Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rozpoczął się montaż siłowni zewnętrznej oraz tyrolki na skwerze przy ul. Tuwima w Wirku

 • Dodano: 2020-07-17 10:00, aktualizacja: 2020-07-17 11:05

Rozpoczął się montaż siłowni zewnętrznej oraz tyrolki na skwerze przy ul. Tuwima w Wirku. Postęp robót przy tej inwestycji jest widoczny gołym okiem. Gotowa jest już część alejek, a także zainstalowane zostały słupy z oświetleniem LED. Zadania te realizowane są w ramach II etapu budowy Traktu Rudzkiego.

Równolegle w Wirku postępują prace nad rewitalizacją terenu zielonego pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką. 

- Obie inwestycje realizowane są w ramach budowy drugiego odcinka tzw. Traktu Rudzkiego. Całość ma być gotowa do końca października. Przypomnę, że przedsięwzięcie realizujemy dzięki środkom unijnym. Na utworzenie całego Traktu Rudzkiego pozyskaliśmy ponad 6 mln zł - napisała prezydent Grażyna Dziedziec.

Skwer z placem do aktywnego wypoczynku przy ul. Tuwima

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. Do końca października w Wirku zrewitalizowane zostaną dwie duże zielone przestrzenie. Chodzi o skwer przy ul. Tuwima oraz teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką.

Pierwsza z przestrzeni, która jest rewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. W części zachodniej tworzony jest skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Będzie on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstanie plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią.

Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, miasto planuje wymianę nawierzchni oraz zainstalowanie kilku ławek. Również w tej części skweru odnowiony zostanie pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. Dodatkowo został on również oświetlony. Rewitalizacja skweru przy ul. Tuwima obejmuje także budowę oświetlenia. Zainstalowanych zostanie 15 opraw LED.

Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima zostanie wzbogacona o dużo zieleni. Na skwerze nasadzonych zostanie ponad 100 tys. roślin. W większości będą to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej i wizualnej przewidziane są gęste nasadzenia drzew i krzewów  od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.

Na długości ponad 300 m powstanie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa

Drugi teren w Wirku, który będzie na nowo zagospodarowany obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstaje oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostaną elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstanie także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostaną krzewy, byliny,  a także rośliny cebulowe.

Trakt Rudzki połączy obiekty sportowe, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.

Miasto w planach finansowych zabezpieczyło na ten cel ok. 16 mln zł.

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul 1 Maja został wykonany w 2018 roku. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.

Rozpoczął się montaż siłowni zewnętrznej oraz tyrolki na skwerze przy ul. Tuwima w Wirku

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj »

 • maks

  Ile ta tyrolka będzie miała kilometrów ?

 • Mieszkanka

  Nie ma to jak robić takie miejsce w najbardziej patologicznej części wirku. Zaraz wszystko będzie pobazgrane, połamane, wyniesione na złom i obszczane. Już widzę, jak normalna rodzina będzie przychodzić tam na spacerek wieczorem obok ryndorfu. Tam strach chodzić w dzień, a co dopiero wtedy. Pomysł porażka.

 • Domin

  Szubienica gotowa ,ciekawe kogo tam będą wieszać na tym zakrzywionym słupie.

 • Obserwator

  Siłowni tego typu jest już sporo i wszystkie świecą pustkami. Trzeba było wcześniej przeanalizować frekwencję w dotychczas zbudowanych obiektach a potem budować kolejne.

 • Wirek

  A będzie to jakoś odgrodzone od dzików? Bo ludzie zazwyczaj chodzą ćwiczyć na takie silownie rano i wieczornem, a niestety w tym miejscu również wieczorem podróżują dziki, gromadka locha Z małymi...

 • henry

  bydzie pole minowe

 • bbb

  raczej od dzikusów!!!

 • Wirek

  A będzie to jakoś odgrodzone od dzików? Bo ludzie zazwyczaj chodzą ćwiczyć na takie silownie rano i wieczornem, a niestety w tym miejscu również wieczorem podróżują dziki, gromadka locha Z małymi...

 • Zbyszek

  Wszystko pięknie tylko niestety Ruda nie dorosła jeszcze do takich atrakcji. Za chwilę pijani kibole pobazgrają to wszystko i zdemolują. Najpierw trzeba te wszy wykąpać i powlepiać grzywny za bazgroły na budynkach tak po 30 tysięcy. Wtedy może będzie lepiej.

 • Łuk

  Jak pijani kibole będą w niebieskiej oprawie to Grażynka będzie zachwycona!

 • zigmunt

  Jedni nie lepsi od drugich. Mózgu toto nie ma. Tacy nasi "lokalni patrioci" a bija się czy lepsze Zabrze czy Chorzów :)Jak to na wsi.

 • Antoni

  Super sprawa, że w naszym mieście powstają takie miejsca. Obawiam się tylko o stan tych szeroko pojętych atrakcji, gdy ludzie zaczną z nich korzystać. Ławeczki, "kwadraty" i wiele innych rzeczy, na hałdzie przy ul 1 Maja, już są zniszczone lub popisane. W sąsiadujących z nami, Gliwicach (Park Chrobrego) jest porządek, oby i nam się udało.

 • jo

  bardzo ładnie. Oby tylko ludzie dbali

 • Obserwator

  Bez monitoringu tego miejsca nie ma sensu tego budować, zaraz miasto będzie zamykać ponieważ będzie zdewastowane

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.