Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska apeluje do premiera

  • Dodano: 2018-03-02 07:45, aktualizacja: 2018-03-02 20:44

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o objęcie miasta i pozostałych gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię rządowym programem termomodernizacji „SMOG STOP”. Rudzianie, którzy chcą poprzeć apel, mogą wpisywać się na listy dostępne w Urzędzie Miasta i miejskich instytucjach.

„Wyrażamy głębokie rozczarowanie z powodu pominięcia naszego miasta, zamieszkanego przez prawie 140 tysięcy osób i bardzo dotkniętego problemem złej jakości powietrza, w rządowym programie termomodernizacji „SMOG STOP”. (…) Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że rządowy program termomodernizacji „SMOG STOP” obejmie zaledwie jedną z 41 gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię. Takie założenie oznacza, że bez wsparcia pozostanie szereg miast z regionu najbardziej dotkniętego wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego, w tym Ruda Śląska. Dlatego w imieniu mieszkańców naszego miasta zwracam się do Pana Premiera o wprowadzenie korekt do wspomnianego programu, tak aby wzięte zostało w nim pod uwagę zdrowie mieszkańców regionu tak bardzo dotkniętego problemem smogu” – czytamy w apelu prezydent Grażyny Dziedzic.

Apel zostanie wysłany do premiera wraz z listą popierających go mieszkańców Rudy Śląskiej. Rudzianie, którzy chcą wpisać się na listę, będą mogli zrobić to do 9 marca br. w Urzędzie Miasta, bibliotekach, placówkach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Aquadromie oraz siedzibie „Wiadomości Rudzkich”.

APEL O OBJĘCIE RUDY ŚLĄSKIEJ I INNYCH MIAST GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIEJ METROPOLII RZĄDOWYM PROGRAMEM TERMOMODERNIZACJI „SMOG STOP

Wyrażamy głębokie rozczarowanie z powodu pominięcia naszego miasta, zamieszkanego przez prawie 140 tysięcy osób i bardzo dotkniętego problemem złej jakości powietrza, w rządowym programie termomodernizacji „SMOG STOP”.

Ruda Śląska, podobnie jak inne miasta Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii, od lat walczy z problemem smogu. Zanieczyszczenia, w dużej mierze powodowane przez tzw. niską emisję z palenisk domowych, nie tylko zmniejszają komfort życia w mieście, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. Problem jest szczególnie poważny w miesiącach zimowych, co dobrze widać w informacjach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie bardzo rzadko prognozowana jakość powietrza określana jest jako dobra.

Jako władze miasta podejmujemy szereg działań, żeby ten stan zmienić. Dofinansowujemy zmianę systemu ogrzewania ze starych pieców węglowych na nowe urządzenia grzewcze, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub odnawialne źródła energii. W tym roku będziemy także realizować  projekt, dzięki któremu dofinansowane zostanie wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii w 51 budynkach jednorodzinnych. Właśnie zamontowaliśmy na terenie miasta 15 czujników dokonujących pomiaru zawartości w powietrzu pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Mamy nadzieję, że dane z czujników zwiększą świadomość mieszkańców na temat skali problemu smogu w naszym mieście. Z kolei Straż Miejska na bieżąco kontroluje, czy w piecach domowych nie są spalane odpady komunalne. Systematycznie termomodernizujemy również budynki użyteczności publicznej, w których instalujemy też odnawialne źródła energii.

Powszechność problemu smogu w polskich miastach, zwłaszcza w naszym regionie, pokazuje jednak, że nie da się go rozwiązać bez systemowych, skoordynowanych działań na szczeblu centralnym. Dlatego z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że rządowy program termomodernizacji „SMOG STOP” obejmie zaledwie jedną z 41 gmin tworzących Górnośląsko–Zagłębiowską Metropolię. Takie założenie oznacza, że bez wsparcia pozostanie szereg miast z regionu najbardziej dotkniętego wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego, w tym Ruda Śląska.

Dlatego w imieniu mieszkańców naszego miasta zwracam się do Pana Premiera o wprowadzenie korekt do wspomnianego programu, tak aby wzięte zostało w nim pod uwagę zdrowie mieszkańców regionu tak bardzo dotkniętego problemem smogu. Mam nadzieję, że załączona lista rudzian popierających apel przekona Pana Premiera o konieczności podjęcia takich działań.

Grażyna Dziedzic
Prezydent Miasta Ruda Śląska

Komentarze (42)    dodaj »

  • ihy

    Mieszkam w budynku z lat pięćdziesiątych i tylko ja mam ogrzewanie gazowe. Przed kupnem mieszkania straszono mnie niemiłosiernie jakie to rachunki będę miał, jak zimno będzie itp... i co się okazuje? 50m2, budynek ocieplony grubym styropianem, mieszkanie rogowe i rachunek niższy 2 razy od kosztów c.o. z poprzedniego mieszkania!! Na dworze -5*C, rano mam 20*, wracam z pracy jest 19* -wtedy ustawiam 21,5* (po 20 minutach tyle jest), o 24 jak idę spać wyłączam. Rachunek roczny około 1200zł (gazem grzeję tez wodę). Zużycie gazu: marzec - sierpień około 6m3/miesiac, jesień to około 20-25m3 i przeważnie dwa najzimniejsze miesiące około 80m3. Więc niech nikt mi nie mówi, że tylko węgiel i kopcenie jest tanie! Mam kominek w salonie i odpalam go kilka razy w roku bo serio żal dokładać się do tej chmury smogu w której żyjemy!

  • MnMs

    Które 51 budynków jednorodzinnych? Dlaczego 51? Może lepiej przeznaczyć na budynki pożytku publicznego? Przedszkola, przychodnie, szpitale? One są ogrzewane stale i dla większej ilości ludzi, niż dla jednej rodziny. Czy zostanie opublikowana lista właścicieli tych domów? Na petycji trzeba podać swoje dane osobowe, to może tamte też można upublicznić. Będzie wiadomo dla kogo tę petycję się podpisuje. 51 domów jednorodzinnych nic nie zmieni przy tysiącach familoków po kilka mieszkań.

  • Jan K

    Kolejna kompromitacja prezydent Dziedzic. Dobrze ze jeszcze tylko pół roku. . Najlepiej niech ktoś zrobi a co Dziedzic zrobiła w tej sprawie? Miasto ma fundusze na bzdety jak pomysł budowy oceanarium.

  • Blu

    Na Wirku na nowy wsi smród jak nie powiem co czuć normalnie że wszystkim palą co się da

  • zawstydzony

    Sie obudzila Pani prezydent. Juz ludzie sami zdążyli naglosnic ta sprawe na fb na grupie radzi rudzie. Nawet posłanka Nowoczesnej z Katowic zdażyla zrobic 2 interpelacje zanim prezydentka sie obudzila. Wstyd

  • n4u

    Pobudowali drogi, budują spalarnie, wycinają las - a teraz apel w sprawie smogu ? To jest wina urzędników, do tego łganie nt. czystości powietrza.

  • eda

    olali naszą Rudę? A dlaczego? Jak wybraliśmy takich Polityków, to mamy cośmy wybrali? Jak wybrałeś, to nie narzekaj tylko płać podatki a potem manna będzie ci spływać nieustannie do końca twych dni!

  • Kos

    A co w tej sprawie zrobiła twoja Dziedzic ? Rządzi tyle lat i co, budowała sciężki rowerowe zamiast przyłącząc budynki do sieci centralnego ogrzewania..

  • edek

    Jakie miasto ma tak niskie dotacje do ,,smogu? zgadnijcie, zobaczcie Mikołów, Tychy, Zabrze, Gliwice, Chorzów. Wielki wstyd!

  • hynio

    na remonty kościołów poszły ogromne kwoty, więc na walkę ze smogiem już nie starczyło. a na pana premiera bym nie liczył.

  • leon

    Zapewne nikt z rządu nam nie da złotówki na walkę ze smogiem. A to dlatego że większość Polaków - na czele z Warszawą - nie widzi związku przyczynowo-skutkowego z występowaniem smogu na Śląsku, z jego historią - a konkretnie wkładem w odbudowę i budowę Polski. Ślązacy są postrzegani jako trochę Polacy a trochę Niemcy. Zapytajcie przeciętnego Polaka o Powstania Śląskie - gwarantuję Wam że znaczna część nie będzie wiedziała o co Ślązacy walczyli i co chcieli osiągnąć. Powinniśmy wywalczyć ustawę, na mocy której każdy kto będzie kwestionować "polskość" Śląska i Ślązaków, lub zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej - bez względu jaką funkcję pełni w tym kraju.

  • ratatuj

    A ja się jednak będę upierał: władze miasta niech w końcu coś zrobią by umożliwić podłączenie starych bloków do sieci CO!!!

  • Nika

    Po pierwsze. Wycinanie drzew. Przy Urzędzie Miasta zrobili piękny plac, tyle, że dla ludzi niedostępny w lecie. Ani grama cienia, wszystkie drzewa powycinane. Plany stworzenia centrum rekreacyjnego na hałdzie po cynkowni - to samo, wyrąbanie drzew, cień mają dawać betonowe klocki.Po drugie, czy ktoś wie czym wysypywane są ulice? Taki biały nalot, pył. Samochody są uwalone od kół co najmniej do połowy wysokości. Co to jest? Co my wdychamy? To się unosi od poziomu nawierzchni w górę, więc czym oddychają nasze dzieci? Im mniejsze, niższe, tym więcej.

  • popmix

    dostałem dotację na proekologiczne ogrzewanie, a perspektywa napisała mi że to nielegalnie.

  • popmix

    miałem c.o. węglowe- zakaz, mam c.o. elektryczne-- nielegalnie wg. perspektywy, jakie mam mieć ogrzewanie???

  • eryk

    Jakie masz to elektryczne??

  • trapez

    Jak najbardziej popieram wymianę pieców węglowych na c.o, ale nie rozumiem strasznego zdziwienia pani prezydent - skoro program jest skierowany dla miast poniżej 100 tys mieszkańców, to logiczne,że Ruda się nie łapie. Zamiast biadolić, trzeba korzystać z innych funduszy, programów i wziąć sprawy w swoje ręce.

  • Rudzianin

    Robić c.o. w starym budownictwie! !!!!!!!!

  • fryniorz

    te centralne w starym budownictwie , to tylko na pozór wydaje się najwłaściwszym rozwiązaniem .Nie twierdzę ,że ludziom mieszkającym w takich budynkach się ono nie należy .Ale spójrzmy ilu ludzi pali byle czym bo ich nie stać na węgiel .Centralne ogrzewanie też trochę kosztuje ale to nawet o to nie chodzi .Bloki osiedlowe są ocieplane , dzięki czemu te koszta nie są aż tak ogromne a i tak są wysokie .W familokach nie dość ,że są wysokie izby do ogrzania to ściany z cegieł niestety nie uchronią mieszkań od nadmiernej utraty ciepła . Skoro w blokach koszt ogrzewania mieszkań dużo mniejszych z reguły od mieszkań w starym budownictwie wynosi ok.2,5 tys zł za rok to takie koszta w starych domach będą dużo wyższe .Sami widzimy ,że w familokach mieszka wielu ledwo wiążących koniec z końcem , tak delikatnie to ujmując .Nie da się zainstalować ogrzewania wyłącznie dla tych którzy są w stanie je opłacić.A przekonać niektórych ,że ma 3 tysiące zapłacić na ogrzewanie będzie ciężko .Teraz palą czym sie da a za 3 tysiące to mają picia a picia .

  • Fryniorz

    Fryna [...].sz fleki!przykład osiedle za kinem na frynie.stoją 4 kamienice po 6 do 7 klatek i po 7 do 8 mieszkań w każdej klatce! 6 klatek po 7 mieszkań to 42 mieszkania razy 4 to 168 pieców mniej!!!!!czyli c.o.się opłaca mniej pieców więcej czystego powietrza! !!!!!!!!!!!!

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również