Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska inwestuje w zabytki. Miasto przeznaczy na remonty prawie 700 tys. złotych

 • Dodano: 2024-01-26 12:15

Siedem inwestycji z zakresu ochrony i konserwacji zabytków zostanie dofinansowanych z budżetu Rudy Śląskiej. Na ten cel władze miasta przeznaczyły prawie 700 tys. zł. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

700 tys. zł na konserwację zabytków w Rudy Śląskiej

- Środki te zostały zarezerwowane w budżecie Miejskiego Konserwatora Zabytków i zostaną przeznaczone m.in. na remonty budynków mieszkalnych i użytkowych. Mam nadzieję, że dzięki temu uda się im przywrócić dawny blask – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

- Warto przypomnieć, że do 2018 roku zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, miasto mogło dofinansowywać jedynie obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Po zmianach zapisów ustawowych możliwe jest dotowanie także prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków – tłumaczy Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Renowacja kapliczki w Kochłowicach

Ponad 42 tys. zł przeznaczono na renowację kapliczki położonej przy ul. Radoszowskiej 21 w Kochłowicach. Dotacja wynosi prawie ponad 99 procent całościowego kosztu remontu tego obiektu. Kapliczka zbudowana została w 1882 roku z fundacji miejscowego gospodarza i jego rodziny.

- Prace konserwatorskie pozwolą na poprawę kondycji obiektu i przełożą się bezpośrednio na jego stan zachowania, pozwalając na ocalenie tego istotnego zabytku małej architektury -  mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków.

Konserwacja więźby dachowej

Dofinansowanie konserwatorskie przyznane zostało także na wykonanie konserwacji więźby dachowej w budynku położonym przy ul. Żeromskiego 4-4b, który powstał w okresie powojennym jako element jednego z pierwszych zorganizowanych osiedli mieszkalnych w Rudzie. To obiekt wzniesiony w technologii tradycyjnej, trzykondygnacyjny, przykryty dachem wielospadowym krytym dachówką ceramiczną. Kolejnym budynkiem, który uzyskał dotację konserwatorską jest budynek położony przy ul. Janasa 18 w Rudzie, pochodzący z końca XIX wieku lub początków XX. Jest to jeden z niewielu obiektów na terenie miasta z dekoracją architektoniczną wykorzystującą motywy neorenesansowe. Prace będą polegały na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Planowany koszt remontu to ponad 56 tys. zł, z czego miasto udzieli wsparcia w wysokości 40 tys. zł.

Renowacje elewacji

100 tys. zł miasto przekazało na dofinansowanie prac konserwatorskich polegających na wykonaniu renowacji elewacji budynku położonego przy ul. Jana III Sobieskiego 32 w Rudzie. Obiekt ten wchodzi w skład zabudowań kolonii robotniczej „Rudahammer”, wybudowanej w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych należących do hrabiego Ballestrema. Wykonanie prac związanych z renowacją elewacji pozwoli na przywrócenie obiektowi historycznego wyglądu oraz wpłynie w sposób pozytywny na jego stan zachowania i stan techniczny. Ogólny koszt prac renowacyjnych wynosi prawie 168 tys. zł, z czego dotacja z budżetu miasta wynosi ponad połowę potrzebnej kwoty.

Raciborska 7

Fundusze w wysokości 310 tys. zł przyznano także MGSM „Perspektywa”. Dzięki nim odnowioną elewację zyska budynek zlokalizowany przy ul. Raciborskiej 7, wchodzący w skład kolonii robotniczej „Carl - Emanuel” w Rudzie. Dom ten posiada znaczącą ponadregionalną wartość artystyczną. Ogólny koszt prac remontowych to 400 tys. zł, z czego dotacja z budżetu miasta to 160 tys. zł. Dofinansowany zostanie także remont dachu budynku przy ul. Kościelnej 4. Miasto na ten cel przeznaczyło 150 tys. zł, a ogólny koszt remontu wynosi 335 tys. zł.

Kino "Patria"

195 tys. zł dotacji z budżetu miasta otrzyma też Kino „Patria”. Środki zostaną przeznaczone na renowację elewacji budynku. Jest to ponad 97 procent całej kwoty, która jest potrzebna, żeby wykonać remont. Warto przypomnieć, że budynek rudzkiego kina znajduje się przy ul. Chorzowskiej 3 i powstał w 1937 roku. To jeden z najciekawszych w mieście zabytków wzniesionych w okresie międzywojennym w stylu modernizmu. Obiekt ten nigdy wcześniej nie był poddawany pracom renowacyjnym.

W gminnej ewidencji zabytków figuruje 2088 obiektów. Są to nie tylko budynki, także schrony bojowe, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki i cmentarze.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Mistral

  Jaki jest status kina Patria. Czy budynek jest własnością miasta ? Rozumiem renowację obiektów należących do miasta, za to nie rozumiem finansowania z naszych podatków obiektów prywatnych nawet gdy są historyczne.

 • wyborca

  Budynek prywatny, jak wynika z wykazu pomocy publicznej otrzymywał właściciel pomoc w równie ogromnej kwocie. Pytanie: dla jednych wszystko dla innych tylko odmowy!

 • Jadwiga M

  A co z budynkami mieszkalnymi które są popękane i zaczynają się walć

 • boluś

  Jak już prawie syckie wyburzyli !

 • Observer

  A rozpadające się familoki to też zabytki? Bo w Rudzie Śląskiej tego od groma. A tak na serio, to bardzo opłacalna inwestycja, wiele można uczknąć dla siebie, bo nie da się udowodnić ile tak na prawdę poszło kasy. Władza ma łeb na karku.

 • sds

  A na renowację budynków da się udowodnić? Też się wałki da zrobić.

 • Piotr

  Trzeba było przeznaczy na szpital Wirecki

 • Pamięć

  Schrony bojowe, budowane przy pomocy okolicznej ludności, zwłaszcza powstańców.Które służyły Polskim Żołnierzom. Obecnie remontowane z pieniędzy podatników ale ozdabiane obcymi barwami.Jeżeli zabrakło farby biało czerwonej chętnie pomożemy.Jakby nie było, to jeszcze Polska.

 • Norbi

  Jestem zbulwersowany wiadomość dofinansowania prywatnego kina patria . Rozumiem że o zabytki trzeba dbać ale nie za nasze pieniądze z kasy miasta tylko ze swoich ja robiąc remont budynku mieszkalnego mogłem zapomnieć o jakim kolwiek dofinansowaniu z funduszu miejskiego jak i unijnego . A osoba która jest właścicielem kina powinna sama zadbać o remont z własnych środków albo jak jej naprawdę zależy na kinie niech sprzeda swoje nieruchomości które odziedziczyła po swojej rodzinie .

 • Karina

  A z starym" Merkurym" na Halembie jak zawsze smród kupa śmieci, butelek i jeszcze budka z automatami do gier nic ino wygląda to jak 3 świat zapraszam władze zobaczyć ten syf !!! bo wybory tuż tuż !!! gdzie radny z Halemby??? na Młynskiej siedzi i nic nie działać !!! po co taki rany pytam się???

 • Max

  Jak pozamykają kopalnie to Ruda Śląska będzie jednym wielkim skansenem, tylko hale pozostają

 • Truth

  700 tys. zł. ? to 4 ławki według cennika w urzędzie miasta. Jeszcze jedna sprawa, dlaczego zostanie dofinansowane kino Patria ? to prywatne kino więc niech sobie ta pani sama finansuje swój biznes, chyba że to jakaś nagroda od znajomych w UM.

 • fryna

  Kino Patria zabytek? Wiem ,że sentyment .Kiedyś każda dzielnica prawie miała kino. Wszyscy jednak się pogodziliśmy ,że minął ich czas.Teraz mamy jedno multi kino w Plazy ,z kilkoma salami .I nic tu nie jest w stanie uzasadnić dlaczego akurat Patria ma przetrwać .Pieniądze które łoży się na utrzymanie tego obiektu wcale niemałe plus te na kolejne remonty spokojnie można by przeznaczyć np. na wynajem przez miasto czy jakieś społecznej organizacji kulturalnej jednej z sal w Plazy .Bo argumentem zwolenników zachowania Patrii było to ,że spełniało ono funkcję kina studyjnego ,tak jakby takiej samej formy nie można było nadać choć jednej sali z Plazy.A tak pompuje się kolejne fundusze w ten relikt przeszłości doszukując się jakieś wyjątkowości w tym obiekcie .Jaka to wyjatkowośc ? Że ktoś pamięta jak tam chodził za bajtla .Może ja się mylę ,więc niech choć tu ktoś jakoś uzasadni tę wyjątkowość tego kina mając na uwadze jego utrzymanie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również