Ochrona środowiska ma coraz istotniejszą rolę w cyklu życia samochodów - również w kontekście kończenia ich żywota w stacji demontażu pojazdów. Recykling samochodów ma jeden cel - zminimalizować skutki utylizacji i zużycie surowców naturalnych dzięki odzyskiwaniu surowców wtórnych. Jak działa proces recyklingu samochodów? A także co w tej kwestii oferują stacje demontażu pojazdów? Dowiedz się!
Złomowanie samochodów - formalności, przebieg i cena
Stacje demontażu pojazdów przyjmują powypadkowe, zepsute i wycofane z eksploatacji auta, które są następnie demontowane, a pochodzące z nich części, które nadają się do dalszej eksploatacji, są ponownie wykorzystywane. Recykling samochodów - czyli proces złomowania powinny przeprowadzać jedynie legalne stacje demontażu pojazdów posiadające upoważnienie Marszałka Województwa. Jedynie miejsca posiadające ten rodzaj formalnego potwierdzenia, są uprawnione do wydania kierowcy zaświadczenia o złomowaniu pojazdu (niezbędnego przy jego wyrejestrowaniu).
Przed wyborem miejsca specjalizującego się w recyklingu samochodów należy upewnić się, że posiadasz następujące dokumenty: dowód osobisty, kartę pojazdu (jeżeli została wydana), dowód rejestracyjny, zgodę wszystkich właścicieli samochodu i polisę OC. Po przekazaniu samochodu do stacji demontażu pojazdu przychodzi czas na rozliczenie się za złomowany pojazd. Na ile możesz liczyć za złomowane auto? Wszystko tak naprawdę zależy od stawki za kilogram masy całkowitej samochodu osobowego lub ciężarowego. Zazwyczaj stawka za kg wynosi mniej niż 50 groszy.
Stacja demontażu pojazdów - jakie dokumenty powinna wydać?
Po stronie stacji demontażu pojazdów oferującej recykling leży obowiązek wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu. Stacja unieważnia jednocześnie tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, o ile takowa została wydana. Z tymi dokumentami właściciel pojazdu powinien udać się do właściwego wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu. Po zakończeniu tych formalności można udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu zwrócenia i wycofania składki OC za okres ochrony nieużywanego samochodu.
Samochód poddany recyklingowi jest rozkładany na części pierwsze. W ramach tego procesu pozyskiwane są surowce wtórne - części i podzespoły nadające się do dalszej eksploatacji, czyli sprzedaży. Jednocześnie z pojazdów usuwane są wszelkie części niebezpieczne - akumulator oraz poduszki powietrzne. W trakcie demontażu usuwane są również wszystkie substancje szkodliwe - na czele z płynem hamulcowym, płynem do spryskiwaczy, płynem przekładniowym, filtrami, czujnikami klimatyzacji oraz paliwem. W stacjach demontażu pojazdów pozyskane części są najczęściej przekazywane licencjonowanym odbiorcom - tj. hurtowniom, cementowniom lub rafineriom.
Szukasz godnej zaufania stacji demontażu pojazdów? Nie wiesz, gdzie profesjonalnie poddasz swój samochód recyklingowi? Odwiedź stację demontażu pojazdów Adaxs i zadbaj o środowisko!