Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rekompensaty za węgiel - tysiące osób czekają na wypłaty

  • Dodano: 2018-02-14 10:30

Cały czas trwają wypłaty rekompensat zautracony deputat węglowy. Do "załatwienia" pozostało ponad 17 tysięcy wniosków. Proces ma zakończyć się do końca marca. Czy SRK, które realizuje wypłaty, zdąży do tego czasu z przekazaniem emerytom i rencistom środków?

Choć początkowo zapowiadano, że pieniądze do emerytów trafią do świąt, to wypłaty 10 tysięcy złotych z tytułu rekompensaty za utracone prawo do deputatu węglowego rozpoczęto w drugiej połowie grudnia 2017. O pierwszych wypłatach informowaliśmy Was TUTAJ. Łącznie pieniądze trafiły już prawie do 200 tysięcy emerytów i rencistów! Jednak mamy już luty, a tysiące uprawnionych nadal nie otrzymało należnych środków, co powoduje oburzenie wielu osób.

Jak mówi Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która zajmuje się wypłatą największej liczby rekompensat, w bazie pozostało jeszcze nieco ponad 17 tysięcy wniosków, a wypłaty realizowane są sukcesywnie. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiada w mediach, że do końca marca temat zostanie zamknięty, a wszyscy, którym według ustawy należy się rekompensata, otrzymają środki. Nie bez odpowiedzi pozostaną także Ci, których ustawa nie objęła. Wszystkie negatywnie zweryfikowane wnioski otrzymają odpowiedź pisemną.

Wiele wniosków zostało złożonych jako niekompletne. Niektóre z nich mają nieaktualne bądź niepoprawne dane kontaktowe, przez co trudno skontaktować się z daną osobą na przykład w celu uzupełnienia dokumentów. - mówili pracownicy zajmujący się weryfikacją wniosków.

Ten aspekt także denerwuje zainteresowanych w sprawie. Twierdzą, że złożyli w punktach wszystko, o co prosiła spółka, a po czasie okazywało się, że czegoś brakuje, albo... osoby uprawnionej w ogóle nie ma w bazie pracowników kopalni! Mieszkańcy twierdzą, że spółka nie skontaktowała się z nimi w temacie uzupełnienia wniosków, lecz musieli oni sami zgłosić się do spółki.

To dziwne. Podczas składania wniosku mówiono mi, że wszystko jest w porządku. Tymczasem po długim oczekiwaniu na wypłatę lub na odpowiedź, kiedy sama zgłosiłam się do centrali, okazało się, że brakuje aktu zgonu męża. Koleżanka miała podobny przypadek - u niej znów okazało się, że jej mąż w ogóle nie figurował jako emerytowany pracownik kopalni i musiała załatwiać zaświadczenie z kopalni. - mówi nam Pani Krystyna, wdowa po emerycie górniczym z KWK Bielszowice, której przysługuje rekompensata.

Inną sprawą związaną z wypłatami rekompensat są osoby uznane za nieuprawnione. To wdowy i sieroty po pracownikach kopalń, które wcześniej pobierały deputat. Ich ustawa o rekompensacie nie objęła. Mają one niebawem otrzymać negatywne odpowiedzi pisemne. Niektóre z nich już dostały pisma. W dokumencie przyznającym rekompensatę oprócz emerytów i rencistów pracujących wcześniej w kopalniach i pobierających węgiel do 2014 roku widnieją jedynie wdowy, wdowcy i sieroty po emerytach i rencistach górniczych. Nie ujęto tam rodzin tych, którzy zmarli bądź zginęli zanim przeszli na emeryturę.

Ta grupa społeczna czuje się najbardziej poszkodowana w całym procesie wypłat rekompensat za węgiel. O tej sprawie pisaliśmy szczegółowo TUTAJ. W sprawie pominięci czują się też emeryci, którzy swój węgiel stracili jeszcze jako pracownicy.

Jak zapowiada ministerstwo, o losie tych osób będą trwały dalsze dyskusje. Ich sytuacja prawna jest bardziej skomplikowana.

W czerwcu planujemy podjęcie rozmów ze stroną społeczną i spółkami węglowymi w sprawie możliwości wypłat rekompensat dla tych grup - chodzi m.in. o emerytów i rencistów, którzy utracili prawo do deputatu jako pracownicy. Mowa jest też o wdowach i sierotach pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach, którzy w momencie śmierci byli pracownikami kopalń. Ich stan prawny jest zróżnicowany. To wszystko wymaga szczegółowych rozmów i analiz - wypowiada się wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Szukasz pracy? Ogłoszenia czekają Tutaj

Komentarze (28)    dodaj »

  • Robert

    Ojciec zdarzył złożyć wniosek w terminie niestety nie doczekał wyplaty z tego co wiem wniosek byl przewidziany do wyplaty przynieslismy z bratem akt zgonu pisalismy podanie o dziedziczeniu które zostalo ustalone notarialnie z zabrza papiery zostaly przekazane na srk wola i żadnej odpowiedzi do dziś a o kontakcie telefonicznym szkoda mówić

  • Anna

    Moj tata pracowa na kopalni nowy worek na halembie i do dzisiaj nie dostał pieniędzy ani żadnej odmowy ..:( mamy nadal czekać czy gdzieś dzwonić ? Jeśli ktoś się orientuje proszę o rade.Z góry dziękuje

  • gorole do szole

    Górnikom zwykłe ,,szaraki" zawsze bydom zazdrościć. I dobrze niych im żol d..a ścisko.

  • Kinski

    A co z bylymi pracownikami PRG?????

  • Jooo

    Rynkowi zawsze bydzie mało A ile jest takich co mają szychty dołowe a dołu nie widzieli........można by pisac

  • RUDKA

    Przede wszystkim kopalnie mają ogromne długi w zusie.Wasze emerytury wypłacane są w kredytach.Kiedyś to pęknie.Konsekwencje poniosąsą wasze dzieci ,wnuki, prawnuki.

  • Elektryk

    Młodzi ludzie odchodzą na emerytury bo system im na to pozwolił. Powinni po 25 latach pracy "na dole" być przeniesieni "na góre" i tam robić do 60-tki. A tak mają w wieku 45 lat emerytury po 4.500,- i dalej pracują zabierając miejsca pracy innym, młodym, czasem bezrobotnym np studentom. No cóż, bardziej opłaci się zatrudnić emeryta bo od takiej osoby odprowadza się mniejsze składki nżeli od bezrobotnego, szukającego pracy studenta. Fajnie byłoby doczekać aż problem ten rozwiąże jakaś mądra władza ! Ludzie po studiach pracują za najniższą krajową a ci po podstawówkach i 2-letnich zawodówkach mają w wieku 45 lat wysoką emeryturę i mogą dalej pracować i zarobić kolejne 2.000,-. Każda władza boi się krzykaczy palących w Warszawie opony. Trzeba tych wszystkich strajkujacych, którzy uwazają, że górnicy jeszcze mają za mało wysłać w kosmos

  • biedok

    Ja tak jest ino do barbary ido kasy, fuj takie to łoni sprawiedliwi te,,,,,,.

  • Aaa

    Tylko, że oni przepracowali 25 lat w trudnych warunkach pracy a co z klientami MOPS, którzy nie przepracowali ani jednego dnia. Tym bardziej w dzisiejszych czasach gdy jest 500 plus i jedyne co robią to dzieci....

  • koks

    Rypac murcki minimum do55lot,wtedy biercie wielko kasa jasne.

  • Elektryk

    W trudnych warunkach na kopalniach to pracowali nasi dziadkowie kilka dekad temu gdy prawie wszystko robiło się ręcznie, a nie maszynowo jak teraz. Kiedyś górnik nie mógł odmówić wykonania polecenia nawet jeśli to zagrażało jego życiu, przykładowo metanomierze wkładano do lutni gdzie wdmuchiwano świeże powietrze a potem ludzie ginęli. Dzisiaj, jeśli pracownik kopalni uważa, że gdzieś jest niebezpiecznie, to tam nie idzie. Zmieniły się czasy ale przywileje zostały. Dawni górnicy przeżywali na emeryturach statystycznie 17-18 lat a kopalnie były rentowne. Dzisiejsi górnicy żyją na emeryturach nawet 30 lat, kopalnie są w większości nierentowne (bo dołowi nie potrafią udźwignąć powierzchniowych i okołozakładowych) więc nie można mówić, że zapracowali na swoje emerytury ze swoich składek... Obecni pracownicy pracują na wysokie emerytury górnicze, dlatego inne branże tak mało zarabiają !

  • Binia

    Ale ty [...]isz!!! Jak ci zal pupcie[...]cie ściska to się na gruba zatrudnij i zoboczysz co to jest robota!!! Zazdrościsz bo nie miolś nigdy odwagi na dol zjechać jak prawdziwy ślonzok

  • Popmix hajer

    A jo dostoł rekompensata za to że 30 lot przerobiłem pod ziemią w bardzo ciężkich warunkach i urodziłech się na Śląsku

  • hans

    te komentarze piszą same debile

  • c..o

    Ja tacy jak ty.

  • Kto ostatni?

    Ja chce dostać rekompensatę za to ze urodziłem sie w Polsce.

  • Szlauh

    Same Szulc!!!

  • ED

    17 tysięcy wyłudzaczy.

  • brykiet

    Majom małe emerytury,torekompensata ichporatuje

  • szofer

    Małe emerytury to mają sprzątaczki , pomoce kuchenne , kucharki i handlowcy oraz wiele innych zawodów , no ale przecież górniki sa najważniejsze bo dzieki nim mamy prąd - nie prąd mam z gniazdka a nie z kopalni

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również