Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Fotoradar na "zakręcie mistrzów" już działa!

 • Dodano: 2022-02-28 14:00

Na tzw. zakręcie mistrzów na Drogowej Trasie Średnicowej zainstalowany został fotoradar, który rozpoczął rejestrację kierowców przekraczających prędkość w tym miejscu. Wcześniej trwało testowanie urządzenia, które ma spowodować ostrożną jazdę kierowców, a przez to zwiększyć bezpieczeństwo ruchu na rudzkim odcinku DTŚ. 

Obsługą i konserwacją fotoradaru zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego. 

- Jeszcze pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy protokół przekazania urządzenia Inspekcji. W ostatnim czasie trwały jego testy. Od dziś rozpoczęła się rejestracja tych kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość w tym miejscu – mówi Krzysztof Mejer, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska. - Apeluję o ostrożną jazdę, szczególnie na tym feralnym zakręcie i mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w internecie wyczynów kolejnych mistrzów kierownicy w tym miejscu – dodaje wiceprezydent Mejer.

Fotoradar na rudzkim odcinku DTŚ

Na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej bardzo często dochodzi do wypadku, bądź kolizji. W ubiegłym roku na tzw. zakręcie mistrzów doszło do 15 zdarzeń, z czego 12 było kolizjami, a 3 zakwalifikowano jako wypadki z udziałem osób rannych. Na całej DTŚ w rejonie miasta Ruda Śląska policja odnotowała 46 zdarzeń, w tym 41 kolizji i 5 wypadków.

Miasto już od 2017 r. wspólnie z Policją wnioskowało o montaż fotoradaru na feralnym zakręcie na DTŚ. Inspekcja Transportu Drogowego po wykonanych analizach uznała takie rozwiązanie za zasadne. Okazało się jednak, że ustawienie fotoradaru w Rudzie Śląskiej znalazło się na dalszym miejscu w planach inwestycyjnych Inspekcji. W tej sytuacji prezydent miasta podjęła decyzję o zakupie urządzenia, co spotkało się z akceptacją Rady Miasta. Policja i ITD pozytywnie zaopiniowały lokalizację urządzenia.

Kilka miesięcy trwało testowanie urządzenia

Przetarg na zakup i montaż urządzenia rozstrzygnięto pod koniec października ubiegłego roku. W grudniu został zamontowany maszt wieżowy do fotoradaru oraz zostało wykonane przyłącze elektryczne. Następnie zamontowano urządzenie do pomiarów prędkości, które przed wprowadzeniem do użytku musiało zostać skonfigurowane z systemem CANARD GITD oraz musiały zostać przeprowadzone testy. Zamontowano też dodatkową lampę błyskową, aby w warunkach nocnych poprawić doświetlenie drugiego i trzeciego pasa.

Przypomnijmy, że od stycznia 2022 roku przekroczenie prędkości jest dość ostro karane. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 do 5000 zł, a grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł.

Komentarze (10)    dodaj »

 • rychorex

  podobnie ludzie nie radzący sobie z ortografią i jezykiem polskim...nie powinni sie publicznie wypowiadać nawet na piśmie, matole.

 • nielogiczne

  Faza testów ? jaka zakończona faza testów , w dniu wczorajszym urządzenie cykło zdjęcie przy prędkości 70 km/h !

 • Nata

  bandyci drogowi teraz zwolnią

 • Anty putler

  Podobno jak udowodnisz, że w aucie jechałeś z kimś z Ukrainy to anulują mandat!

 • fajerberga

  Hurrra!! Na ruskie myśliwce jak znalazł... :-)

 • Rudzianin

  Równocześnie na tym samym odcinku jezdni zniwelowali poprzeczny garb. Teraz nikt nie wypada ztrasy, a napiszą, że to z powodu ustawienia fotoradaru!

 • Binia

  Jeżeli "poprzeczny garb" na jakiejkolwiek drodze stanowi dla ciebie problem i jest powodem "wypadania z trasy" proszę oddaj swoje prawo jazdy odpowiednim instytucją. Ludzie którzy nie radzą sobie za kierownicą nie powinni jeździć!!!

 • prorok

  Nareszcie. Własciciele 20-kilku letnich BMW i Wieśwagenów oszczędzajcie już na nowy taryfikator. Wartość mandatu może przekroczyć wartość waszego grata. A może nawet będziecie musieli wystawić na sprzedaż bejsbolówkę. Pozostanie jazda w berecie na rowerze...

 • Hehe

  Idź już na przystanek bo ci bana ucieknie

 • robie kupę

  uprasza się wszystkie niedorajdy w [...]dajach i20 o nie włączanie się do ruchu na DTS, w tym proroka dla ugółu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, dziękuję. Pozostaje mu jazda na hulaj-nodze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również