Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rekordowy "1 procent". Ponad 855 tys. zł otrzymały rudzkie organizacje pożytku publicznego

 • Dodano: 2019-11-07 08:15, aktualizacja: 2019-11-07 06:43

Ponad 855 tys. zł otrzymały rudzkie organizacje pożytku publicznego /OPP/ z tytułu „1 procenta” za 2018 rok.

To ponad 100 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Ponad połowę z tej sumy przekazali rudzianie, którzy ogółem na rzecz organizacji pożytku publicznego w całym kraju dokonali odpisu blisko 2,9 mln zł.

To rekordowa kwota, większa od tej sprzed roku o ponad 320 tys. zł.

W rozliczeniu za 2018 rok odpisu na rzecz fundacji i stowarzyszeń dokonało ponad 57% podatników z Rudy Śląskiej.

Pieniądze z „1 procenta” to ważna część budżetów rudzkich organizacji pożytku publicznego. Bez tych środków nie mogłyby realizować wielu działań, które służą naszym mieszkańcom – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Rudzcy podatnicy chętnie przekazują środki w ramach „1 procenta”, a liczba tych osób z roku na rok rośnie. Niezmiernie cieszy mnie to, że rudzianie coraz częściej do odpisu wybierają organizacje z Rudy Śląskiej. Warto przekazywać środki na nasze organizacje pożytku publicznego, bo dzięki temu pieniądze wykorzystywane są na przedsięwzięcia i działania, z których korzystają w pierwszej kolejności mieszkańcy naszego miasta – dodaje.

Podatnicy podczas rozliczania się z fiskusem za 2018 r. przekazali na rzecz rudzkich organizacji pożytku publicznego ponad 855 tys. zł.

Pieniądze trafiły do 31 podmiotów z Rudy Śląskiej

Najwięcej, bo blisko 400 tys. zł, otrzymało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. Dodajmy, że wśród prawie 8,9 tys. organizacji z całego kraju, które zostały wsparte „1 procentem”, Towarzystwo znalazło się na 238. pozycji.

Dzięki tym pieniądzom oraz środkom, które zebraliśmy w ciągu ostatnich lat, mogliśmy zrealizować niezwykle ważną, a zarazem dużą inwestycję, jaką jest nowy budynek wielofunkcyjny. Znalazł się w nim pokój do adopcji zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy, salka edukacyjna oraz pomieszczenia administracyjne. Budynek jest już gotowy, czekamy już tylko na pozwolenia na jego użytkowanie - tłumaczy Beata Drzymała–Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. – Dotychczas zajmowane pomieszczenia w starym budynku chcemy zaadaptować na gabinet weterynaryjny „z prawdziwego zdarzenia”. Będzie to kolejny cel, który chcemy zrealizować dzięki pieniądzom z „jednego procenta” – zapowiada.

Na drugim miejscu wśród rudzkich OPP znalazło się Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza, które otrzymało ponad 105 tys. zł. Kolejną rudzką organizacją, którą chętnie wspierają podatnicy jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej im. Jana Pawła II. Za ubiegły rok z „1 procenta” trafiła tam kwota blisko 84 tys. zł. W dalszej kolejności podatnicy hojnie wsparli Stowarzyszenie „Ludzie serca”, które otrzymało prawie 73 tys. zł, a Fundacja Na Rzecz Programu Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet GODULA – HOPE została wsparta kwotą blisko 40 tys. zł. Rudzianie chętnie wybierali też do odpisu Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Gwiazda” Ruda Śląska (przekazano ponad 33 tys. zł) oraz Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI” (otrzymało ponad 21 tys. zł).

Ogółem rudzcy podatnicy w zeznaniach PIT za 2018 r. na organizacje pożytku publicznego działające na terenie kraju przekazali prawie 2,9 mln zł. Rok wcześniej kwota ta była mniejsza o 320 tys. zł. Najczęściej rudzianie swoje odpisy deklarowali na rzecz ogólnopolskiej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Drugie miejsce na liście zajęło rudzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „FAUNA”.

W ubiegłym roku środki z „1 procenta” przekazało ok. 57 proc. wszystkich podatników z Rudy Śląskiej rozliczających się za 2018 rok. Co ciekawe, jeszcze pięć lat temu na taki gest decydowało się nieco ponad 50 proc. Przypomnimy, że z rozliczeń za 2017 r. rudzkie organizacje pożytku publicznego otrzymały 766 tys. zł, z czego od podatników z Rudy Śląskiej zebrały prawie 400 tys. zł.

Obecnie w Rudzie Śląskiej działają 32 organizacje pożytku publicznego oraz 11 terenowych jednostek ogólnopolskich organizacji pożytku publicznego.

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • ehh

  Wole dać na nasze miejscowe koty i psy niż niech Warszawka te pieniądze przepije na premię dla swoich "nam się należy". W tym roku znowu moje 1% dostanie Fauna jak zwykle

 • KiKi

  Rudzkie organizacje zajmują się nie tylko pieskami i kotkami. Ja przekazuję na hospicjum, aby choć trochę ulżyć umierającym.

 • Padre

  Dlaczego tylko 57% podatników odaje 1%podatku. To takie proste, kilka cyferek. Pomagajmy organizacjom wspierającym dzieci, chorych, i starców zwłaszcza z miasta w którym mieszkamy. TO TAKIE PROSTE

 • max

  nie to nie jest proste. dodatkowe wyliczenie ktore kosztuje 5 zł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.