Wiadomości z Rudy Śląskiej

Przejazd z rowerem w pociągach Kolei Śląskich

  • Dodano: 2023-05-10 11:30

Temperatura za oknami sprzyja częstszym wycieczkom rowerowym, dlatego wielu pasażerów chce zabrać w podróż pociągiem także rower. Warto w tym miejscu przypomnieć, jakie regulacje obowiązują w tej kwestii w taborze Kolei Śląskich. Przewóz roweru w pociągach Kolei Śląskich jest odpłatny. W związku z tym, że przewoźnik nie posiada systemu rezerwacji miejsc, nie można wcześniej zgłaszać chęci przewozu roweru.

W taborze Kolei Śląskich istnieje miejsce na przewóz od 3 do 8 rowerów

O przewozie większej liczby rowerów decyduje drużyna konduktorska pod warunkiem, że nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru i swobodne jego ustawienie w pociągu (np. w przypadku dużej frekwencji podróżnych). Podróżny może przewieźć jeden niezłożony i nieopakowany rower, w tym rower trójkołowy. Przewóz roweru w pociągach KŚ nie może utrudniać przejazdu innym podróżnym, narażać na szkodę osób trzecich lub ich mienia, a także nie może powodować zanieczyszczenia i uszkodzenia wagonu. Rower powinien być przewożony w pociągu w części przystosowanej do przewozu rowerów lub w wyznaczonym miejscu, dla podróżnych z większym bagażem ręcznym. Przewóz odbywa się pod nadzorem podróżnego. 

W pojazdach zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) nie ma możliwości przewozu roweru, z wyłączeniem pojazdów do tego przeznaczonych (np. Cyklobus, autobus z bagażnikiem rowerowym, pojazdy niskopodłogowe, w których rower nie utrudnia poruszania się po pojeździe). Pasażer za przejazd z rowerem obowiązany jest do uiszczenia opłaty za przejazd oraz opłaty za przewóz roweru, zgodnie z Cennikiem (C-KŚ) – Dział IV Taryfy przewozowej (TP-KŚ). Odprawy osób podróżujących z rowerem dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu. W przypadku odmowy zapłacenia należności za przewóz roweru personel pokładowy nalicza opłatę dodatkową za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy, określoną w ww. Cenniku (C-KŚ), Rozdział 9 – Opłaty dodatkowe.

Na odpłatny przewóz roweru wydaje się:

  • bilet jednorazowy za przewóz roweru pod opieką podróżnego – łącznie lub do okazanego biletu na przejazd. Bilet jest ważny z biletem na przejazd, do którego został wydany,
  • bilet sieciowy miesięczny za przewóz roweru pod opieką podróżnego – ważny w pociągach uruchamianych przez przewoźnika KŚ – wystawiany imiennie dla osoby, która zamierza przewozić rower.

Bezpłatnie można przewieźć jeden złożony i opakowany rower.

Zestawienie liczby miejsc do przymocowania roweru w poszczególnych typach pojazdów można znaleźć w poniższej tabeli:

 W przypadku odmowy zapłacenia należności za przewóz roweru personel pokładowy nalicza opłatę dodatkową za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy, określoną w w/w. cenniku (C-KŚ), Rozdział 9 – Opłaty dodatkowe.

Na odpłatny przewóz roweru wydaje się:

  • bilet jednorazowy za przewóz roweru pod opieką podróżnego – łącznie lub do okazanego biletu na przejazd. Bilet jest ważny z biletem na przejazd, do którego został wydany,
  • bilet sieciowy miesięczny za przewóz roweru pod opieką podróżnego – ważny
  • w pociągach uruchamianych przez przewoźnika KŚ – wystawiany imiennie dla osoby, która zamierza przewozić rower.
  • Bezpłatnie można przewieźć jeden złożony i opakowany rower. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • Malkontent

    A jak jest rodzina 2+2 to nie jadą bo do pociągu wchodzą całe 3 rowery. Planowanie wycieczki musi poprzedzić research jaki pociag pojedzie w danym dniu i ile rowerów zmieści

  • n4u

    A o tym że jak sprzedają tyle biletów że ludzie się nie mieszą to pierwsze wywalają rowery to już nie wspomnieli ;)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również