Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Deputaty: Wdowy po górnikach bez rekompensaty

 • Dodano: 2018-01-10 13:00

Wdowy, wdowcy i sieroty po górnikach, którzy w momencie śmierci byli pracownikami kopalń, według zapisów ustawy nie otrzymają wypłaty rekompensaty za węgiel. Czujemy się oszukane. - W czym jesteśmy gorsze od wdów po emerytach? - mówią kobiety, których mężowie w trakcie śmierci byli jeszcze górnikami. One także otrzymywały niegdyś deputat.

Trwa wypłata świadczeń w ramach rekompensaty za utracony deputat węglowy dla emerytów i rencistów górniczych. Większość z nich do końca roku 2017 otrzymała wypłatę 10 tysięcy złotych. 19 grudnia TUTAJ informowaliśmy Was o pierwszych wypłatach. Jednak nadal około 38 tys. osób, które złożyły wnioski, nie otrzymało pieniędzy. Według informacji otrzymanych w spółce, trwa weryfikacja wniosków, kierowane są też prośby o uzupełnienie danych. Tej sprawie przyjrzymy się niebawem.

Jednak w grupie, która pieniędzy nie otrzymała i według zapisów obowiązującej ustawy nie ma do nich prawa, są wdowy i sieroty pobierające renty po zmarłych górnikach. To według nieoficjalnych danych grupa około 5 tysięcy osób. Wiele z nich mieszka w Rudzie Śląskiej - mężowie pracowali na dzisiejszej KWK Ruda. Dlaczego osobom tym ma nie zostać wypłacona zapowiadana suma?

Owszem, ustawa oprócz samych emerytów i rencistów posiadających niegdyś prawo do bezpłatnego węgla do wypłaty środków przewiduje także wdowy i sieroty, ale jedynie po emerytach i rencistach. W dokumencie zapomniano o licznej grupie, która także ten przywilej posiadała oraz której pieniądze były obiecywane - to wdowy i sieroty po czynnych pracownikach kopalń, nie po emerytach.

Czujemy się oszukane! Sam minister wypowiadał się przed kamerami, że wszystkie górnicze wdowy i sieroty także otrzymają rekompensatę. Po pierwsze, w czym jesteśmy gorsze od wdów po emerytach górniczych? Nasi mężowie także pracowali na kopalniach. Po prostu zmarli w trakcie wykonywania zawodu lub w dużej liczbie zginęli na szychcie! Po drugie, my także miałyśmy raz w roku wypłacany ekwiwalent pieniężny za deputat węglowy, zanim został wszystkim zabrany. To niesprawiedliwa zagrywka. - mówi Pani Grażyna, wdowa po górniku, który na kopalni przepracował ponad 20 lat i niewiele brakowało, aby przeszedł na emeryturę, jednak w momencie śmierci był jeszcze pracownikiem.

Sprawa jest o tyle zastanawiająca, że sama strona Ministerstwa Energii informuje o przysługiwaniu rekompensaty nie tylko emerytom i rencistom, ale także wdowom i sierotom pobierającym renty - Ministerstwo nie podzieliło tutaj uprawnionych na wdowy po emerytach i wdowy po górnikach. Tych drugich także jest spora rzesza, która nie chce dać za wygraną i pokazać, że im także należy się wynagrodzenie za zabrany przywilej wypracowany przez ich bliskich. 

Uprawnione będą też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS. - czytamy na stronie http://www.me.gov.pl/.

Najnowsze ogłoszenia z Rudy Śląskiej Sprawdź

Niestety w ustawie określono inaczej. Wymieniono tam jedynie wdowy i sieroty po emerytach. Posłowie i senatorzy jasno przyznają, że to błąd. Jak zapowiadają, będą starać się, aby sprawę odkręcić i móc wypłacić wdowom po górnikach należne pieniądze.

Wdowy po górnikach nie zostaną same. Dołożę wszelkich starań, by otrzymały świadczenie rekompensacyjne - wypowiedział się dla gazety Fakt poseł Grzegorz Matusiak, który był sprawozdawcą ustawy o rekompensacie.

W najbliższych tygodniach wypracowane zostaną rozwiązania umożliwiające wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracony deputat węglowy także dla wdów i sierot pobierających renty rodzinne po górnikach, którzy nie byli emerytami lub rencistami - tak według portalu Energetyka24 w dniu 3 stycznia miał powiedzieć senator Adam Gawęda w rozmowie w Radiu Piekary.

My o sprawę zapytaliśmy samego Wiceministra Energii, Posła na Sejm RP, rudzianina Grzegorza Tobiszowskiego. Czekamy na odpowiedź. Zaraz, gdy otrzymamy stanowisko Ministra w temacie deputatów dla wdów po górnikach, opublikujemy ją na łamach naszego portalu.

Wy macie podobną sytuację? Wasze babcie, matki, ciotki są wdowami po górnikach? Nie otrzymały pieniędzy? Piszcie!

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (124)    dodaj komentarz »

 • Baśka

  Przez lata należał mi się deputat, nie zrzekalam się go i żadnej rekompensaty od chwili wstrzymania nie dostałam. To chyba proste ze teraz tez jak inni powinnam dostać 10000zl. Dlaczego panie przyjmujące deklaracje nic nie mówiły o DYSKRYMINACJI. Jeżeli chcieliście nas podzielić to trzeba było na tych dołowych i na gryzipiorkow, albo nie dawać nikomu,

 • Iwona

  Witam!Byłam w Woli przy ul. Kopalnianej 10. Tam udzielają informacji. Oczywiście swoje trzeba było odstać. Dowiedziałam sie, że deputat nie przysługuje mi gdyż maz w chwili śmierci był pracownikiem a nie emerytem. Od momentu śmierci męża otrzymuje rentę rodzinną i pobierałam deputat. Wniosek skladałam w październiku a do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi z SKR. PIS okazał się gołosłowny. Ówczesna Pani Premier zapewniała, że deputat będzie wypłacony każdej wdowie i kazdej sierocie po gorniku, że nikt nie zostanie pominięty. PIS znowu oszukal. Obiecywali 500+ dla każdego dziecka a po czasie okazało się że jednak nie dla każdego. Ciekawe jakie obietnice będą składali przed kolejnymi wyborami. Zawiedzeni nie powinni na nich głosować.

 • Ćwiek

  Mój mąż był górnikiem dołowym przez 25 lat zmarł tuz przed emeryturą ja i dziecko 14 letnie pobieramy rentę po nim .... W czym jesteśmy gorsi od wdów po emerytach? Mojemu mężowi pękł tetniak w głowie na szychcie nie odzyskał przytomności A po 5 dniach zmarł. Czy był gorszym pracownikiem niż ten który doczekał emerytury?

 • bozka1960

  Kochani obserwuje i czytam,a i wierze,że otrzymamy rekompensatę.. Inaczej złożymy grupowy pozew... Wyraźnie było napisane, że i my Wdowy pobierające renty rodzinne dostaniemy... Powtarzam nie DAMY SIĘ... Należy się i nam! tłumaczą się, że to niedopatrzenie, bzdura pewnie... Ktoś mądry napisał, że pewnie pieniędzy brakuje... Może i tak być.....Ale znam wdowy po tragicznie zmarłych, które dostały. Ktoś pomyślał, że my głupie wdowy i nie będziemy i swoje się ubiegać! Jak wszyscy to wszyscy! sprawiedliwość musi być!

 • jestem za

  Tak ,nie dajcie się!Na stanowiskach powinny być ludzie z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem i odpowiedzialni za swoje decyzje.

 • Tez jestem za

  Pamiętacie (wdowy) jak w chwili śmierci męża wszyscy jak jeden mówili nie zostawimy cię sama, możesz na nas liczyć. Pamiętacie drodzy Emeryci jak chodziliście z waszym kolega z działu na piwo albo na mecz, potem on zginął, albo umarł za wcześnie. Potem jeszcze pare tygodni nie powiem pamiętano. Razem z emerytami i rencistami stałyśmy po talony na węgiel. Był to jedyny zastrzyk gotówki w ciągu roku. Pracowałam i owszem przecież razem z córka tez mamy żołądki,a renty wystarczało na opłaty. My nie chcemy pomocy publicznej jak to określają. Nam przysługiwał deputat węglowy przez wszystkie lata i nie było zastrzeżeń to dlaczego teraz nagle nie. Dlaczego zawsze bije się najsłabszych.

 • 123.

  podziękujmy ZWIĄZKOM ZAWODOWYM GÓRNIKÓW TJ,POTYRAŁA ITD A TAKŻE pis i TOBISZEWSKIEMU muszą dla Rydzyka i na kościoły zostawić nasi radni w marcu pierwsze co ustalili to ile Kościół ma otrzymać inne rzeczy mogły czekać a zgodni są wyjątkowo w tej kwestii.

 • bozka1960

  Niewiem czy to prawda, ale doszły mnie słuchy, że my Wdowy po tych górnikach,którzy zginęli tragicznie mamy dostać mniejszą rekompensatę... Identycznym krokiem by to było, ponieważ znam wdowy mi podobne,które dostały rekompensatę w normalnej ustawowo przyznanej wysokości.... Pozdrawiam

 • bozka1960

  Witam... Słusznie,nam wdowom w pierwszej kolejności powinny być wypłacone pieniądze w formie rekompensaty....tak nie damy się, aczkolwiek liczę na to, że kompetentna osoba przyłožy starań, aby w najbliższym czasie rekompensaty dotarły do nas...do wdów po tych górnikach,którzy zginęli na stanowiskach pracy!!! Pozdrawiam...

 • 44BT

  Bydom dodatkowe deputaty dla wszystkich Rudzian.

 • Iwona

  Od 9 lat pobieram rentę rodzinną po mężu który pracował jeszcze w kopalni. Pobierałam deputat węglowy który został mi zabrany. Obecnie nie otrzymałam obiecanego drputatu. Odpowiedzi na złożony wniosek nie otrzymałam. Jak odwoływać się skoro nie mam do czego ?

 • baska

  P. Tobiszewski cos sie nie popisal. Rozumie, ze braklo pieniedzy ale ten podzial ktory zrobiliscie jest smieszny. Emerytka ktora pare lat na koniec kariery zawodowej dostala sie do pracy do biura na kopalnie dostaje rekompensate,a recistki po zmarlych (rowniez tragicznie) gornikach DOLOWYCH nie dostaja rekompensat. A moze trzeba bylo zrobic podzial na tych prawdziwych gornikow i tych co przerzucali papierki, lub na lata pracy na dole lub przy produkcji .

 • nina

  Dyrekcja ma deputat -nie wiem za co -tylko górnicy dołowi powinni mięć węgiel DOŻYWOTNIO

 • wdowa 99

  Dziękuje kochane wdowy zo co robocie.Jestem wdową od 99 r.Mój mąż nie zdążył miał pójść na tzw urlop górniczy.Dokumenty były przygotowane na 1 maja przez kopalnię ale jeszcze nie wysłane do ZUS ."Wiadomo 1 maja".Osobiście widziałam tę dokumenty Maż zmarł 6 maja. Mąż niezdazyl Kopalnia nie zdazyla a ja ciągle nie pasuje do przepisów. Szkoda mógł chłop pozyc to teraz wszystko byłoby Ok A tak ogólnie mowiac przez 18 lat które minely byloby wszystko Ok Jestem zawiedziona oszukana bo nie sądziłam że na wdowach i dzieciach oszczędzać a Jeszcze je rozancowac to przechodzi ludzkie pojęcie Wstyd Panowie .Wierzę panie ministrze G rzegorzu że jako RUDZIANIN Dotrzyma pan slowa na Śląsku dane slowo bylo slowem mam nadzieję że tak jest

 • Iwona

  Jestem wdowa po czynnym gorniku. Mam na utrzymaniu 10-Cio letnia corke. Pobieralam deputat węglowy,który był wyższy od deputatu niektórych rencistów ,a mimo to rencisci owi dostali rekompensatę za utracony deputat,a ja z dzieckiem nie.Ustawa ta była pisana"na kolanie",bardzo nie przemyślana i pokrzywdzila wielu ludzi.

 • Iwa

  Ja napiszę krótko PIS = PO Obiecanki a głupiemu radość

 • Zennn

  Dla wszystkich zainteresowanych, na facebooku jest utworzona grupa zrzeszająca poszkodowane wdowy, wdowców i sieroty.Im nas więcej tym lepiej. Nazwa grupy: "Walczymy o Nasz deputat". Proszę dołączać.

 • Angelika D.

  Gdzie można sprawdzic czy wniosek jest zwerifikowany w sprawie deputatu weglowego ???

 • Stara wdowa

  Mój mąż zginął w wypadku w kopalni przez 33 lata otrzymywała deputat a teraz rekompensate nie należy się. Nie jego wina że zginął w.młodym wieku. PIS nas zwykle wdowy poniza a gloryfikuje tylko te smoleńskie i szybko wypłacił takie rekompensaty źe 10 tysięcy to przy tym kropla. Wstyd panowie decydenci gdyby to chodziło o wasze żony sprawa załatwiona byłaby pozytywnie i szybko.

 • EDEK

  Piszecie durne komentarze , rekompynsata dostali ci co pobiyrali wongel w talonach .

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.