Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: 1 grudnia w ramach protestu na ulicach zgasną światła. Sprawdź, gdzie i kiedy

 • Dodano: 2020-11-30 20:15

We wtorek 1 grudnia na ulicach Rudy Śląskiej na godzinę zgaśnie światło. W ten sposób władze miasta włączają się w protest przeciwko ograniczaniu w Polsce idei samorządności, a także rządowym planom zawetowania budżetu Unii Europejskiej, który powiązany ma być z przestrzeganiem praworządności. Podobne akcje przeprowadzą także inne gminy w całej Polsce.

- Polska potrzebuje wsparcia Europy bardziej niż kiedykolwiek w historii członkostwa w Unii Europejskiej. Ruda Śląska również! - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jak wyglądałby dziś nasz kraj i nasze miasto, gdyby nie wsparcie z Unii? Ja umiem to sobie wyobrazić, bo fundusze europejskie to ważna część naszego miejskiego budżetu. W zasadzie każda większa rudzka inwestycja oraz projekty społeczne oznaczone są gwiazdkami unijnymi, a przez te wszystkie lata przyznano nam w ramach różnego rodzaju dofinansowań około 800 milionów złotych. Jesteśmy już do tego tak bardzo wszyscy przyzwyczajeni, że nie zwracamy uwagi na tablice i naklejki świadczące o tym, kto dołożył pieniędzy do danego przedsięwzięcia. Co będzie, jeżeli tej pomocy zabraknie?! - pyta prezydent.

O godz. 17:00 latarnie w Rudzie Śląskiej zostaną wyłączone przy ulicach:

 • Solidarności,
 • Międzyblokowej,
 • Energetyków,
 • Joanny,
 • Górnośląskiej,
 • Szpaków,
 • Skowronków,
 • Drozdów,
 • ks. Niedzieli,
 • Oświęcimskiej,
 • Łukasiewicza,
 • Strzeleckiej,
 • Paderewskiego,
 • Jankowskiego,
 • Noskowskiego,
 • Maliszewskiego,
 • Wolności (od tzw. Karmańskiego do ronda),
 • Orzegowskiej,
 • Hlonda
 • i Królowej Jadwigi.

Światła zgasną także na innych przyległych drogach.

Jak wskazują władze miasta, symboliczny protest dotyczy nie tylko kwestii finansów, ale również samych wartości. 

- Bardzo boli i niepokoi mnie to, że Unia Europejska zaczęła być przez niektórych traktowana jak worek z pieniędzmi. Kompletnie zapomina się przy tym, że wspólnota ma stać na straży godności i praw człowieka, wolności, demokracji, równości, a także praworządności. Dziś stoimy w obliczu innego kryzysu, na który, jak się okazuje, nie byliśmy przygotowani. Stąd też w tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, solidarność międzynarodowa jest nie do przecenienia. Sami nie damy sobie rady ani z pokonaniem zarazy, ani z nadciągającym kryzysem ekonomicznym – wskazuje Grażyna Dziedzic.

Inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich

Akcja godziny ciemności to inicjatywa miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski". Ma ona pokazać, "że bez środków zostaje ciemność". Inicjatorzy protestu wskazują, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2.

Inny postulat Unii Metropolii Polskich dotyczy stworzenia mechanizmu pozwalającego na bezpośrednie przekazywanie środków z Funduszu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych do miast i powiatów. 

– To samorządy znajdują się na pierwszej linii frontu pandemii oraz naprawy gospodarczej i potrzebują środków UE na niezbędne inwestycje – zastrzega prezydent Grażyna Dziedzic. - Nasze miasto jest w pełni gotowe do sięgnięcia po środki z funduszy europejskich. Mamy opracowane wnioski i projekty, a miejskie finanse i plany inwestycyjne ściśle powiązane są z harmonogramem dofinansowań unijnych – dodaje.

Zobacz także

Komentarze (75)    dodaj komentarz »

 • Rudzianka

  A dlaczego władze miasta robią to co do nich w kompetencji nie należy. Władze miasta są stronniczy i nie reprezentują już swoich wyborców. Reprezentują tylko jedną stronę, a jak jedną stronę to są przeciwko większości mieszkańców swojego miasta. Prezydent Rudy Śląskiej narobiła długów to pod pretekstem protestu walczy o większe środki bo nie ma z czego płacić. To trzeba było dobrze i mądrze wydawać środki finansowe, bo w niektórych miejscach miejsca integracji mieszkańców to dogodne miejsce dla ćpunów, pijaków a nie dla normalnych ludzi. Tam normalni nie mogą usunąć z rodzinami bo miejsca są oblegane pijakami czy ćpunami że aż strach usiąść z dzieckiem. Latarnie tam świecą non stop, co i rusz przyjeżdża policja, straż miejska, non stop sądzą rośliny powyrywane, zniszczone. A to kosztuje, więc kto źle rządzi finansami? Góra pieniędzy idzie na Orzegowie przy rewitalizacji koksowni, a kto tam będzie najczęściej przebywać, no kto? Może normalne rodziny? No wątpię bo tam będą oblegać miejsca grupa ludzi, których normalni ludzie omijają z daleka. Aaa o wjazdach pseudo kibiców ruchu, którzy będą dewastować to nawet nie wspomnę. Budować aby dać zrujnować, na to idą pieniądze z Unii Europejskiej. Na to władze miasta Rudy Śląskiej wydają kasę, więc pod pretekstem protestu trzeba do Unii Europejskiej wyciągnąć łapy po pieniądze na marnotrawstwo władz.Serce człowieka boli gdy to marnotrawstwo się widzi.A wyłączenia latarni mam nadzieję że nie spowoduje tęgo iż samochód nie potrąci osoby ubranej w ciemnych ubraniach. A to tak naprawdę bedzie za śmierć czy kalectwa odpowiedzialny? Kierowca, czy władze Rudy Śląskiej?

 • Horny

  Czysta głupota. Już nie wiedzą, co mają robić

 • rudi

  "...podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Jak wyglądałby dziś nasz kraj i nasze miasto, gdyby nie wsparcie z Unii?..." Co za bzdury. Są kraje, które nie dostały z Unii ani centa jak np. Chiny czy Malezja a startowały nawet z gorszego niż my poziomu. Wyprzedziły nas o lata świetlne. Skończcie skamleć o pieniądze rozmieniając za nie naszą godność i resztki niezawisłości. Przynosicie wstyd, podajcie się do dymisji i wtedy zgaście za sobą światło.

 • OS

  No tak tylko w Malezji nie bylo kilkudziesięciu lat PZPR a potem kilku lat PiSu.

 • miastem rządzi mafia!

  Nawet niech nie próbują!

  • miastem rządzi mafia!
   2020-12-01 16:54
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Zdrada

  W miastach gdzie zgasną światła rządzi PO a więc partia która bardziej dba o interesy brukseli a nie swojego kraju Polski. Zdrajcy.

 • Kto ich wybroł

  Trzeba ruszyć pustymi łbami żeby miasto zarabiało pieniądze, a nie czekac na az same przyjda !

 • Załamana

  Czym sobie zasłużyli mieszkańcy tych ulic na taki ,,zaszczyt"? ??

 • Ruda

  No i oni mają się tego wystraszyć??? To zgaście swiatło tym,którym jesteście przeciw ...

 • Halembiok

  Gańba i wstyd ! Tu chodzi o naszo niepodległość ! Jak sie nasi nie sztrabnom we unii to je po nos !!! Trza być fest naiwnym żeby myśleć że unia chce nom dać jako kasa. Jak sie nasi zgodzom to unia wynokwi że u nos niy ma praworzondnośći i [...]o nom dajom !!! Bydom robić z nami co chcom !!! Pani Prezydent ostatni roz dostała mój głos ! gańba i tyla !!!

 • fajerberga

  Dobrze prawisz, ale cóż... większość widzi tylko jedną stronę tego eurokołchozowego medalu, czyli UNIA DAJE !! Ale jest przecież i druga strona, która nazywa się SKŁADKA DO UNIJNEGO BUDŻETU. I za chwilę PL będzie (o ile UE prędzej nie kopnie w kalendarz) płatnikiem netto, czyli składka przewyższy dotację. Czyli byłoby więcej forsy, hajsu, kasy i kapuchy w kraju, gdyby składki nie płacić...

 • Dajciespokój

  A np.taka oto sytuacja.Miasto nie radzi sobie z dealerami narkotyków czy porachunkami kibiców.Wobec tego Rząd wstrzymuje nam wszelkie dotacje.Co pani na to pani prezydent. A tak by to miało wyglądać w Unii Europejskiej.Tak logicznie na to patrząc dlaczego jedni mają zarzucać drugim ,że u nich nie ma praworządności ,skoro przecież widzimy ,że u każdego do czegoś się można doczepić. Rząd nie ma zamiaru wyprowadzić Polski z Unii jak to pani sugeruje, ale słusznie nie może godzić się na to ,że ktoś będzie tam w Europarlamencie ustalał sobie obiektywne kryteria praworządności które powinny obowiązywać wewnątrz każdego z krajów należących do UE i na ich podstawie będzie decydował czy danemu państwu należą się środki z budżetu UE czy nie.TO NIGDY NIE BĘDZIE OBIEKTYWNE, o czym w przyszłości przekonają się wszyscy członkowie UE. Nikt nie jest ślepy i widzimy ile negatywnych zjawisk ,zachowań i niezrozumiałych dla nas uregulowań prawnych znajduje się w pozostałych wszystkich państwach członkowskich UE.Ktoś chce komuś narzucać jak ma u niego wyglądać praworządność i do tego straszyć ,wstrzymaniem wypłat zasilających budżet tego państwa.To szantaż w czystej postaci.

 • OS

  Od radzenia sobie z patologiami są przede wszystkim odpowiednie służby i tzw. organa, a miasto może im tylko pomóc. Jak widać nieudolnie lecisz pisowskim przekazem dnia, aktualnym już jakiś czas i klepanym przez różnych Horałów, Schreiberów itp. Tylko przykład durnowaty wybrałeś, gorzej nawet niż ci wyżej wymienieni. Nieradzenie sobie z czymś, obojętnie czy przez odpowiednie służby, czy nawet miasto, nie jest łamaniem prawa, a np. opieszałością w jego stosowaniu czy karygodnym zaniedbaniem albo zaniechaniem jego stosowania. Od UE dostaniemy po kieszeni nie za opieszałość czy zaniechanie w stosowaniu prawa, ale za jego łamanie. I dużo skopiowałeś/skopiowałaś z tej ostatniej pisowskiej paplaniny ale niestety, jeszcze dużo przed tobą nauki od tych twoich najlepszych nauczycieli.

 • Nieudolny

  Czy te twoje OS nie jest czasem skrótem od osła,bo wiele na to wskazuje.Kto niby ma prawo decydować o tym ,że w danym kraju łamie się praworządność .Niemcy,Francja ,Holandia? mają Polskę pouczać jak ma wyglądać nasze prawo!Mamy tak jak u nich wprowadzić eutanazję,adopcję dzieci przez homoseksualiśtów,z otwartymi rękoma mamy przyjąć setki tysięcy uchodźców,zalegalizować narkotyki itd.Tak wygląda u nich praworządność i co Polsce do tego.To są ich standardy prawa i nam nic do tego.Dlaczego więc mamy się podporządkować ich oczekiwaniom i żądaniom wobec Polski.Jestem pewny,że prędzej czy później państwa unijne dojdą do tego ,że nie tędy droga, bo czepiać się o łamanie praworządności można każdego.Czy zatem w ten sposób będzie się wg.swojego,, widzimisię"pozbawiać poszczególne państwa potężnych jakby nie było środków z budżetu UE.No to niech w ten sposób na początek potraktują Niemcy.Powodzenia!

 • marko

  W kraju praworządnym ludzie nie wychodzą na ulice.W kraju praworządnym ludzie są dumni z tych których wybrali i cieszą się życiem.W kraju praworządnym, przestrzeganie prawa dotyczy Wszystkich,w kraju praworządnym nie ma podwójnych standardów ..., nie prowadzi się propagandy....tak w skrócie.szanowny nieudolny, masz głowę zrytą propagandą.

 • OS

  Super tekst! To się czyta jak stenogram z wystapienia kogokolwiek z np. Solidarnej Polski. Tylko, że mnie to nie przekonuje! A w rewanżu za osła, smacznego życzę pelikanie, łykaj dalej.

 • boluś

  jo jest za, popierom pis

 • boluś

  Te pajac 'podróba 'ewolujesz'ucysz sie Ślonskiego. Dwie komórki ci pewnie przyboły pod deklym.

 • Rudzianka

  A gdzie są ulice Nowego Bytomia???

 • OS

  Na Frynie.

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.