiet"; "Martwa rodzić dzieci nie będę"; "Pogrzeb praw kobiet"; "To jest wojna". Protest przebiegał spokojnie. Nie obyło się jednak bez incydentu. Podczas przejścia ulicą Hallera protestujący zostali obrzuceni jajkami.

Grażyna Dziedzic: "Nie mogę milczeć – nie mogę pozostać obojętna"

Swoje poparcie dla protestujący wyraziła prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, która w mediach społecznościowych opublikowała specjalne oświadczenie.

- Jestem kobietą. Jestem matką. Przez dekadę pracowałam w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, a od kolejnych 10 lat jestem prezydentem Rudy Śląskiej. Na własne oczy widziałam ludzkie tragedie - doświadczałam ich namacalnie i nigdy nie potrafiłam przejść obok nich bezczynnie. Przeżyłam również swoje życiowe dramaty... Dlatego dziś nie mogę milczeć – nie mogę pozostać obojętna - napisała prezydent Grażyna Dziedzic. - Gdy patrzę na to, co dzieje się w Polsce po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jestem rozdarta. Moje życiowe i zawodowe doświadczenia nauczyły mnie jednego – by nie oceniać ludzi. To takie proste, a przy tym jakże niesamowicie trudne... Nie mam moralnego prawa, by osądzać zwolenników rozstrzygnięcia sędziów, jak i jego przeciwników. Wiem jednak, co podpowiada mi serce, a ono jest dziś z Kobietami i ich Rodzinami - dodała.

Prezydent zaznaczyła, że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu to niezwykle delikatny temat.

- Już samo to słowo (aborcja przyp. red.) przyprawia mnie o dreszcze, tym bardziej że znam historie kobiet, które musiały podjąć tragiczną decyzję, czy urodzić śmiertelnie chore dziecko, czy oszczędzić mu cierpienia. W takiej sytuacji nie ma jednego prostego rozwiązania. Każde jest złe. Nie chciałabym być w skórze kobiety, która musi podjąć taką decyzję i jest zmuszona żyć z nią do końca swoich dni, a przy tym codziennie patrzeć w lustro. Będzie się ona za nią ciągnęła już na zawsze, nic jej nie zmieni. To wybór tragiczny, ale jest. Nie powinno się go nikogo pozbawiać i decydować za niego. Nie chciałabym też, by żadna kobieta utraciła dziecko już urodzone, bo to również jest bolesne. Każda taka strata to ból na całe życie. Wiem, co mówię i piszę... - napisała prezydent Rudy Śląskiej.

Prezydent w swoim oświadczeniu nawiązała także do pandemii koronawirusa oraz podzielenia społeczeństwa. Grażyna Dziedzic wyraziła swój niepokój obecną sytuacją.

- Powiem szczerze – jestem wściekła. Nie tylko przez to, jak potraktowano kobiety, ale też za to, że zrobiono to w tak szczególnym czasie epidemii. Gdy oglądam w telewizji protestujących, mam w sobie skrajne emocje. Obawiam się, czy się od siebie nie zakażą, jak to wszystko się skończy i jak to wpłynie na nasz kraj, a przede wszystkim na relacje międzyludzkie. Widzę, jak ludziom puszczają już nerwy... Społeczeństwo zostało podzielone, a najgorsze jest to, że nie potrafi prowadzić ze sobą już dialogu i spokojnej rozmowy. To jednak nie wina ludzi, ale rządzących, że w ogóle do tego dopuścili. Ta sytuacja pokazuje jednak, że w trudnych chwilach potrafimy się mobilizować i nie dajemy sobie odbierać możliwości wolnego wyboru - napisała prezydent Dziedzic.

Na koniec prezydent zaapelowała o pokojowe manifestowanie swoich poglądów i wzajemny szacunek.

- Chcę to powiedzieć jasno – Kobiety, jestem z Wami! Z Wami i całymi Waszymi Rodzinami. Jestem z Was dumna! Proszę jednak wszystkich, by swoje poglądy manifestowali w sposób pokojowy – bez agresji, bez wulgaryzmów i obrażania innych, a także bez aktów wandalizmu, profanacji i zakłócania modlitwy. To nigdy nie przynosi nic dobrego, a co więcej może przynieść wiele szkód. Wiem, że niemoc i frustracja rodzą złość, nie pozwólmy jednak, by silne emocje wzięły górę nad naszym rozsądkiem. Szanujmy się nawzajem! - podsumowała Grażyna Dziedzic.

Zobacz także

Komentarze (62)    dodaj komentarz »

 • Ela

  Ale pani zrobila numer poparla pani protest bo boi sie pani ze to koniec pani wladzy.ludzie nie zapomnieli ile mieli do pani pretesji Dziwie sie ludziom ze tak bardzo daja sie zmanipulowac .Nie jestem. Przeciwnikiem protestu ale protestujcie otoco bylo zapowiedziane iwspokoju.bo z innych artykuluw wynika ze proponujecie ludziom wykup gazety na caly rok i to nie za malom cene a kase przeznaczycie na wspieranie protestuw.Pomyscie ludzie co robicie nazbieraja kase izwieja i co potem.

 • gość

  Skoro Pani Prezydent popiera te kobiety. To po co chodzi do kościoła i udaje że bliskie Jej są symbole religijne i to wszystko co kościół głosi....tj bardzo proste. V przykazanie. i tyle w temacie.

 • Bog

  Chodzi bo lubi, chodzi bo może, co Ci do tego? Zajmuj się swoim życiem a nie cudzym .Wszystkim byście zawszeni katole śmierdzący chcieli życie układać, a sami swojego nie potraficie. W niedzielę do kosciółka a w sobotę leje żonę i wyśmiewa się z kogoś o innem kolorze skry albo orientacji. Tacy z was właśnie katole od siedmiu boleści. Wezcie sie w tych kosciolach zamknijcie i nie wylajzci najlepi

 • Liza

  Ten wpis wszytko mówi o ludziach protestujących. Poziom wypowiedzi odpowiedni do ulicznego. To racja można chodzić do kościoła i być obłudnym. Pani Prezydent jest osobą publiczną, więc to nie jest zajmowanie się "cudzym" życiem. "Katole śmierdzący" taki wpis jest poniżej mojego poziomu. Obrażać to wszystkich potraficie, ale nie ma się co dziwić, skoro nie ma się innych argumentów. Macie szczęście że "śmierdzący katole" nie są jak muzułmanie, siedzielibyście cicho a nie wyzywali. Nikt z Was nie ośmieliłby się popisać sprayem synagogi czy meczetu. Ale w Polsce to jesteście bohaterowie! A Ciebie też pewnie rodzice ochrzcili, była komunia i może coś więcej. Znam takich. Na kościół gadają a dzieci posyłają do komunii itp. Jakie to wszystko ciekawe. Żal mi Was. chcecie być modni i gadacie hasła których znaczenia nie rozumiecie.TRAGEDIA! Macie szczęście że policja pobłażliwie Was traktuje. Dla mnie to nie zrozumiałe. Jest prawo. Zabrania zgromadzeń! a policja się Wam przypatruje zamiast sypać mandaty. Każdy byłby szczęśliwy. Mniej zakażeń, budżet by się powiększył przez mandaty i nie byłoby demolki miejsc kultu i tym podobne.

 • Ff

  Wielki szacunek i brawa dla Pani.

 • rr

  Pani Prezydent czyli ofiara Bałtyku poprze wszystko co zapewni jej popularność, to proste

 • Normal

  Zwyrodniała Gawiedź z kilku letnimi dzieciakami które powtarzały przekleństwa za dorosłymi ,brawa dla pani prezydent że popiera protesty z przekleństwami w wykonaniu najmłodszych w tak wyjątkowym i szanowanym miejscu ,zapytam tak niezręcznie kiedy następny szalony protest feministek z piorunem na twarzy z przekleństwami w tle.

 • zatroskana

  Z innej trochę beczki.Dlaczego MIASTO nie zareagowało na manifestacje oszołomów na rynku przed Urzędem , którzy nakłaniali wszystkich do nie zakładania masek głosząc ,że nie ma zagrożenia koronawirusem. Dlaczego do tej pory nikt z uczestników tego zgromadzenia nie został ukarany.Kara powinna być dotkliwa.Miejmy szacunek dla służb medycznych.Tolerujemy tego rodzaju zachowania nie wiadomo czemu mające służyć.Najgorsze ,że za niedługo braknie respiratorów ludzie zaczną umierać masowo, a ci nawiedzeni zadymiarze będą dalej obstawać na swoim.Co do strajków kobiet ,Są obiektywnie trzeba przyznać uzasadnione. Na ulice wyszły tłumy .Ale czy to nie czas by dalszy bieg sprawy toczył się już na lini władze - jakaś reprezentatywna grupa strajkujących.Nie na ulicy, a w gabinetach.Wiadomo jaki mamy czas,doskonale wiemy jak w tłumie roznosi się ten wirus.Po co komplikować to co za chwilę może się wymknąć spod kontroli.Obawiam się ,że to nie do końca w tych manifestacjach chodzi o protest przeciwko ostatnim ustaleniom w sprawie aborcji.Opozycja już straciła cierpliwość .Ileż to razy można przegrywać wybory, teraz poczuli krew i już nie odpuszczą.W maju gdy w porównaniu z obecną sytuacją przypadki zakażeń były o wiele mniejsze,w momencie gdy miały się odbywać wybory głoszono ,że ludzi wysyła się na śmierć.Teraz gdy sytuacja jest o wiele poważniejsza opozycja nawołuje do wyjścia na ulicę.Żeby była jasność nie jestem zwolenniczką Pisu mimo ,że na nich głosowałam,ale prawda jest taka ,że uważałam ,że to mniejsze zło.Nie wiem co by musiało się wydarzyć żeby zmienił się układ PIS -PO wiem natomiast ,że te ciągłe awantury jednych z drugimi doprowadzą nasze państwo do ruiny.Obawiam się ,że słynne powiedzenie Bismarcka - „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.”zaczyna się niestety sprawdzać.

 • novarra

  Jako mężczyzna popieram Panią Prezydent i protest kobiet.Najgorzej jak w temacie kobiet wypowiada się stary kawaler i osoby w celibacie .

 • Olga

  Fajno grafika dam się ją wytatułować między dwoma łotrami.

 • Przetak

  Czerwony piorun zwiastun śmierci dla kogo jest ten symbol ,czyż nie jest przeznaczony dla słabych i nie udolnych swoich decyzji , nie wiem co autor tej grafiki miał na myśli , jaka jest idea i myśl przewodnia tego znaku , w logicznym rozumieniu tego znaczenia oznacza tylko jedno zniewolenie wszystkich istot dających życie

 • Lelek

  Zoboczymy patole jak wom wezną 500+... Zaroz na ulica wylejziecie jak stado bezmózgich baranów. Babki walczą o przyszłość dla młodych pokoleń a nie do starych omów po menopauzie. Młodzi ludzie są przyszłością!!!

 • Franc

  popieram demonstracje i tych którzy ja popierają a brudna hołota nigdy nie miała mózgu i zawsze bedzie przeciw

 • Tatiana

  Symbol zniewolenia i niewolnictwa w całej krasie ,naród Polski jest w czarnej odchłani na samym dnie głębokiej czeluści bez możliwości wydostania się do światła , zapadające decyzje rządowe doprowadzą do wojny i nienawiści międzyludzkiej , cieszcie się dniem dzisiejszym bo jutro jest pod wielkim znakiem zapytania co z nami dalej będzie.

 • boluś

  I pomyśleć' co baba przez wiela roków boła dyrektorkom na Moście Orzegowskim szkoły im Hoovera /ameryckiego zboka/. I wychowywała Wasze dziecka. Fto jom ucoł historii?

 • hanys

  to był inny Hoover ty gorolu

 • boluś

  niy styknie sie szkryklnońć hanys coby nim być' gorolu. jedyn i drugi Hoover siebie warci' wcześniejszy urzyndas potym prezydynt zasłynoł z zabiedzynia ziomali w czasach kryzysu,jego rzekomo pomoc dlo Polski po piyrszyj wojnie boła decyzjom Wilsona.

 • Anna

  Następny protest niech pani zorganizuje na hałdzie po byłych kopaniach jednocześnie nie będą łamane konstytucyjne rozporządzenia o godnych zachowaniach w miejscach urzędowo - kultowych takich jak PLAC JANA PAWŁA DRUGIEGO z mojej strony nie jest dopu[...]ne zachowanie rozwydrzonych nastolatek.

 • karola

  Przeca połowa bab na tym strajku nie mo pojęcio o co chodzi w tym strajku, tylko idą żeby rozrywka jakoś mieć i poryczeć trocha.

 • rychu

  skąd to wiesz, przepytałaś te kobiety, czy w ogóle byłaś na demonstracji czy tylko przedstawiasz swoją opinię.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.