Jedno z najbardziej prestiżowych liceów w naszym mieście, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza obchodzi w tym roku swoje stulecie. Jak to możliwe, skoro szkoła zaledwie kilka lat temu odchodziła 115-lecie? Zapraszamy do lektury!
Szkoła z tradycjami
Rudzkie liceum kształci młodzież z naszego miasta od pokoleń. Znane z wysokiego poziomu nauczania, często wybierane jest przez uczniów szkół podstawowych, aby kontynuować naukę. W tym roku szkoła obchodzi 100-lecie istnienia. To nieco mylące, ponieważ nie tak dawno szkoła obchodziła 115-lecie. Jak to możliwe?
-Budynek i sama szkoła powstały znacznie wcześniej, w 1895 roku. Hrabia Franciszek Ballestrem wybudował ten budynek i założył szkołę, do której uczęszczali mieszkańcy Rudy i okolic. – mówi dyrektor I LO, Leszek Dytkowski.
Przełomowym był rok 1922. To właśnie w tym roku, po powstaniach śląskich, podjęto decyzję o tym, żeby Ruda Śląska znalazła się po polskiej stronie. W związku z tym, szkoła, wówczas Gimnazjum Męskie znalazła się pod opieką ks. katechety Oskara Cichego. Dlatego po 100 latach, w 2022 roku obchodzimy stulecie polskiej szkoły. Pierwszym dyrektorem placówki został prof. Franciszek Gąsiorek. W 1926 roku szkoła zyskała imię Stanisława Staszica, a w 1927, po połączeniu z gimnazjum żeńskim, powstało Realne Gimnazjum Koedukacyjne im. Stanisława Staszica.
Pracownicy szkoły, w tym również dyrektor angażowali się w działania wojenne podczas II wojny światowej. Przykładem jest niewątpliwie dyrektor prof. Stanisław Moll, wybitny pedagog, który zginął na froncie od odniesionych ran.
Dopiero podczas budowy osiedla w 1959 roku, szkoła zyskała imię polskiego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza.
Oferta dla każdego
Rudzkie liceum we wrześniu otworzy klasy o 5 profilach: językowym, humanistycznym, politechnicznym, biologicznym oraz turystycznym. Uczniowie mogą brać udział w wielu zajęciach pozalekcyjnych. W szkole działa także osławiona Scena Muzyczna I LO, gdzie uczniowie mogą rozwijać i odkrywać swoje talenty aktorskie, taneczne i wokalne. Jak podkreśla dyrektor szkoły, w „Mickiewiczu” taki sam nacisk kładzie się na sport oraz wiedzę, zatem uczniowie szczególnie aktywni fizycznie również będą mogli rozwijać się pod kątem sportowym.
Z dokładną ofertą można zapoznać się tutaj!
Dlaczego właśnie Mickiewicz?
Rudzkie liceum to szkoła z długimi tradycjami. Daje uczniom szanse na rozwój zarówno pod kątem naukowym, jak i artystycznym i sportowym. Kluczem do sukcesu „Mickiewicza” jest zaangażowanie w życie szkoły zarówno grona pedagogicznego, jak i uczniów.
Zapytany o to, dlaczego uczniowie powinni wybrać "Mickiewicza", dyrektor Leszek Dytkowski odpowiada:
- Przede wszystkim ze względu na nauczycieli, ludzi z pasją, którzy pracują z zaangażowaniem, przekazują młodzieży wiedzę i starają się nawiązać z nią wspólny język. Chętnie słuchają pomysłów, które wypływają ze strony uczniów. Nie narzucają tego, co ma się w szkole dziać – korzystają z wiedzy i doświadczeń uczniów, aby urozmaicać życie szkoły. Naszym zadaniem nie jest wyłącznie przekazywanie wiedzy i wprowadzenie młodzieży do dorosłego życia, ale jesteśmy tu głównie dlatego, aby wyłapywać talenty uczniów, aby mogli je jak najlepiej wykorzystywać.
Przykładów wybitnych pedagogów nie trzeba daleko szukać – należy do nich nieżyjąca już Elżbieta Żurek, która działała nie tylko na rzecz społeczności szkolnej, lecz całego miasta.
Za wyborem Mickiewicza przemawia również duża ilość zajęć pozalekcyjnych i projektów angażujących społeczność uczniowską oraz możliwość nauki wielu języków obcych, nie tylko niemieckiego czy francuskiego. Nowe języki często pojawiają się w ofercie na prośbę uczniów.
Obchody z okazji 100-lecia polskiej szkoły
100 lat istnienia to ważny jubileusz, dlatego szkoła postanowiła zorganizować wyjątkowe obchody. 2 czerwca w budynku Liceum odbędzie się Dzień Otwarty dla absolwentów szkół podstawowych, którzy stoją przed trudnym wyborem szkoły średniej. Potencjalni uczniowie "Mickiewicza" będą mieli okazję zwiedzić budynek placówki, a także poznać bliżej grono pedagogiczne. Zaś 3 czerwca, w MCK-u na Nowym Bytomiu odbędzie się premiera Sceny Muzycznej I LO, spotkania absolwentów w budynku szkoły oraz uroczysty Zjazd Absolwentów w Restauracji "Adria".
Harmonogram wydarzenia:
- 2 czerwca, 8:00 – Msza św. W kościele Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej,
- 2 czerwca, 9:00 – sadzenie drzewa 100-lecia
- 2 czerwca, 10:00 – 15:00 – Dzień Otwarty dla Absolwentów Szkół Podstawowych,
- 3 czerwca, 10:00 – Premiera Sceny Muzycznej I LO w Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Niedurnego 69,
- 3 czerwca, 12:00 – 18:00 – spotkania absolwentów w budynku szkoły lub w Kawiarni u Mickiewicza „Pod Aniołami”,
- 3 czerwca, 19:00 – Zjazd Absolwentów w Restauracji „Adria”.
Więcej informacji na temat wydarzeń związanych ze 100-leciem „Mickiewicza”, znajduje się na stronie internetowej szkoły.
