Wiadomości z Rudy Śląskiej

Protest samorządowców. We wtorkowy wieczór w około 100 miejscowościach zgasły światła

 • Dodano: 2020-12-02 12:45, aktualizacja: 2020-12-17 16:37

We wtorkowy wieczór w około 100 miejscowościach zgasły światła wokół charakterystycznych obiektów - zabytków czy mostów. Wszystko w ramach protestu samorządowców przeciw - jak mówią - rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd, a także przeciwko zablokowaniu przez Polskę nowego unijnego budżetu. Do akcji włączyła się także Ruda Śląska. 

- Czy rzeczywiście chcemy, żeby tak wyglądała przyszłość naszych miast i wsi? Do tego właśnie może doprowadzić dalsze ograniczanie dochodów samorządów i podejmowanie na szczeblu centralnym fatalnych dla lokalnych społeczności decyzji finansowych. Dziś przez godzinę tylko próbka tego, co może czekać nas już wkrótce na stałe. Nie chcę być tą ostatnią, która gasi światło. Mam nadzieję, że ten smutny obraz do Państwa przemówi... - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

O godz. 17:00 latarnie zostały wyłączone przy ulicach: Solidarności, Międzyblokowej, Energetyków, Joanny, Górnośląskiej, Szpaków, Skowronków, Drozdów, ks. Niedzieli, Oświęcimskiej, Łukasiewicza, Strzeleckiej, Paderewskiego, Jankowskiego, Noskowskiego, Maliszewskiego, Wolności (od tzw. Karmańskiego do ronda), Orzegowskiej, Hlonda i Królowej Jadwigi. 

Do protestu przyłączyło się także wiele innych samorządów z woj. śląskiego m.in.: Częstochowy, Gliwic, Chorzowa, Sosnowca i Czeladzi. W Częstochowie symbolicznie zgaszono światła na reprezentacyjnym placu Biegańskiego w ścisłym centrum miasta, w Sosnowcu na godzinę wyłączono oświetlenie alei Zwycięstwa (jednej z głównych ulic śródmieścia), wszystkich ozdób świątecznych w jej rejonie (w tym choinki miejskiej) oraz iluminacji siedziby Urzędu Miejskiego. Również w Gliwicach wyłączono iluminację urzędu oraz oświetlenie reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa. W Czeladzi światło zgasło na terenie wokół Urzędu Miasta oraz w Parku Kościuszki. W Chorzowie wygaszono oświetlenie Rynku i Ratusza.

Akcja godziny ciemności to inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski". Ma ona pokazać, "że bez środków zostaje ciemność". Inicjatorzy protestu wskazują, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Komentarze (21)    dodaj »

 • RUDA Śląska

  Pani Prezydent ten smutny obraz do mnie przemawia! W Rudzie śląskiej coraz gorzej ! Tak myślę

 • Alojz

  Wyłączanie świateł mieszkańcom jest świństwem chcecie protestować za Niemieckie głupoty to kandydujcie sobie w Berlinie .Do dymisji z wami

 • Darek

  Skoro nie potraficie sobie poradzić z powierzoną wam funkcją to miejcie honor i podajcie się do dymisji.

 • Ika11

  Najwieksza glupota gdyby glupota miala skrzydla odleciala by niby Golebnica ale nie ma naszej wladzy juz dziekuje PO tyle robicie zlego oj kiedy wybory

 • KOFER

  Jaka podstawa prawna upoważnia Prezydenta miasta do takich działań?!Tym bardziej, że u podstaw zostało naruszone podstawowe prawo w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

 • trevvor

  Tacy włodarze jak dziedzic i majer to porażka

 • vvvvv

  Jak bardzo trzeba nienawidzić mieszkańców żeby ich tak narażać

 • Wyborca

  Oni w [...]ie mają mieszkańców i Polskę dla nich liczy się kasa sprzedali by własną matkę za stołek i pełne kasy kąta bankowe.

 • BUHAHAHA

  Pasuje do niej brud, smród i ciemność -CAŁA GRAŻYNKA

 • Bartosz

  BINARNA GRAŻYNO CO CI ZOSTAŁO TYLKO WYGASIĆ ŚWIATŁA BO TU JUŻ NIC NIE MA ZARŻNĘŁAŚ MOJĄ UKOCHANĄ RUDĘ ZROBIŁAŚ ŚCIEK I SZAMBO LEPIEJ JAKBY TE SWIATŁA NIGDY SIĘ NIE ZAPALIŁY

 • pra

  Doszły mnie słuchy że 24 grudnia Dziedzic z Majerem planują wyłączyć ogrzewanie i światła w blokach , w ramach protestu przeciw nie otrzymaniu co rocznych nagród i premii . O to im chodzi o kasę.

 • Aga

  Tylko niech spróbuja nie zaplace ciekawe czy u siebie ale nie oni maja domy

 • jo...

  Ciekawie na ulicach każe gasi światło pani prezydent a w urzędzie po 17 prawie w każdym pokoju światło świeci i wielką to prądu kosztuje .to może żądni nasi bogowie czyli pani prezydentowa i viceprezydent miasta ruda śląska kazali pod świeczkami lub z latarkami sprzątać albo inne roboty w urzędzie robić i wiela by kasy było za osdziedzanej .

 • Lis

  Z tego co wiem codziennie pracują w UM od 8 do 18 w soboty 8-13. Ma to związek z Covid, trudno by przy świeczkach siedzieli.

 • Jaaa

  Hmmm ciekawe do 18

 • lewy

  Dziedzic i Meyer pod sąd trzymam kciuki panie pośle Wesoły

 • Tomasz

  A na drugi dzień nie dostali PLN na Aquapark. Brawo. Hehe

 • Jaaa

  Fajnie

 • boluś

  Jej głupota porażo ! tego sie niy do skomyntować! tu potrzebny Psychiatra' Diagnoza I Leczynie !

 • #DziedzicRaus

  Kłamie Pani Dziedzic, bo wylaczenie obejmowało też szereg podrzędnych ulic, nie tylko te główne, a więc parkingi osiedlowe i drogi na których chodzą mieszkańcy też były ciemne!!!A sam protest głupota! Tym bardziej, że parę minut po 18 włodarze miast chwalili się, że światła zgasły owszem, ale np na obiektach pożyteczności publicznej czy atrakcjach turystycznych lub światła przyciemniono. A nasza głupiutka władza wygasiła nie bacząc na nic! Wstyd i głupota!!!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również