Wybory coraz bliżej. Czy wiecie już kto i z jakiej listy będzie kandydować? Dla tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z pełnymi listami, przedstawiamy kandydatów z okręgu wyborczego nr 31 z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej PO .N iPL Zieloni.
Okręg Wyborczy nr 31
Zasięg Okręgu Wyborczego nr 31 to część województwa śląskiego obejmująca obszar powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta na prawach powiatu: Ruda Śląska, Chorzów, Katowice, Świętochłowice, Tychy, Mysłowice, Piekary Śląskie oraz Siemianowice Śląskie. Okręg nr 31 posiada 12 mandatów.
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni
- 1. BUDKA Borys Piotr
- 2. ROSA Monika Anna
- 3. KRÓL Wojciech Piotr
- 4. KOSZUTSKA Urszula Magdalena
- 5. MAKOWSKI Jarosław
- 6. KOŁODZIEJ Ewa Edyta
- 7. ŚCIEBIOROWSKI Łukasz Andrzej
- 8. WIECZOREK Artur Paweł
- 9. ZABOROWSKI Zbyszek
- 10. ZASADA‑CHORAB Anna
- 11. CZARNOTA Wojciech Marcin
- 12. BEDNARZ Alina Irena
- 13. ZIMNIK Aleksandra
- 14. RESPONDEK Łukasz Jerzy
- 15. SIWIEC‑MAGIELNICKA Karina Bernardyna
- 16. WICHURA Dorota Małgorzata
- 17. KOCZOROWSKI Bogdan Krzysztof
- 18. GOŚCINIAK Małgorzata Ewa
- 19. GMERCZYŃSKA Dorota Bożena
- 20. WNĘK‑GABOR Barbara Katarzyna
- 21. KIOŁBASA Alicja Elżbieta
- 22. PUCHALSKI Dawid Konrad
- 23. LEWANDOWSKA Aleksandra Mariola
- 24. SŁUPIK Tomasz Robert
1. Budka Borys Piotr
Nauczyciel akademicki z Gliwic. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Radca prawny. Doktor nauk ekonomicznych. W latach 2002-2011 był radnym miasta Zabrze, od 2002 r. do 2005 r. wiceprzewodniczący rady miasta, następnie przewodniczący. Minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
2. Rosa Monika Anna
Politolog z Katowic. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Członkini Komisji Sejmowych: Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wspiera społeczność LGBT w dążeniu do uzyskania równych praw, Ślązaków w uznaniu języka i statusu mniejszości, osoby z niepełnosprawnościami w walce o godne życie. Całe życie towarzyszy jej hasło "Kożdy inkszy, wszyjscy rowni". Członek partii politycznej: Nowoczesna.
3. Król Wojciech Piotr
Urzędnik samorządowy z Mysłowic. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W Sejmie zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
4. Koszutska Urszula Magdalena
Psycholog z Rudy Śląskiej. Działa na rzecz regionu, obecnie m.in. jako wiceprzewodnicząca Sejmiku Śląskiego. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia o charakterze społecznym, związanych z promocją i profilaktyką zdrowia, w szczególności wśród młodego pokolenia. Zanim rozpoczęła pracę społeczną, zdobyła doświadczenie zawodowe jako psycholog, psychoterapeuta oraz dyrektor dużej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
5. Makowski Jarosław
Nauczyciel z Katowic. Samorządowiec, dziennikarz, wykładowca akademicki, przedsiębiorca. Autor książek. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Katowicach. Uczył filozofii w szkołach średnich. Publikuje na łamach Gazety Wyborczej, Newsweeka, Polityki. Prowadził też własną działalność gospodarczą w Katowicach. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
6. Kołodziej Ewa Edyta
Politolog z Katowice. Od lat zaangażowana jest w działalność społeczną na Śląsku. Działaczka społeczna i polityczna, swoją pracę wzoruje na Wojciechu Korfantym. Myśli globalnie, ale działa lokalnie – zawsze będąc blisko ludzi, bo pracowitość, bliskość i otwartość – to taki właśnie jest jej na pracę z ludźmi „śląski punkt widzenia”. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, członek Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, walczy z niedofinansowaniem psychiatrii dziecięcej, otyłością i nadwagą wśród najmłodszych, hejtem w sieci oraz przemocą rówieśniczą. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
7. Ściebiorowski Łukasz Andrzej
Politolog z Piekar Śląskich. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Społecznik, samorządowiec, radny Rady Miasta Piekary Śląskie od 2010 r. Przewodniczący największego w radzie Obywatelskiego Klubu Radnych. Członek Komisji Społecznej i Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, której przewodniczy już drugą kadencję. Zawodowo związany z obsługą klienta w branży komunalnej i wodociągowej. Wcześniej przez lata zajmował się badaniami społecznymi i rynkowymi. Nie należy do partii politycznej.
8. Wieczorek Artur Paweł
Przedsiębiorca z Mysłowic. Studiował m.in. w Indonezji i Singapurze. Po powrocie do Polski założył własną działalność i dziś zajmuje się edukacją – prowadzi szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek na temat zmian klimatu, zielonego rozwoju i wykorzystania nowych technologii w edukacji. Pomaga wprowadzić polskie szkoły w świat wyzwań XXI-wieku. Członek partii politycznej: Zieloni.
9. Zaborowski Zbyszek
Politolog z Mikołowa. Był m.in.: pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Międzynarodowych Stosunków Politycznych XX wieku Uniwersytetu Śląskiego. Pracował także w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO, w Komisji Obrony i Bezpieczeństwa. Obecnie Przewodniczący Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej w województwie śląskim. Obrońca rodzinnych ogrodów działkowych i śląskich kopalń, zwolennik uznania języka śląskiego za język regionalny. Nie należy do partii politycznej.
10. Zasada Chorab Anna
Nauczyciel z Siemianowic Śląskich. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
11. Czarnota Wojciech Marcin
Pracownik samorządowy z Tychów. Radny Miasta Tychy od 2014 r. Od 2022 r wiceprzewodniczący Rady miasta. Pracownik samorządowy, zawodowo zajmujący się zamówieniami publicznymi. Instruktor harcerski, społecznik, żeglarz morski. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
12. Bednarz Alina Irena
Filolog języka nowożytnego z Tychów. Posiada wyższe wykształcenie. Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, wiceprzewodnicząca komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, inicjatorka powołania i przewodnicząca komisji Równego Traktowania, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości. Pełnomocniczka regionalna Kongresu Kobiet w Tychach. Aktywistka społeczna, zaangażowana w działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. Członek partii politycznej: Nowoczesna.
13. Zimnik Aleksandra
Nauczyciel z Chorzowa. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego – Wydziału Filologicznego – kierunek filologia polska. Pracuje w chorzowskich placówkach oświatowych: w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego oraz Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego na stanowisku nauczyciela. Radna Miasta Chorzów (VIII kadencji). Laureatka „Nagrody Korczakowskiej” (2012) przyznawanej nauczycielom za wyróżniającą się twórczą pracę edukacyjno-pedagogiczno-kulturalną. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
14. Respondek Łukasz Jerzy
Politolog ze Świętochłowic. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Były dziennikarz. Współpracował z wieloma wydawnictwami. Zaczynał w Dzienniku Zachodnim, jednak największa część jego zawodowej kariery jest związana z Parkiem Śląskim w Chorzowie, gdzie zajmował się marketingiem i administracją. Autor kilku książek na jego temat. Obecnie pracuje w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
15. Siwiec Magielnicka Karina Bernardyna
Pracownik samorządowy z Siemianowic Śląskich. Radna Rady Miasta Siemianowic Śląskich. Otwarta na dialog ze wszystkimi środowiskami, grupami społecznymi. W życiu prywatnym i służbowym stawia na kontakt bezpośredni i rozmowy z ludźmi. Aby poszerzyć wiedzę, ukończyła studia podyplomowe kierunek technicznych i administracyjnych aspektów ochrony i inżynierii środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz administrację samorządową na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
16. Wichura Dorota Małgorzata
Nauczyciel ze Świętochłowic. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
17. Koczorowski Bogdan Krzysztof
Przedsiębiorca z Mysłowic. Posiada 33-letnie doświadczenie w zarządzaniu, które nauczyło go, że człowiek jest zawsze najważniejszy. W zarządzaniu i w sprzedaży największą uwagę zwraca na dobrą otwartą komunikację i wzajemny szacunek. Obecnie od 2016 jako właściciel firmy consultingowej Koczorowski Business Consulting wspiera rozwój polskich przedsiębiorców w tym firmy rodzinne w budowie i wdrażaniu strategii oraz aktywnym rozwoju działów handlowych. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
18. Gościniak Małgorzata Ewa
Ekonomista z Siemianowic Śląskich. Radną Rady Miasta Siemianowic Śląskich od 2014 r. W latach 2014-2018 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji. Obecnie jest członkinią tej samej Komisji. Pracuje w Komisji Porządku i Bezpieczeństwa przy Urzędzie Miasta. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
19. Gmerczyńska Dorota Bożena
Specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego z Chorzowa. Jej główne zainteresowanie stanowi zagospodarowanie przestrzenne miasta oraz rewitalizacja. Pracuje w radzie miasta. Składa wiele interpelacji, inicjatyw uchwałodawczych, stanowisk w sprawie projektów, oraz wykonań budżetu miasta. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
20. Wnęk Gabor Barbara Katarzyna
Ekonomista z Katowic. Radna Miasta Katowice od 2010 r. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania oraz magisterskie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie prowadziła zajęcia ze studentami m.in. z przedsiębiorczości. Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej w Katowicach od 2017 r. Zawodowo zajmuje się marketingiem i sprzedażą na Stadionie Śląskim. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
21. Kiołbasa Alicja Elżbieta
Nauczyciel ze Świętochłowic. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
22. Puchalski Dawid Konrad
Filolog klasyczny z Knurowa. Student UJ, przyszły nauczyciel języka polskiego i łaciny. Doświadczenie samorządowe zdobywał jako przewodniczący młodzieżowych rad w Knurowie i Gliwicach, a także jako radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Wierzy, że dzięki młodym ludziom w polityce Czarnkowa szkoła odejdzie w niepamięć, zastąpiona nowoczesną, otwartą i hermeneutyczną edukacją. Członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP.
23. Lewandowska Aleksandra Mariola
Kosmetyczka z Rudy Śląskiej. Nie należy do partii politycznej.
24. Słupik Tomasz Robert
Nauczyciel akademicki z Dąbrowy Górniczej. Politolog, Ślązak, od dwudziestu lat wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Publicysta i komentator polityczny w mediach ogólnopolskich i regionalnych. Nie należy do partii politycznej.