Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Dzięki "fotopułapkom" udało się złapać 8 sprawców zanieczyszczania miasta

 • Dodano: 2022-02-08 14:00

Ruda Śląska, podobnie jak inne miasta naszego województwa, od lat boryka się z problemem nielegalnych wysypisk. Co prawda sukcesywnie są one likwidowane, ale w ich miejsce pojawiają się kolejne – w innych lokalizacjach. Jak poinformował wiceprezydent Krzysztof Mejer, w ubiegłym roku dzięki "fotopułapkom" udało się "złapać" 8 sprawców zanieczyszczania miejsc publicznych w naszym mieście.

Nielegalne wysypiska w Rudzie Śląskiej

Wspomniane "fotopułapki" się sprawdzają. Montowane są tam, gdzie pojawia się problem nielegalnego pozbywania się odpadów. Tym samym osoby łamiące prawo nie będą już bezkarne. Obecnie Ruda Śląska dysponuje trzema takimi urządzeniami. Co dwa tygodnie zmieniają one swoje lokalizacje, dzięki czemu Straż Miejska monitoruje sporo terenów, a sprawcy łapani są na gorącym uczynku. 

- Niestety mamy w mieście sporo lokalizacji, które są traktowane jako wysypisko odpadów, choć w rzeczywistości nie pełnią takiej funkcji. Przeważnie można znaleźć tam odpady budowlane, opony oraz elektrośmieci. Z obserwacji prowadzonych przez rudzkich strażników wynika, że do podrzucania odpadów dochodzi najczęściej na terenie Halemby, Kochłowic i Bielszowic i tam przeważnie instalowane były kamery. Ponadto montowano je także w Wirku, Rudzie, Bykowinie i Czarnym Lesie - napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. 

W opublikowanym poście wiceprezydent Rudy Śląskiej poinformował, że w ubiegłym roku dzięki "fotopułapkom" udało się "złapać" 8 sprawców zanieczyszczania miejsc publicznych w naszym mieście.

- Na załączonych zdjęciach można zobaczyć kilka sytuacji dotyczących nielegalnego porzucania odpadów. Uważam, że nie może być zgody ani żadnego pobłażania dla tego typu zachowań i powinniśmy je piętnować oraz karać. Dlatego jeśli ktoś jest świadkiem takich procederów, to proszę o zgłaszanie tego do Straży Miejskiej. To nie jest donosicielstwo – to jest troska o dobro środowiska i nas wszystkich - napisał Krzysztof Mejer

W ubiegłym roku na likwidację dzikich wysypisk miasto wydało 130 tys. zł

Wiceprezydent Mejer zaapelował do mieszkańców Rudy Śląskiej, aby nie byli obojętni na przypadki nielegalnego wyrzucania śmieci. Dodał także, że likwidowanie nielegalnych wysypisk śmieci obciąża budżet miasta. 

– W ubiegłym roku na likwidację ponad 50 "dzikich" wysypisk wydaliśmy około 130 tys. zł. A to tylko kropla w morzu potrzeb, bo takich miejsc jest bardzo dużo. I teraz pytanie: skąd pochodziły te pieniądze? Odpowiedz na to pytanie jest prosta. Z naszej kieszeni! - podsumował wiceprezydent. 

Jaka kara grozi za wyrzucanie odpadów w miejscach niedozwolonych? Najczęściej funkcjonariusze wystawiają mandaty w kwocie do 500 złotych, lecz jeżeli sprawa trafi do sądu, ten może wymierzyć grzywnę sięgającą nawet 5000 złotych. 


Źródło: Redakcja / FB Krzysztof Mejer

Komentarze (18)    dodaj »

 • Rudzianka

  tak , kary mają być odstraszające !

 • kurde bele

  czymu niy konfiskuje sie tych aut kere som na focie to by sie tym gangsterom tak richig odechciauo!

 • Piotr

  Kontener na gruz 570 złotych brutto .Mandat za zaśmiecanie 500 złotych Dalszy Komentarz zbedny

 • karpik

  Proste pytanie,dlaczego nie stosuje sie likwidacji samochodu sprawcy no dlaczego????

 • Biba

  Super, ścigać takich baranów!

 • RSA

  Bardzo dobrze, że wykrywalność tego typu zdarzeń jest coraz większa. Szkoda tylko, że kary to jakiś śmiech na sali... Miejmy nadzieję, że to się kiedyś zmieni. Jakim trzeba być degeneratem, żeby robić taki syf... Upublicznianie twarzy takich typów to byłoby coś :))) nawet jakoś tak przypadkowo....

 • boluś

  Jeden sie już opublikowoł ' Ksyś Pinokio Chwalipięta ' z planami zwózki setek tysi ton odpadów niebezpiecznych do Spalarni na Ruda i takoż samo na teren Elektrowni Halymba' dołóż Stanie' plus przydupasów i bydziesz mioł kupa gupich pysków do publikacji !

 • edi

  jak klasyk powiedział pałą i do pierdla z h,,,,,,m no i mandat taki ,że jak bydzie peta gasił to ja schwie do kabsy ze strachu

 • boluś

  Zaś Sukces" Tradycyjnie zaś Mejera ! To tak jak dowcip' O [...]ie co sie przylepło do Transatlantyka i darło CAŁA NAPRZÓD ! PŁYNIEMY !

 • Rudzianka

  Jaki koszt takiej fotopulapki?Pytam powaznie.

 • Rudzianka

  Nie rozumiem minusow pod tym pytaniem,mialam pomysl zasponsorowac,ale...jak ktis zadaje pytanie a nie hejtuje i pluje to widze minusy zbiera.Nie to nie!

 • franz

  WUJEK Google

 • As

  500zl to kpina wcale nie dziwię się ze ludzie wyrzucaja. Bo taniej wyjdzie zapłacić taka kare niz zamówić kubly

 • Grzegorz

  Brawo 500 zł, a zaoszczędził 10000 na podrzucaniu śmieci, czyli bilans na + i proceder kwitnie

 • olo

  Mandat powinien wynosić 5000 zł A nie 500 zł. Żeby się odechciało...

 • asdf

  Czy miasto nie może pozwać kogoś takiego w procesie cywilnym i zarządać od niego pokrycia kosztów likwidacji wysypiska?

 • Iks

  Od samego chodzenia po sądach (przez kilka lat) odechce się takiemu śmiecić...

 • Mały

  Karać ale nie 500 zł ale 5000 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również