Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Do 15 listopada nie będą kursować tramwaje linii nr 9

 • Dodano: 2020-11-12 11:00

Od 11 do 15 listopada nie będą kursować tramwaje trasą linii nr 9 w Rudzie Śląskiej. Powodem tej przerwy są zaplanowane prace modernizacyjne fragmentu torowiska wzdłuż ul. Niedurnego od ul. Grochowskiej do wiaduktu nad linią kolejową oraz przejazdu przy rondzie Górników.

Wstrzymany ruch tramwajów

Od środy 11 listopada do niedzieli 15 listopada wstrzymany zostanie ruch tramwajów od mijanki w Świętochłowicach do pętli w Chebziu. W tym czasie pracownicy Zakładu Torów i Sieci spółki Tramwaje Śląskie S.A. mają w planie modernizację fragmentu torowiska wydzielonego, biegnącego wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Grochowską do wiaduktu nad linią kolejową. 

– To około 200-metrowy odcinek jednotorowej linii tramwajowej. W ramach modernizacji w dotychczasowym śladzie ułożony zostanie ruszt torowy z użyciem podkładów strunobetonowych i bezstykowo spawanych szyn montowanych elastycznie. Po zakończeniu prac torowisko zostanie podbite – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Podbijarka torowa będzie miała jeszcze jedno zadanie do wykonania. W ostatnich dniach czerwca Zakład Torów i Sieci zmodernizował fragment torowiska w Nowym Bytomiu, przy Hucie Pokój. 

– Wówczas brakło czasu na końcowe pobicie torowiska i spostrzegawczy obserwatorzy na pewno zauważyli, że szyny nie są idealnie proste. To normalny stan po ułożeniu nowego toru klasycznego. Dopiero podbicie torowiska w pełni stabilizuje tor i prostuje go – wyjaśnia Andrzej Zowada. – Zwlekaliśmy z podbiciem odcinka przy Hucie Pokój, aby nie przerywać ruchu liniowego, wiedząc, że jesienią będziemy musieli ponownie wstrzymać ruch, by zrealizować pozostałe założone prace. I to jest właśnie ten moment.

Roboty na przejeździe torowo-drogowym w Wirku

Poza pracami w Nowym Bytomiu jednocześnie będą prowadzone roboty na przejeździe torowo-drogowym w Wirku przy rondzie Górników. Tu prace prowadzić będzie firma zewnętrzna, a jej zadaniem będzie ułożenie nowego toru w prefabrykowanych płytach torowych z elastycznym montażem szyn na przejeździe tramwajowym przez ul. Obrońców Westerplatte, tuż obok ronda Górników.

W związku z tymi pracami od środy 11 listopada do niedzieli 15 listopada między mijanką w Świętochłowicach a pętlą w Chebziu wstrzymany zostanie ruch tramwajów. Oznacza to następujące zmiany w organizacji ruchu tramwajowego:

 • linia nr 9 zostanie zawieszona;
 • tramwaje linii nr 17 w kursach wyjazdowych/zjazdowych pojadą z/do zajezdni w Bytomiu Stroszku;
 • tramwaje linii nr 43 w kursach wyjazdowych/zjazdowych pojadą z/do zajezdni w Katowicach Zawodziu
 • uruchomiona zostanie przez ZTM autobusowa komunikacja zastępcza, kursując w relacji Ruda Śląska Chebzie Rondo – Świętochłowice Mijanka; autobusy oznaczone będą jako linia T-9 (w godzinach nocnych kursy autobusów wydłużone zostaną do przystanku Bytom Szombierki Szyb Krystyna).
Ruda Śląska: Do 15 listopada nie będą kursować tramwaje linii nr 9

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Pasażerka

  Powiem szczerze nie czuję się bezpiecznie kiedy 9 przejeżdża samym skrajem skarpy przy stawie na Chebziu.Obawiam się, że kiedyś ta skarpa nie wytrzyma pod ciężarem dużej masy tramwaju.

 • wek

  Mogła być Ruda Śląska miastem bez tramwajów. Została by może pętla w chebziu. Drogi szłoby poszerzyć i dodać dróżki do rowerów. Linia nr 1 z Zabrza w kierunku Chebzia wozi powietrze. Nie ma to jak wywalić grube miliony na utopijne porojekty.

 • Blanka

  Dobrze, że coś robią. Natomiast, żeby komunikacja miejska miała jakiś sens i była konkurencyjna, to tramwaj powinien być dwutorowy i nie w pasie drogowym - będzie szybki i wyeliminuje się takie coś jak mijanki i korki. Do tego częstsze kursy - i można mówić, że mamy komunikację miejską na poziomie. A tak, to stare gruchoty - warczące autobusy na drogach, rozkład jazdy ni w kij ni w oko, przystanki bez wiat, bilety w kosmicznych cenach, taka duma komunikacyjna, ale najważniejsze, ze jest pełnomocnik ds transportu.

 • Łukasz Kuchta

  największo głupota to wiaty oddalone po 200 metrów od zatoki autobusowej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.