Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przed nami 30. Cmok Song! Do tegorocznej edycji festiwalu zgłosiło się 360 uczestników!

  • Dodano: 2024-03-13 07:30, aktualizacja: 2024-03-13 09:41

Finał 30. edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song” odbędzie się już w najbliższą niedzielę (17.03) o godz. 14.00 w Domu Kultury w Rudzie ŚląskiejBielszowicach. W imprezie wezmą udział przedstawiciele wszystkich środowisk harcerskich, dziecięce i młodzieżowe grupy wokalne i wokalno-instrumentalne, soliści, zespoły i duety, które zaprezentują publiczności swoje talenty. W piątek i sobotę (15-16.03) zaplanowane zostały przesłuchania. Organizatorem festiwalu jest Komenda Hufca ZHP im. hm. Łucji Zawady w Rudzie Śląskiej.

Cmok Song po raz 30.

- Nasz festiwal nieustannie przyciąga coraz większe zainteresowanie, co nie tylko potwierdza jego rangę jako ważnego wydarzenia kulturalnego, ale także świadczy o tym, jak wielkie znaczenie ma dla społeczności harcerskiej i miłośników piosenki turystycznej – mówi hm. Łukasz Hendrysiak, komendant Hufca ZHP Ruda Śląska.

- To więcej niż tylko festiwal – to manifestacja wartości harcerskich, inspirująca do działania na rzecz społeczności i szacunku do przyrody, jednocześnie stanowiąca wyjątkowe święto muzyki i spotkania. Festiwal oferuje trzydniowy maraton muzyczny, który urzeka różnorodnością i bogactwem artystycznym – dodaje.

Do tegorocznej edycji festiwalu zgłosiło się 360 uczestników z 37 podmiotów wykonawczych w czterech kategoriach zespołowych, dwóch kategoriach solowych (junior i senior) oraz w kategorii OPEN dla zespołów, oraz osób niezrzeszonych w ZHP. Przed koncertem finałowym odbędą się warsztaty i przesłuchania festiwalowe. Każdy z uczestników może zaśpiewać nie więcej niż dwie piosenki. Zmagania wokalne uczestników oceni profesjonalne jury, które szczególną uwagę zwróci na teksty i własne kompozycje oraz aranżacje, walory głosowe, interpretację utworu oraz muzykalność i poczucie rytmu.

Relacja z 29. edycji "Cmok Song"

Trzydniowy maraton muzyczny

Festiwalowe zmagania rozpoczną się już w piątek. Nie zabraknie wtedy różnych warsztatów artystycznych, które pobudzą kreatywność uczestników oraz będą szlifowały ich talent. Z kolei w sobotę odbędą się przesłuchania, podczas których uczestnicy zaprezentują swoje interpretacje piosenek turystycznych i harcerskich. Wieczorem zaplanowany został koncert zaproszonej gwiazdy.

- Festiwal „Cmok Song”, organizowany przez Komendę Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej im. hm. Łucji Zawady, to wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta oraz Hufca Ruda Śląska – podkreśla phm. Marianna Strzeja, komendantka festiwalu.

– To niezwykłe spotkanie nie tylko dla harcerzy, lecz także dla wszystkich miłośników piosenki turystycznej i harcerskiej, niezależnie od wieku czy przynależności do ruchu harcerskiego. Impreza jest otwarta na wszystkich, tworzy niepowtarzalną atmosferę wspólnoty, gdzie uczestnicy mogą podzielić się swoją pasją, wzajemnie się inspirować i wspólnie celebrować wartości harcerskie – dodaje.

Jednak to przede wszystkim niedzielny koncert laureatów będzie kulminacyjnym momentem całego Festiwalu "Cmok Song". To właśnie wtedy najlepsi będą mieli okazję zaprezentować się na scenie i popisać talentem przed publicznością.

- Będzie to nie tylko chwila triumfu dla laureatów, ale również dla wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości, którzy mogą podziwiać wysoki poziom artystyczny prezentowany na festiwalowej scenie – podkreśla Marianna Strzeja.

Historia Festiwalu "Cmok Song"

Warto dodać, że początki Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song” sięgają 1993 roku. Wtedy to część instruktorów z dzielnicy Bykowina, wchodzących w skład I Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych, zainspirowana wciąż rosnącym zainteresowaniem muzyką wśród młodzieży, postanowiła zorganizować festiwal, który pozwalałby młodym artystom zaprezentować swoje autorskie piosenki. Ta idea organizatorom przyświeca także dzisiaj. W imprezie uczestniczą dzieci i młodzież z całego Śląska, osoby zrzeszone w harcerstwie oraz nienależące do żadnej organizacji.

Finał 30. edycji Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Cmok Song” odbędzie się już w najbliższą niedzielę (17.03) o godz. 14.00 w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również