Wiadomości z Rudy Śląskiej

Punkt Oporu Radoszowy padł. Koparki niszczą schrony nr 81 i 82

  • Dodano: 2019-07-14 11:15, aktualizacja: 2019-07-15 08:40

Ruda Śląska: Na terenie Punktu Oporu Radoszowy w piątek, 12 lipca, pojawił się ciężki sprzęt. Koparki przystąpiły do niszczenia schronu nr 82 oraz 81. Rozpoczął się początek końca długiej historii obiektów bojowych w tym miejscu. „To gwałt na historii!” – grzmią miłośnicy historii.


O tym, że trzy schrony bojowe znajdujące się w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach znikną z powierzchni ziemi informowaliśmy już na początku maja. Częściowa destrukcja Obszaru Warownego „Śląsk” ma związek z nową inwestycją firmy Prologis, która na tym terenie zamierza zbudować nowoczesne Centrum Logistyczne Prologis Park Ruda Śląska.


- Inwestor planujący to zamierzenie budowlane wystąpił w połowie 2018 roku do Miejskiego Konserwatora Zabytków z pytaniem o możliwość rozbiórki obiektów fortyfikacyjnych zlokalizowanych na tym terenie. Jednocześnie dysponował on opinią Miejskiego Konserwatora Zabytków z 2007 roku, w której wyrażona została zgoda na rozbiórkę obiektów pod warunkiem zachowania jednego z nich w charakterze świadka historii oraz wydanym na tej bazie pozwoleniem na rozbiórkę - powiedział nam w maju dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.


Wspomniana inwestycja ma powstać na 30-hektarowej działce, znajdującej się w pobliżu ul. Kalinowej w Rudzie Śląskiej. Zgodnie z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego (z 2007 roku) przeznaczona jest pod zabudowę usługowo-produkcyjną, gastronomiczną lub rekreacyjną. Inwestor już w 2010 roku otrzymał pozwolenie na rozbiórkę. W związku z powyższym wydano opinię o możliwości realizacji inwestycji.

Zaznaczono jednak, że może ona dojść do skutku pod warunkiem wyremontowania trzech z sześciu obiektów fortyfikacyjnych zlokalizowanych na terenie inwestycji. Jak wyjaśnia Łukasz Urbańczyk, remont ma objąć oczyszczenie obiektów z zewnątrz i wewnątrz, wyeksponowanie nasypów ziemnych wokół obiektów oraz usunięcie z nich ewentualnych samosiejek czy krzewów, pomalowanie schronów zgodnie z historycznymi schematami farbomaskowania oraz oznakowanie schronów tabliczkami informacyjnymi. Jednakże ten zapis nie satysfakcjonuje miłośników historii, w tym członków stowarzyszenia Pro Fortalicium, którzy wyjaśniają, że obiekty te posiadają wyjątkową wartość.


Choć schrony zostaną wyburzone zgodnie z prawem, mieszkańcy, a przede wszystkim pasjonaci lokalnej historii, nie mogą się pogodzić z podjętą decyzją.


-    W tym roku przypada 80-ta rocznica wybuchu II WW, a w Rudzie Śląskiej dochodzi do żenującego wyburzania obiektów historycznych z tejże dramatycznej epoki, po prostu wstyd i hańba – komentują mieszkańcy.


Warto wspomnieć, że Punkt Oporu Radoszowy zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami miał być ostatnim i najdalej wysuniętym na południe punktem oporu. Wzniesiono go w celu ochrony centrum przemysłowego Śląska przed manewrem oskrzydlającym. Znajdujące się tam schrony posiadają charakterystyczne system odprowadzania łusek z ckm, który umieszczony był w kopule lub półkopule pancernej. 


- Te zabytkowe, unikalne obiekty są burzone za zgodą miejskiego konserwatora zabytków z Rudy Śląskiej! Wojewódzki Konserwator Zabytków również wyraził zgodę. Na ich miejscu stanie magazyn! Po 2 dniach pracy dwa pierwsze schrony są już prawie nieodwracalnie zniszczone, zapewne do poniedziałku nic z nich nie zostanie. Przetrwały Wrzesień 1939 roku, wojnę, okupację niemiecką i radziecką. Rozwalą je w wolnej Polsce. Wasze dzieci i wnuki już ich nie zobaczą! Niestety! – piszą przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy" na swoim facebookowym profilu.


Zwracają także uwagę na unikatowe elementy wyposażenia takie jak: drzwi, strzelnice, kopuły bojowe, czy fragmenty mechanizmów wentylacji.


- W całej Polsce dba się o takie zabytki historii. Zarówno o polskie, ale też i niemieckie czy radzieckie. W wielu wypadkach są one przesuwane z miejsc inwestycji (np. pod Prosienicą przy budowie drogi Warszawa-Białystok), natomiast w Rudzie Śląskiej unikalne perełki polskiej przedwojennej myśli fortyfikacyjnej są barbarzyńsko niszczone. Skala wydarzenia nie ma sobie równego w historii do tej pory – przyznają członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy". 

 

 

Schrony były już przenoszone


Przypomnijmy, że historia zna już przykłady przenoszenia schronów z terenu realizowanej inwestycji, w inne miejsca. Nie tak dawno temu, bo w lipcu 2017 roku, drogowcy przenieśli ważący 70 ton żelbetowy schron z 1938 roku, ponieważ kolidował on z budowaną w Rudzie Śląskiej trasą N-S (odcinka od ul. Bukowej do ul. Kokota). Obiekt znajdował się w Bielszowicach, w rejonie ul. Pasiecznej. Do jego relokacji użyto 300-tonowego dźwigu. 


Z kolei w Rybniku przy ul. Dąbrówki na początku tego roku na placu budowy nowo powstającego sklepu ALDI odkopano schron z okresu II wojny światowej. Podniesiono go i przygotowano do osadzenia w docelowej lokalizacji, a wszystko na koszt inwestora. Co więcej, zgodnie z zapewnieniami, sieć ALDI wraz z przedstawicielami grupy Zapomniany Rybnik oraz Grupy Operacyjnej „Bielsko” ma w planach wykonanie pamiątkowej tablicy informacyjno-edukacyjnej przypominającej o niecodziennym odkryciu i prezentującej historię schronu. 

Punkt Oporu Radoszowy padł. Koparki niszczą schrony nr 81 i 82

Komentarze (52)    dodaj »

  • Landrey

    Ja zapytam dla kogo ta praca? jak każdy się domyśla nie dla miejscowych, ale dla wschodnich przybyszów.Tyle z tego będzie pożytku, szkoda tylko, że nie dla nas.

  • Tom

    Niestety, nikt nie bywał. Nawet nie wiedzieli, że mają takie bunkry pod nosem, a teraz robią larmo..

  • kwiatowe

    Z tego co sie orientuje z Obszaru Warownego Slask w walkach bral udzial tylko bunkier w Bobrownikach. Ostrzelano z niego Bytom 1 wrzesnia. To tyle z historii bitew tych fortyfikacji w rekach Polakow. W pozniejszym okresie wojny Niemcy wykorzystywali bunkry do tworzenia punktow obrony przeciwlotniczej.

  • do rzeczy

    Większość obiektów przypisanych konkretnym okresom historycznym pełniło mniej lub bardziej zaszczytną funkcję, co nie oznacza, że mamy je burzyć! Idąc tym tokiem rozumowania niewiele by się uchowało. Ciężko to zrozumieć, czy braki w edukacji? Chronić, ratować nie odtwarzać. Każdą wartość takich obiektów buduje czas.

  • kwiatowe

    Pelna zgoda, tylko nie traktujmy tych obiektow jak drugiego Westerplatte. Mozna je bylo przeniesc jak ten przy budowie N-S. Umocnienia ziemne i tak sie nie zachowaly do dzisiejszych czasow, wiec dokladna lokalizacja nie ma az takiego znaczenia. Swoja droga aktualnie panujacy nam rzad wymyslil sobie parade wojskowa w Katowicach. Moze warto byloby im przypomniec jak sie traktuje historie Wojska Polskiego na ziemiach ukrytej opcji niemieckiej?

  • Tadeusz

    Wyburzają bo potrzebują miejsca na nową logistyczną inwestycję i to tyle w temacie.

  • do rzeczy

    Hahaha no większych bredni nie czytałam. Logistyczna inwestycja poparta nielogiczną decyzją. Kiedy podobni do Ciebie ignoranci historyczni zrozumieją, że są to pomniki, żywi świadkowie trudnych dla nas czasów.W każdym normalnym kraju dba się o takie obiekty. Nie jesteśmy wyspą na której nie ma przestrzeni inwestycyjnej. Myślenie nie boli.. Może czas najwyższy przewidzieć taką przestrzeń w miejscu w którym mieszkasz.

  • Patriota

    Panie Urbańczyk po tym coś Pan uczynił to weź się Pan za konserwowanie ale powierzchni płaskich. WSTYD I HAŃBA. Jeżeli Pana poprzednik popełnił błąd i wydał taką opinię to Pan miałes szansę ten błąd naprawić. Mogłeś Pan być bohaterem a kim Pan teraz jesteś? Na pewno nie masz Pan prawa nazywać się konserwatorem zabytków.

  • Tedi

    Tylko unas traktuje sie tak zabytki rozebrac zburzyć zrownac z ziemię i zalac betonem ciekawe ile dostal do kapsy ten konserwator zabytków

  • Ciekawska

    Konserwator wydał opinie w 2007 roku. A czy taka opinia nie powinna zostać jeszcze raz wydana po 12 latach ?

  • Sisters

    W Goduli tez pare stoi. Na srodku osiedla na Czeresniowej koty zrobily tan sobie nocle[...]ie i po co to komu

  • Aneta

    bo to zabytki!!!! świadectwo naszej historii i kultury

  • konserwator musi odejść

    Kompromitacja konserwatora zabytków - jak można było na to pozwolić? Do zwolnienia...

  • p2p

    Z tymi schronami jest też tak, że nigdy nie zostały użyte bojowo, czy innymi słowy nie walczyli i nie ginęli w ich pobliżu żołnierze. Takie obiekty, które były niemymi świadkami walk, niejako z automatu są miejscami pamięci. Dlatego w przypadku tych schronów możemy mówić o ich wartości historycznej jako budynków samych w sobie, a jest ich dużo, więc wyburza się łatwiej. Tutaj można zastanawiać się czy mając wiele tych samych schronów, można ograniczać inwestycje i rozwój. Swego czasu rozebrano KL Auschwitz Althammer tworząc na jego miejscu "park" i pozostawiając część zabudowań jako pomnik - to chyba była dużo większa strata z punktu widzenia historii?

  • Weteran

    No i dobrze,po co tyle tego.2,3 zostawić ku pamięci a resztę zrównać z ziemią.Co tu wspominać,największą tragedię XX wieku jaką była wojna.Wogóle rozwalają mnie inscenizacje jakiś starych bitew.Czemu to ma służyć.Chyba za długo jest pokój w naszym kraju.Historię trzeba szanować i pamiętać,ale już niekoniecznie bawić się jej.tragicznymi wątkami.Śmieszą mnie stare chłopy latający z replikami pistoletów.

  • adi

    Te weteran, ale sowieckie pomniki to byś chętnie zostawił , co?

  • Zygfryd de Loewe

    Mnie śmieszą ludzie piszący z błędami. Co kto lubi.

  • lekarz

    Weteran jesteś chory idż na terapię

  • ewald

    czyste barbarzyństwo. przecież takie obiekty to perełki historyczne. można je adoptować na różne cele, a nie rozprie.....ć na magazyny.

  • obywatel

    Dla pana konserwatora to nie były zabytki - tak wynikało z korespondencji z nim. Jakby miał choć krztę honoru to powinien sam teraz podać się do dymisji, bo jest to jego wielka porażka jako człowieka zatrudnionego na takim stanowisku...

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również