RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Psy ze schroniska wywożone do Niemiec? Zarząd TOZ Fauna wydał oświadczenie w tej sprawie

 • Dodano: 2020-02-19 13:15, aktualizacja: 2020-02-19 19:58

W ubiegłym tygodniu informacja o nielegalnych wywozach psów do Niemiec przez zarząd schroniska TOZ Fauna w Rudzie Ślaskiej, z prędkością światła obiegła całe miasto. Facebook'owy wpis, mówiący o skazywaniu psów na testy kosmetyków i narażanie na zoofilię, poruszył mieszkańców Rudy Śląskiej. Zarząd schroniska stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.

Wszystko zaczęło się od wpisu na jednym z portali społecznościowych

Oryginalny post został udostępniony ponad 2 tysiące razy. Według autorki wpisu, która powołuje się na informacje przekazane jej przez byłych pracowników schroniska, w TOZ "Fauna" od 20 lat ma dochodzić do procederu wywozu psów do Niemiec.

- Zwierzęta są wywożone w skandalicznych warunkach - w jednym, służbowym samochodzie schroniska - miniwanie, jest przewożone 17-20 transporterów z psami w środku, które ułożone są jeden na drugim i ściśnięte (w takim samochodzie mieści się tylko 5-7 zwierząt!). Przed i w trakcie podróży zwierzęta nie mają dostępu do wody i jedzenia.

Sytuacja ta jest na tyle podejrzana, że nie ma żadnych umów adopcyjnych dla tych psów, a odbiory zwierząt w Niemczech odbywają się w dziwnych i odludnych miejscach. Nie wiadomo również nic o ludziach, którzy zabierają te psy.
W procederze tym biorą udział kierowniczka schroniska, jej zastępca oraz w sumie cała kadra zarządzająca schroniskiem, która za każdego wywiezionego psa otrzymuje 300 euro (a jest to organizacja non-profit!!!).

Pracownicy schroniska nie mają pojęcia co dalej dzieje się z tymi zwierzętami, ponieważ po wywozie psów słuch po nich ginie. Istnieją przypuszczenia, że na psach dokonywane są eksperymenty lub chodzi o zoofilię.

Niemal natychmiast na te informacje zareagował zarząd schroniska

W oświadczeniu poinformowano, że posty dotyczące schroniska i organizacji, jakie ukazywały się w ostatnich dniach na portalach społecznościowych, stanowią zbiór kłamstw i pomówień, których autorami są najprawdopodobniej byli pracownicy schroniska.

- Od jakiegoś czasu schronisko jest celem ataku anonimowych osób podpisujących się jako byli pracownicy Fauny, anonimowych donosów do różnych urzędów. Do tej pory Fauna skwapliwie wyjaśniała i przedstawiała dokumentację, która nie pozostawiała żadnych wątpliwości przed organami kontrolnymi. Potęga internetu potrafi niestety w kilka godzin bezwzględnie zniszczyć coś, co z mozołem powstawało przez wiele lat. Kilka niezadowolonych osób próbuje zniszczyć schronisko, które powstało z naszej inicjatywy przed dwudziestoma czterema laty. Motywy działania tych osób nie są nam znane, podejrzewamy, że wynikają z czystej, bezzasadnej złośliwości, zwłaszcza że niektóre z nich zaniechały już pracy w schronisku - czytamy w oświadczeniu schroniska.

Zarząd schroniska zaznacza, że faktycznie część zwierząt trafiających do rudzkiego schroniska znajduje nowe domy poza granicami kraju. W minionym roku 19 psów znalazło nowych właścicieli w Niemczech, za pośrednictwem organizacji, z którą schronisko współpracuje od wielu lat.

- Współpraca ta pozwala nam mieć pewność, gdzie psy trafiają, jak dalej toczą się ich losy, a w razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu członkowie niemieckiej organizacji rozwiązują ją na miejscu. Bardzo przykrym jest dla nas fakt, że ludzi, którzy nam od wielu lat ofiarnie pomagają, utożsamia się z mordercami, zoofilami i innymi zwyrodnialcami, tylko dlatego, że mieszkają w Niemczech. Każdy transport zwierząt poza granice kraju odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jest on zgłaszany do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, który wydaje zezwolenie na przewóz konkretnych zwierząt, w ściśle określonym terminie do ustalonego miejsca przeznaczenia, pojazdem posiadającym stosowny certyfikat, z udziałem kierowcy posiadającego specjalistyczne przeszkolenie - informuje zarząd schroniska.

Dla potwierdzenia swoich słów pracownicy "Fauny" opublikowali zdjęcia zwierząt z nowych domów. Zarząd schroniska zaprzeczył także doniesieniom, jakoby mieli pobierać pieniądze za psy.

- Nie polega też na prawdzie twierdzenie, że Schronisko otrzymuje za każdego psa kwotę 300 euro. Nasza współpraca z sąsiadami opiera się na charytatywnej pomocy bezdomnym zwierzętom, na której zyskują tylko nasze adopciaki - czytamy w oświadczeniu schroniska.

Schronisko podjęło działania prawne

Schronisko podjęło działania prawne mające na celu oficjalne ustalenie autorów zamieszczanych na Facebook'u postów dotyczących TOZ "Fauna", a następnie wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji wobec tych osób.

- Informujemy, że wczoraj podjęliśmy działania prawne mające na celu oficjalne ustalenie autorów zamieszczanych pomówień i oszczerstw, a następnie wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji wobec tych osób. Wszystkich, którzy uważają, że nasze działania w jakimkolwiek stopniu niezgodne są z prawem lub etyką zachęcamy, aby uczynili dokładnie to samo, czyli zgłosili wszelkie nieprawidłowości i podejrzenia do Prokuratury lub właściwego Komisariatu Policji, a nie roztrząsali swoje wyimaginowane przemyślenia i domysły w wirtualnej rzeczywistości - pisze zarząd schroniska.

"Zorganizowana kampania przeciwko osobom, które od lat zarządzają tym schroniskiem"

Po ubiegłotygodniowych doniesieniach władze Rudy Śląskiej zapowiedziały w schronisku kontrolę. Sensacyjne informacje miasto otrzymało już w ubiegłym roku – w postaci anonimów.

- Jesteśmy pod wrażeniem, jak bardzo TOZ Fauna zajmuje się bezdomnymi psami i kotami na terenie Rudy Śląskiej. Chcemy to przeciąć, uważamy, że jest to zorganizowana kampania przeciwko osobom, które od lat zarządzają tym schroniskiem – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej dla TVS.

Podczas kontroli miasto przyjrzy się, jak prowadzone jest schronisko i jak wygląda procedura adopcyjna zwierząt.

Psy ze schroniska wywożone do Niemiec? Zarząd TOZ Fauna wydał oświadczenie w tej sprawie


Źródło: Redakcja / fot. TOZ Fauna

Zobacz także

Komentarze (43)    dodaj »

 • AnimalsFree !

  Nie ma konkretnych przepisów prawnych i kontroli dot. bezdomności Zwierząt. W tym bantustanie politycy to patologia, zależy im żeby ten bestialski proceder miał miejsce, bo bezduszni ludzie mają furtke do zarabiania na cierpieniu Zwierząt ! Te kontrole to FIKCJA ! Zobaczcie na fb "Ruch Ludzi - Prawa Zwierząt" bandyci w sejmie ciągle odrzucają ich statut ! To się w głowie nie mieści jak prymitywy, którzy znęcają się nad Zwierzętami, mają poparcie polityków, urzędników, duchownych ! Ale BÓG wam tego NIE wybaczy ! "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni dostąpią miłosierdzia" !!!

 • Psiara

  Ludzie ja mialam psa z tego schroniska nic nie chcieli juz niezyje psinka ale jest nieprawda dajcie spokoj tym ludziom

 • Mariusz

  Kilka schronisk w Polsce wysyła zwierzęta do Niemiec UK i innych krajów i nikt nie robi z tego afery i to od dobrych paru lat i nikt nie robił z tego żadnej [...]o burzy teraz nagle zaczeła sie [...]o burza na schronisko w Rudzie, Byłem tam i odoptowałem 2 koty i starszego psiaka. W Bełchatowie też wysyłają zwierzęta starsze do Niemiec i UK i nikt nie robi im żadnego problemu z tym. A tym co twierzą że te zwierzęta trafiają do laboratoriów albo do zoofilii to niech sie strzelą głową o ściane. Jakoś tak sie powołują na OTOZ Animals Inspektorat Gliwice ale żadnej informacji od nich na ten temat niema. godzina ok 23-23.30 ciemno i ktoś zauważył przez szybe w jadącym aucie że jest wypchany kontenerami po sam sufit, no ładne ten ktoś ma zdolności.

 • Natalia

  Jest jedna najważniejsza kwestia do skontrolowania. Relacja: Fundacja TOZ Fauna a WEGETYKA. Na pewno z WEGE prawdy się nie dowiemy bo założycielka całkiem niedawno dostała etat w schronisku?!?!

 • Organizator programów interwen

  APEL DO WSZYSTKICH SYPMATYKÓW ZWIERZĄT.Stop.Zawnioskujmy wspólnym pismem o:1. Natychmiastowe zawieszenie Kierownictwa, pracowników administracyjnych Schroniska „Fauna” w wykonywaniu jakichkolwiek czynności służbowych z bezwzględnym zakazem wchodzenia na teren schroniska, aż do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy przez NIEZALEŻNĄ PROKURATURĘ. 2. Władze Miasta Ruda Śląska - Pani Prezydent Grażyna Dziedzic: OCZEKUJEMY NATYCHMIASTOWEGO WYDANIA OŚWIADCZEŃ dotyczących działań jakie podjęte zostały przez Panią jako Prezydent Miasta w przedmiotowej kwestii i publikacji OŚWIADCZENIA nie tylko na łamach Wiadomości Rudzkich, ale również na stronach internetowych Miasta, social mediach. NIE interesuje na TV „SFERA”..3. Co dodatkowo Pani jako Prezydent miasta zrobiła w celu zabezpieczenia interesów psów i kotów tego schroniska.Szanowna Pani Prezydent, ustawa o ochronie Zwierząt dotyczy wszystkich w tym osób, którzy pośrednio ponoszą odpowiedzialność za ból, cierpienie ...?Tej sprawy oświadczamy nie pozostawimy bez odpowiedzi i nie pozwolimy, aby jak wiele innych - niewygodnych, niewyjaśnionych spraw w tym mieście „zamieciono pod dywan” NIEOCZEKUJEMY NATYCHMIASTOWEGO WYDANIA OŚWIADCZENIA I PODPISU POD ZARZĄDZENIEM O ZAWIESZENIU KIEROWNICTWA I PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI SCHRONISKA „FAUNA”.To powinna Pani zrobić trybie NATYCHMIASTOWYM po pojawieniu się pierwszych informacji na ten temat.To kolejne zaniedbanie z Pani strony ... powtórzymy zatem... TEJ SPRAWY JAK WIELE INNYCH NIE ZAMIECIE PANI PID DYWAN I NIE ZAMYDLI OCZU ...

  • Organizator programów interwen
   2020-03-07 21:43
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jaga

  Jestem za!

 • co za brednie...

  relacje takie nie istnieją, bo nie istnieje fundacja toz fauna hahaha ludzie przestańcie wymyślać problemy bo po waszych komentarzach widać że nie wiecie na dany temat kompletnie nic

 • Kasia

  kolejny doinformowany.

 • Mieszkanka

  No tak, ocxywiscie mejer musiał się wypowiedzieć. I oczywiście, od razu wie, ze nic tam złego się nie dzieje. Dlaczego? Bo znając realia na wysokich stołkach siedzą jego znajomi, tak samo jak ci co wygrali smiechu warty przetarg na wywóz smieci. Jedna wielka mafia!

 • Parot

  Niech sobie niedowiarki i osoby leniwe wpiszą na stronie rudy śląskiej FAUNA i poczytają komentarze sprzed kilku lat. Dziwne że są podobne tematycznie. Jak to się mówi w każdej plotce jest ziarenko prawdy.

 • Barbara

  Wszystkie dotychczasowe informacje medialne czy to w tv czy prasie (także tutaj) na ten temat są jednostronne - bo w żadnej - druga strona o wypowiedź nie została poproszona. To kopiowanie tej samej niekompetentnej dziennikarsko informacji. Jednostronnej, nieobiektywnej, bardzo bliskiej subiektywnej wersji Pani Kierownik. Proszę zauważyć jak broniąc się sama zarzuca oszczerstwa. Wydane oświadczenie Zarządu tworzy wrażenie równie agresywnego. Ile mogą zarabiać pracownicy schroniska? Każdy chciałby pracować w takich warunkach? Wydaje się że robią to z miłości do zwierząt... i Może mają coś ważnego do powiedzenia? W obronie istot które nam nie powiedzą? A media i poniżsi komentatorzy - jedynie wspierają proces zatkania im ust oraz ich zwolnień

 • Ruda

  Po przeczytaniu artykułu całkiem mozliwe ze to hejt na osoby, ktore tam pracują.Jeśli cos takiego ma miejsce to w dzisiejszych czasach udowodnić czarno na białym żaden problem, nagrać i z takim filmem prosto na prokuraturę, do urzędu miasta i obrońców praw zwierząt. Ciężko mi uwierzyć ze mogo az tak postępować pracujący tam ludzie, chodz naprawdę sami przekonaliśmy się na własnej skórze o fatalnym podejsciu do nas. Bardzo chcieliśmy adoptować psa, nasza wizyta w rudzkim schronisku była pierwsza i ostatnia, wpuszczono nas bez zapytania o dane bez wywiadu, tak jaky do zoo idzcie oglądajcie zero informacji o jakimkolwiek zwierzaku, po 30 minutach poszlismy do biura tam było jeszcze gorzej. Po zapytaniu przez nas czy dostaniemy formularz do wypelnienia uslyszelismy :Po co? Co panstwa interesuje.Wymienilismy dokładnie numery boksow, ktore mieliśmy spisane na kartce, zaden z 12 psow nie byl do adopcji. SZOK.Zbywala nas byle pretekstami,kiedy dopytywalam. A jak zapytalam o szczeniaka to pani powiedziała ze tu nie ma szans wogole bo duzo chętnych.Nie mieliśmy zadnych szans w starciu z pracownikiem. Pieska adoptowaliśmy ze schroniska miasta osciennego, tam nie było mowy wejść bez wypisania dokumentów, pracownik oprowadził nas poinformowal o kolorach na boksach dla naszego bezieczenstwa i pełnej swiadomosci opowiedział o każdym psie, a zanim nasza gwiazda mogła z nami odejść do domu musieliśmy odbyć spacerki zapoznawcze, moglismy ja później na trochę zabrać ze soba i do konkretnej godziny zawieść, no i w końcu mogliśmy wypelnic papiery adopcyjne. Cieszymy sie ze tamto schronisko ma ludzi z powołania rzetelnych, dzięki nim nie kupiłam małego psa a mogłam dac szczęśliwy spokojny dom psiakowi ze schroniska. Raz na kwartał wolę jechac do tego schroniska cos zawieść niz pójść do rudzkiego.

 • gość

  I ja miałem tak samo parę lat temu. Byłem tam tylko raz. Wszystkie psy, które mnie interesowały były zarezerwowane do Niemiec. Mam psa z Biskupic. Ankieta, oprowadzenie po schronisku z pracownikiem, informacje o psach. Potem spacerki i dopiero adopcja. Polecam Psitulmnie.

 • Rudzianie

  Dokładnie identyczna sytuacja nas spotkała, i wzięliśmy psa z Chorzowa.

 • No można

  Ja dokładnie przeżyłam to samo . Psa adoptowałam z Zabrza polecam to schronisko i bardzo miła obsługę. W faunie to tylko zwierząt żal...

 • xyz

  Ale że Niemcy adoptują psiaki z Polski... Słabe... Czyżby nie mieli własnych bezdomnych psów... Jakiś w to nie wierzę.

 • Ela

  Potrafisz czytać ze zrozumieniem? to przeczytaj kilka razy może dotrze do ciebie że w oświadczeniu FAUNA napisała że są wywożone psy z ich schroniska do Niemiec. Teraz zastanów się co Fauna z tego ma. A najlepiej przejedź się i zobacz jak tam wygląda. Jakie warunki mają psy a jak wygląda budynek itd.

 • olo

  gdyby na psach dało się robić pieniądze to w Niemcach każdy Turas by kundle hodował

 • Alan

  Słaby jesteś ty nawet nie masz odwagi wpisać imię. Psy były wywożone już dawno temu i każdy kto tam pracował jako pracownik czy wolontariusz dobrze o tym wie.

 • Wiktor

  Oczywiście, że tak jest i do tego doszło teraz, sprzedaż rasowych psów. Oczywiście po cichutku i bez rozgłosu. To handel żywym zwierzęciem w obrzydliwy sposób pod przykrywką "pomocy" Oczywiście te chore i biedne nadal wegetują. Wstyd i hańba. Osobiście złożyłem donos w tej sprawie do Urzędu Miasta oraz Straż Miejskiej. Jak sądzicie co na to włodarze?

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.