Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Największa instalacja fotowoltaiczna znajdującą się na miejskich obiektach

 • Dodano: 2021-07-01 13:30

W Rudzie Śląskiej uruchomiono największą instalację fotowoltaiczną znajdującą się na miejskich obiektach. Blisko 900 modułów zainstalowanych zostało na zadaszeniu poletka osadowego oczyszczalni ścieków " Halemba-Centrum" oraz na dachu budynku dyrekcji PWiK. Dzięki tej inwestycji spółka wodociągowa zaoszczędzi rocznie ok. 80 000 zł na zakupie prądu. 

- To dobra wiadomość w obliczu ciągle rosnących kosztów zakupu energii elektrycznej, a tej wodociągi zużywają naprawdę dużo. Zakup prądu dla samej tylko oczyszczalni " Halemba-Centrum" kosztuje rocznie blisko 800 tys. zł - napisała prezydent Grażyna Dziedzic


Największa instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na miejskich obiektach

Instalacje składają się w sumie z 888 paneli słonecznych o łącznej mocy prawie 240 kWp. 740 modułów zainstalowanych zostało na terenie oczyszczalni, natomiast pozostałych 148 na budynku dyrekcji. Szacuje się, że dzięki nim spółka będzie mogła uzyskać spadek zapotrzebowania na energię elektryczną z dotychczasowego źródła o blisko 200 MWh w skali roku.

– Instalacja już działa i produkuje już prąd. Cała wytworzona energia elektryczna zostanie w całości zużyta przez urządzenia przedsiębiorstwa, przyczyniając się do większej niezależności energetycznej naszej firmy - wskazuje Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Wartość inwestycji wyniosła ok. 1,2 mln zł, z czego w przybliżeniu połowę pokryje dofinansowanie unijne. Obie wspomniane inwestycje na obiektach PWIK udało się zrealizować dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.


Na obiektach zarządzanych przez miasto zainstalowano już prawie 2 tys. modułów fotowoltaicznych

Do tej pory natomiast na obiektach zarządzanych przez miasto zainstalowano już prawie 2 000 modułów fotowoltaicznych, które  pozwalają na oszczędności w zakupie energii elektrycznej.

Od 2015 r. instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje na terenie basenu letniego. W 2016 r. roku instalacje fotowoltaiczne powstały dla trzech obiektów sportowych:

Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachu termomodernizowanych placówek oświatowych, a konkretnie Miejskiego Przedszkola nr 43 oraz Szkoły Podstawowej nr 11. Moduły fotowoltaiczne zainstalowane zostały również w ramach termomodernizacji budynku przychodni rejonowej przy ul. Siekiela.

Od 2018 r. ponad 130 modułów fotowoltaicznych produkuje ekoprąd z energii słonecznej w dwóch budynkach Urzędu Miasta oraz budynku Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Kolejne instalacje fotowoltaiczne powstały w 2018 r. w ramach termomodernizacji budynków dwóch placówek oświatowych – Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 16 /budynek dawnego Gimnazjum nr 7/. Ponadto panele fotowoltaiczne zainstalowane zostały na dachu budynku MOPS przy ul. Markowej.

Miasto już dwukrotnie pozyskało środki unijne na dofinansowanie instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym. Łącznie ponad 4,3 mln zł. W ramach tego przedsięwzięcia uczestnicy projektu pokrywali koszty jedynie 15 proc. wartości netto całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym, lub na gruncie. W pierwszym etapie projektu w 2018 r. instalacje OZE zamontowano w 51 budynkach. W tym roku zakończono realizację drugiego etapu, obejmującego 172 budynki.

Komentarze (20)    dodaj »

 • Johan

  Ciekawe dlaczego miasto nie dofinansowuje kopciuchow ,jak się idzie Młyńska na Halembie to nic nie widać tylko fundusze europejskie pcha do swoich podmiotów , ale podatki od ludu brać .Szkoda gadać pewno firma wykonująca jest od żony ,kochanki czy brata ciotecznego

 • pseudoekologi

  Czy znafcy wiedza że dopłaty będą mniejsze do paneli a od następnego roku energetyka będzie kupować po niskiej cenie a sprzedawać po wyższej i nie będzie czegoś takiego jak pół roku na wykorzystanie energii z swoich paneli? Jak teraz zwraca się koszt za około 10lat to później za ile lat?

 • Stig

  Za 15 lat się zwróci, pod warunkiem że już ani grosza do tego nie dołożą.

 • Ernest_Vitczok

  Wszystko fajnie, miło by było jakby PWiK skupiło się na tym co ma robić oraz by doprowadzać miejsca w których prowadzą działania do stanu sprzed rozpoczęcia działań. Uproszenie się o przywrócenie stanu nawierzchni do stanu sprzed rozpoczęcia prac to bardzo trudny temat. Na dzień dobry chyba każdy słyszy, że to nie PWiK, tam nic nie robiono. A cała ekipa w strojach z napisem PWiK, do tego sprzęt również. Dopiero po wielu interwencjach, przedstawieniu większej liczby świadków czy nawet zdjęć, nagle w PWiK doznają olśnienia. Żenujące podejście.

 • lolek

  Brawo, malkontenci zawsze się znajda i będą narzekać na wszystko. Trzeba w końcu skończyć z energetyką tylko z węgla.

 • ..

  Lolek nie [...]

 • R.R.

  Mimo tego mamy najdroższą wodę w Polsce.

 • kura

  Każde sąsiadujące z nami miasto ma droższą wodę. Skąd w Polakach tyle chęci do wiecznego użalania się ? Nawet jak ktoś ma lepiej to będzie narzekał że ma gorzej bo nie wypada mieć lepiej.

 • Kozel

  Podaj źródło tych rewelacji. Nie ma ?

 • Lena

  A co będzie jak słonecznych dni będzie mało...

 • fajerberga

  To nie będzie ani prądu, ani wody, bo bez prądu pompy nie wytworzą odpowiedniego ciśnienia... :-)

 • Toja

  Jeden moduł fotowoltaiki to koszt między 700 a 1000 zł w zależności od producenta, weźmy średnią, czyli 850 zł za sztukę, czyli koszt 900 modułów to 765 tys zł a energia pozyskana ze słońca to 1/3 zapotrzebowania na energię oczywiście latem, zimą to 1/5 więc nie jestem pewien czy to się opłaca, no cóż być może jakiś znajomy urzędników miasta handluje fotowoltaiką i zarobił.

 • qpa

  No tak, każdy kto ma dom daje panele na dach i jemu się opłaca natomiast Januszom interentu nigdy się nie opłaca.

 • Rozsądna

  Inwestycja w ekologię zawsze się oplaca! Nawet jeśli trzeba odrobinę dopłacić, co wcale nie ma miejsca w przypadku tych paneli słonecznych. Panele się zwrócą po kilku latach. A energia co roku będzie jeszcze bardziej drożeć, więc I oszczędność będzie większa.

 • szamot

  Napisz jednak, dlaczego energia będzie drożeć? Przez debilny system ETS, czyli certyfikatów na emisję CO2. Mam nadzieję, że całe oszczędności szlag trafi w momencie, kiedy panele trzeba będzie zutylizować jako odpad niebezpieczny :-) chyba, że prędzej będzie odpowiednio silne gradobicie...

 • gol

  Mylisz się ekologia to tylko pretekst do łupienia ludzi z ciężko zarobionych pieniędzy, chyba nie masz pojęcia jak szkodliwa dla środowiska jest utylizacja takich paneli czy akumulatorów da samochodów elektrycznych z pewnością jesteś jedną z tych nawiedzonych pseudoekologów którzy by chronić jedno drzewo jadą do lasu kopcącym dieslem i wbijają 10 cm gwoździe w to drzewo

 • szamot

  O właśnie!!! W TV była informacja, że wobec boomu na fotowoltaikę już pojawiły się panele z Holandii - po "regeneracji"... czyli jak zwykle Polska wysypiskiem cudownej europy :-/ stare diesle z rajchu i przechodzone panele z Holandii :-)

 • Kraken

  Proszę nie wprowadź w błąd zawyżając ceny paneli, podziel tą cenę na pół.Dzięki tej inwestycji będziesz miał czystsze powietrze, chyba że wolisz wdychać do końca życia ten syf i narzekać na wszystko

 • Romek

  1600000 wydane by oszczędzić 80000 rocznie. Wystarczyłoby ograniczyć zatrudnienie o jednego dyrektora by uzyskać większą oszczędność. Ba, nawet nie dyrektora a urzędnika, których tam na pęczki. Umiejętność zarządzania level budżetówka.

 • fajerberga

  Poziom opłacalności podobny do aquadromu. Kto pamięta ulotki reklamowe (były dostępne, zanim ruszyła budowa), które wieszczyły: z badania rynku i analiz wynika, że chęć odwiedzenia tego przybytku zadeklarowało 2 500 000 mieszkańców regionu rocznie. Pytam zatem, gdzie oni są? I dlaczego do tego interesu miasto musi dopłacać i będzie to robić jeszcze przez kilkanaście lat?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również