Wiadomości z Rudy Śląskiej

Protest samorządowców. We wtorkowy wieczór w około 100 miejscowościach zgasły światła

  • Dodano: 2020-12-02 12:45, aktualizacja: 2020-12-17 16:37

We wtorkowy wieczór w około 100 miejscowościach zgasły światła wokół charakterystycznych obiektów - zabytków czy mostów. Wszystko w ramach protestu samorządowców przeciw - jak mówią - rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd, a także przeciwko zablokowaniu przez Polskę nowego unijnego budżetu. Do akcji włączyła się także Ruda Śląska. 

- Czy rzeczywiście chcemy, żeby tak wyglądała przyszłość naszych miast i wsi? Do tego właśnie może doprowadzić dalsze ograniczanie dochodów samorządów i podejmowanie na szczeblu centralnym fatalnych dla lokalnych społeczności decyzji finansowych. Dziś przez godzinę tylko próbka tego, co może czekać nas już wkrótce na stałe. Nie chcę być tą ostatnią, która gasi światło. Mam nadzieję, że ten smutny obraz do Państwa przemówi... - napisała prezydent Grażyna Dziedzic

O godz. 17:00 latarnie zostały wyłączone przy ulicach: Solidarności, Międzyblokowej, Energetyków, Joanny, Górnośląskiej, Szpaków, Skowronków, Drozdów, ks. Niedzieli, Oświęcimskiej, Łukasiewicza, Strzeleckiej, Paderewskiego, Jankowskiego, Noskowskiego, Maliszewskiego, Wolności (od tzw. Karmańskiego do ronda), Orzegowskiej, Hlonda i Królowej Jadwigi. 

Do protestu przyłączyło się także wiele innych samorządów z woj. śląskiego m.in.: Częstochowy, Gliwic, Chorzowa, Sosnowca i Czeladzi. W Częstochowie symbolicznie zgaszono światła na reprezentacyjnym placu Biegańskiego w ścisłym centrum miasta, w Sosnowcu na godzinę wyłączono oświetlenie alei Zwycięstwa (jednej z głównych ulic śródmieścia), wszystkich ozdób świątecznych w jej rejonie (w tym choinki miejskiej) oraz iluminacji siedziby Urzędu Miejskiego. Również w Gliwicach wyłączono iluminację urzędu oraz oświetlenie reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa. W Czeladzi światło zgasło na terenie wokół Urzędu Miasta oraz w Parku Kościuszki. W Chorzowie wygaszono oświetlenie Rynku i Ratusza.

Akcja godziny ciemności to inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski". Ma ona pokazać, "że bez środków zostaje ciemność". Inicjatorzy protestu wskazują, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Komentarze (21)    dodaj »

  • MieszkaniecR.Śl.

    Żenada,pani Dziedzic i jeszcze się pani chwali zdjęciami ciemnej Rudy.Wstyd.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również