Franz Pieler zostanie patronem nowo budowanego ronda w Rudzie Śląskiej? Taką propozycję złożył radny Marek Szymański w imieniu rudzian i członków nieformalnego stowarzyszenia „Tu Ruda”. Kim był ten szanowany przez mieszkańców dawnej Rudy dobroczyńca?
Franz Pieler zostanie patronem nowego ronda w Rudzie?
Rondo, o którym mowa budowane jest w dzielnicy Ruda, na wysokości skrzyżowania ulicy Wolności z ulicą Zabrzańską i 1 Maja.
- Wszczęcie procedury nadania nazwy skwerowi może zatem nastąpić po złożeniu formalnego wniosku przez uprawnione do tego podmioty – czytamy w odpowiedzi Aleksandry Skowronek, zastępcy prezydenta miasta, na interpelację radnego.
Jak zaznaczono, zakończenie realizacji inwestycji polegającejm.in. na przebudowie skrzyżowania ulic Zabrzańskiej, Wolności i 1 Maja planowane jest na 3 października 2024 roku.
- (..) po zakończeniu inwestycji będzie można podjąć kroki zmierząjące do nadania nazwy dla przedmiotowego ronda – dodała Aleksandra Skowronek.
Kim był Franz Pieler?
Franz Caspar Maria Pieler urodził się w 1835 roku w Arnsbergu, a zmarł a 1910 roku w Rudzie Śląskiej. Był dyplomowanym inżynierem górniczym. Doświadczenie zawodowe zdobywał nadzorując kopalnie w zagłębiu Burbach, ale pierwsze kroki w górniczym świecie stawiał jako referendarz i asesor górniczy. Stopniowo wspinał się po stopniach urzędniczej kariery, a w 1872 roku powierzono mu stanowisko dyrektora okręgu górniczego w Dillenburgu. Sprawował też funkcję dyrektora tamtejszej szkoły górniczej. Przez wiele lat pracował jako dyrektor kopalni. Był też pełnomocnikiem hrabiego Ballestrema, do którego należała wówczas Rudy.
Pieler zarządcą rodowego majątku Ballestrema
Po spotkaniu z Franzem von Ballestrem, prezydentem Reichstagu i przemysłowcem, do którego doszło w 1885 roku, otrzymał posadę zarządcy rodowego majątku na Górnym Śląsku. Od tego czasu Pieler zarządzał Rudą, Pławniowicami, Borsigwerkiem oraz Biskupicami. Funkcję tę sprawował aż do swojej śmierci w 1910 roku. Rozwijał już istniejące kopalnie jak m.in. kopalnię „Brandenburg”, ale otwierał też nowe (np. kopalnię „Castellengo” w Rokitnicy).
Udało mu się polepszyć też warunki bytowe robotników zatrudnionych w zakładach należących do Ballestrema. To on był bowiem inicjatorem budowy m.in. części Kolonii „Carl Emanuel”, Kolonii „Gląźckauf” czy „Dorf Rudy” i „Rudy Hammer”. Na terenie osiedli budowano zawsze szkołę, przedszkole i sklep. To nie wszystko, bowiem miał być inicjatorem powstania pogotowia górniczego na Górnym Śląsku oraz budowy kościoła św. Józefa w Rudzie.
W "Głosie Śląskim z 1904 roku (R. 2, nr 56) opublikowano taki wiersz o naszym bohaterze:
Warto dodać, że Pieler był też innowatorem i wynalazcą. Podczas pobytu w Akwizgranie stworzył lampę spirytusową. Przydatny wynalazek był przeznaczony do badania zawartości metanu w kopalniach.