Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Bezpłatne wsparcie psychologa OIK w czasie pandemii

  • Dodano: 2020-11-05 08:15, aktualizacja: 2020-11-05 06:39

Coraz częściej sytuacja związana z koronawirusem powoduje u wielu osób niepokój i stany depresyjne. W takich sytuacjach mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą liczyć na wsparcie psychologów z Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Bezpłatna pomoc skierowana jest dla tych, którzy w wyniku doświadczania przemocy lub sytuacji kryzysowej wymagają porady psychologicznej lub terapii. Od pewnego czasu spotykamy się z nową formą kryzysu związaną z kwarantanną, izolacją, czy ograniczeniem do minimum kontaktów rodzinnych – mówi dyrektor ośrodka Rafał Szpak. - To nowe zjawisko kryzysowe obserwujemy od marca 2020 roku. Niektórzy nie potrafią poradzić sobie z sytuacją epidemiczną, której towarzyszy niepokój, napięcie, chaos informacyjny i niepewność jutra – mówi Rafał Szpak, dyrektor OIK w Rudzie Śląskiej.

Najwięcej  zgłoszeń związanych z epidemią COVID -19 OIK przyjmował  na przełomie maja i czerwca br.

Podobnie jak większość instytucji Ośrodek również musiał wprowadzić ograniczenia w przyjmowaniu mieszkańców, dlatego w pierwszej kolejności podejmowany jest kontakt telefoniczny.

Rozmowa telefoniczna psychologa z klientem Ośrodka często trwa około godziny i zazwyczaj przynosi efekty. Staramy się rozładować emocje, wyciszyć je, czy zwyczajnie urealnić i nazwać problem, to przynosi ulgę - wyjaśnia Anna Waldera psycholog OIK.

Obecnie epidemia znowu nabiera tempa, dobowe przyrosty liczby zakażeń rosną

Każdy, kto nie radzi sobie z tą sytuacją i chce po prostu porozmawiać ze specjalistą, może kontaktować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Psycholodzy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 pod numerami telefonów: 32 344 03 26 i  503 060 016. Wsparcie można uzyskać także za  pośrednictwem Skype’a: OIK RUDA SLASKA.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej /OIK/ działa w Rudzie Śląskiej od ponad 10 lat. Został utworzony z końcem 2007 roku na bazie Zespołu Readaptacji Psychospołecznej, działającego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prowadzi szereg projektów, m.in.  projekt „Dobre relacje – Zdrowa rodzina”, „W Rudzie Śląskiej Mocni - bo bez Przemocy”, „Wiedza kluczem w profilaktyce przemocy”, czy „Siła wsparcia”. Z bezpłatnej pomocy Ośrodka może skorzystać każdy bez względu na płeć, pochodzenie, rasę, wyznanie, orientację seksualną. Siedziba Ośrodka mieści się przy ul. Ballestremów 16 w dzielnicy Ruda.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.