Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Franz Pieler może zostać patronem nowego ronda. Kim był?

  • Dodano: 2023-03-09 07:00, aktualizacja: 2023-03-09 09:28

Franz Pieler zostanie patronem nowo budowanego ronda w Rudzie Śląskiej? Taką propozycję złożył radny Marek Szymański w imieniu rudzian i członków nieformalnego stowarzyszenia „Tu Ruda”. Kim był ten szanowany przez mieszkańców dawnej Rudy dobroczyńca?

Franz Pieler zostanie patronem nowego ronda w Rudzie?

Rondo, o którym mowa budowane jest w dzielnicy Ruda, na wysokości skrzyżowania ulicy Wolności z ulicą Zabrzańską i 1 Maja.

-    Wszczęcie procedury nadania nazwy skwerowi może zatem nastąpić po złożeniu formalnego wniosku przez uprawnione do tego podmioty – czytamy w odpowiedzi Aleksandry Skowronek, zastępcy prezydenta miasta, na interpelację radnego.

Jak zaznaczono, zakończenie realizacji inwestycji polegającejm.in. na przebudowie skrzyżowania ulic Zabrzańskiej, Wolności i 1 Maja planowane jest na 3 października 2024 roku.

-    (..) po zakończeniu inwestycji będzie można podjąć kroki zmierząjące do nadania nazwy dla przedmiotowego ronda – dodała Aleksandra Skowronek.


Kim był Franz Pieler? 

Franz Caspar Maria Pieler urodził się w 1835 roku w Arnsbergu, a zmarł a 1910 roku w Rudzie Śląskiej. Był dyplomowanym inżynierem górniczym. Doświadczenie zawodowe zdobywał nadzorując kopalnie w zagłębiu Burbach, ale pierwsze kroki w górniczym świecie stawiał jako referendarz i asesor górniczy. Stopniowo wspinał się po stopniach urzędniczej kariery, a w 1872 roku powierzono mu stanowisko dyrektora okręgu górniczego w Dillenburgu. Sprawował też funkcję dyrektora tamtejszej szkoły górniczej. Przez wiele lat pracował jako dyrektor kopalni. Był też pełnomocnikiem hrabiego Ballestrema, do którego należała wówczas Rudy. 

Pieler zarządcą rodowego majątku Ballestrema

Po spotkaniu z Franzem von Ballestrem, prezydentem Reichstagu i przemysłowcem, do którego doszło w 1885 roku, otrzymał posadę zarządcy rodowego majątku na Górnym Śląsku. Od tego czasu Pieler zarządzał Rudą, Pławniowicami, Borsigwerkiem oraz Biskupicami. Funkcję tę sprawował aż do swojej śmierci w 1910 roku. Rozwijał już istniejące kopalnie jak m.in. kopalnię „Brandenburg”, ale otwierał też nowe (np. kopalnię „Castellengo” w Rokitnicy).

Udało mu się polepszyć też warunki bytowe robotników zatrudnionych w zakładach należących do Ballestrema. To on był bowiem inicjatorem budowy m.in. części Kolonii „Carl Emanuel”, Kolonii „Gląźckauf” czy „Dorf Rudy” i „Rudy Hammer”. Na terenie osiedli budowano zawsze szkołę, przedszkole i sklep. To nie wszystko, bowiem miał być inicjatorem  powstania pogotowia górniczego na Górnym Śląsku oraz budowy kościoła św. Józefa w Rudzie.

W "Głosie Śląskim z 1904 roku (R. 2, nr 56) opublikowano taki wiersz o naszym bohaterze:

Warto dodać, że Pieler był też innowatorem i wynalazcą. Podczas pobytu w Akwizgranie stworzył lampę spirytusową. Przydatny wynalazek był przeznaczony do badania zawartości metanu w kopalniach.

Ruda Śląska: Franz Pieler może zostać patronem nowego ronda. Kim był?/

Komentarze (18)    dodaj »

  • Karlus Jan Johhann

    Mom nadzieja że gupot.,.,Malkotenta, Rudzianin i jo je u siebie..,,.niy bydom suchać odpowiedzialni za miano Karmańskego ronda.

  • Rudzianin

    W Rudzie to co niektórzy jak Pan Szymański i Pan Kowalski to próbują zaistnieć na siłę. Radni bezradni.

  • Rudzianka

    Dokładnie, zajęli by się bazgrołami na budynkach, bezpieczeństwem a nie wymyślaniem rzeczy zupełnie nieprzydatnych.

  • Aga

    A co Pani zrobiła?"Zajęli by się" ... Ale kto? Mi się podoba inicjatywa z nazwą ronda Widzę same mądrale siedzą przed komputerem

  • Hihi

    Ta... Bo mi się podoba... Fest argument.

  • Rudzianin

    W tym mieście głupota goni głupotę.

  • Jo je u siebie.

    No i wszystko na chwała najjaśniejszego pana cysorza.Wom się już w deklach popierdzieloło.Co to, niy ma w Rudzie kogoś godnego na nadanie nazwy ronda jego nazwiskiem.Kiedyś na Frynie główno drogą nazywała się HermanGeringstrase.To może tyż od razu ......przy okazji.Gańba całym pyskiem.Co zrobioł, to zrobioł, to nie boło do Polokow.Niych się leży kaj leży, nie niy zawodzi, ale coby zaroz takie szopy robić.Spamiyntejcie się, bo zaczyna to być blank walniynte.

  • Rudzianin

    A w Rudzie Śląskie niema żadnych wybitnych Rudzian tylko Niemiec . Niemcy w tamtych czasach byli okupantami i Polacy oraz Ślązacy musieli pracować dla nich za połowę stawki bo byli uważani za ludzi gorszej kategorii więc skandalem jest aby Niemiecki najeźdźcą był patronem ronda w Rudzie to hańba i hipokryzja !!! To tak jak by Oświęcim zrobić miastem Gebelsa.

  • Oupa Willi

    a co byś tak juzaś chcioł rondo adalberta korfańcioka tego zdrajcy,sprzedawczyka i kolaboranta

  • kwiatowe

    No faktycznie straszna ta okupacja byla, szczyt rozwoju Rudy. Najnowsze kopalnie, najwieksza huta, osiedla patronackie, elektryfikacja, tramwaje, gospody, kasyna. Przyszli Polacy i wszystko padlo.

  • już taki jestem

    Jak ci nie pasuje Polska, to wio do faterlandu.Chleb to jesz polski, czy z reichu? A jak już, to nie Polacy rozpieprzyli te wszystkie kopalnie, huty itp. takie zalecenia przyszły z innej strony świata.

  • Mr

    Franz się w grobie przewraca. Carl Emanuel jego projekt z myślą o ludziach. Teraz to betonoza. Nie taki był zamysł. Przyszła zmiana ale czy dobra

  • Oupa Willi

    pismaki od siedmiu boleści,co wy tam ta głupoty wypisujecie,W 1910 roku nie BYŁO żadnej tam Rudy Slonski powstała 50 lat później. Znowu na siłe zmienia się historia naszego Heimatu.

  • Nowa

    Brak wiedzy z historii slaskiej nie usprawiedliwia nikogo, aby napisac w zrozumialym dla wszystkich Polakow /Slazakow jezyku..bo mozna rozmawiac "po slasku" ,ale pisac w jezyku polskim, bo gwara slaska jest wspaniala, lecz trudno ja nalezycie napisac, gdyz jako taka nie istnieje w podrecznikach.Teraz krotko o Rudzie Slaskiej. W 1910 roku istniala Ruda O.S.(Oberschlesien), dopiero po referendum w 1921 roku zostala przydzielona do Polski. W dzisiejszej formie egzystuje od 1959 roku przez polaczenie Rudy z Nowym Bytomiem. Inne dzielnice zostaly w pozniejszym czasie dolaczone. Wystarczy troche wiecej poczytac, aby nie wypisywac niezgodnych historycznie faktow. Pozdrawiam Opa Willi i innych, ktorzy powinni poznac historie swojego miasta lub dzielnicy !!!

  • Lupek

    Jakie 50 lat hahaha chyba w 1959 ktoś ma problem z liczeniem ale spoczko

  • kwiatowe

    Mowa jest przeciez dawnej Rudzie, ktora jak najbardziej istaniala i to od wielu wiekow. Klania sie czytanie ze zrozumieniem.

  • Karlus Jan Johhann

    Nareście cosik z Historii Rudy.Do tego Karmanuel.Miejmy nadzieja że to klapnie.Kolonii „Gląźckauf” richtik Glückauf Colonie,

  • Malkontent

    Dajcie nazwę imienia błogosławionej już chyba Grażyny...matki tego miasta...dzięki której Ruda to metropolia na miarę NY

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również