Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Od października droższa woda i ścieki

 • Dodano: 2020-09-30 11:15

Zgodnie z przyjętym w ubiegłym roku harmonogramem, od 5 października br. zmienią się taryfy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Cena za 1 m3 dostarczanej wody wyniesie 5,63 zł, a za 1 m3 odprowadzanych ścieków - 9,59 zł.

Opłaty abonamentowe pozostają na tym samym, niezmienionym poziomie przez cały okres obowiązywania taryfy, który obejmuje lata 2019-2022

W latach 2015–2018 opłata za wodę i ścieki była praktycznie niezmienna. W tym okresie zwiększyła się tylko o 1 grosz. Przyjęta w ubiegłym roku trzyletnia taryfa musiała uwzględniać wzrost kosztów zakupu materiałów i usług, wynagrodzeń, a także energii elektrycznej i gazu – przypomina Grzegorz Rybka, prezes PWiK Sp. z o.o.

W przypadku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej jednym z najważniejszych czynników decydującym o wysokości taryfy jest stawka zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. Kolejne pozycje, które mają wpływ na taryfę, to: amortyzacja, wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstwa, zakup materiałów eksploatacyjnych, a także zakup energii czy usług związanych z zagospodarowaniem odpadów.

Zgodnie z zatwierdzoną w ubiegłym roku taryfą rudzianie od 5 października 2020 r. do 4 października 2021 r. za wodę i ścieki będą płacić łącznie 15,22 zł brutto. W kwocie tej cena 1 m3 wody wyniesie 5,63 zł (do tej pory 5,53 zł), a 1 m3 odprowadzanych ścieków 9,59 zł (do tej pory 9,27 zł). W kolejnym roku taryfowym, od 5 października 2021 r. do 4 października 2022 r. 1 m3 wody kosztować będzie 5,76 zł brutto, natomiast ścieki 9,88 zł brutto za 1 m3.

Wysokość poszczególnych opłat abonamentowych została ustalona na cały okres obowiązywania taryfy

Dla osób posiadających tylko wodomierz główny i rozliczających się na podstawie faktury papierowej wynosi 5,24 zł brutto. Z kolei osoby, które mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród – płacą 6,37 zł brutto. Opłata abonamentowa dla klientów, którzy rozliczają się z PWiK drogą elektroniczną, wynosi 3,30 zł brutto w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 4,44 zł brutto.

Obecna taryfa, zgodnie z obowiązującą od końca 2017 r. ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, została zatwierdzona przez regulatora tych cen - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a dokładniej Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (w przypadku Rudy Śląskiej z siedzibą w Gliwicach).

Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizuje budowę i modernizację blisko 32 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za prawie 30 mln zł. Inwestycje te zostały zapisane w przyjętym przez Radę Miasta „Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2018– 2021”. Inwestycje są realizowane ze środków własnych przedsiębiorstwa, m.in. z wypracowanych zysków oraz ze środków zewnętrznych z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej dostarcza wodę poprzez sieć wodociągową o długości 448,5 km, natomiast do odbioru ścieków służy mu sieć kanalizacyjna o długości 330,8 km. PWiK eksploatuje 6 pompowni wody, 48 przepompowni ścieków oraz 3 mechaniczno–biologiczne oczyszczalnie ścieków: „Halemba-Centrum”, „Barbara” i „Orzegów”.

Komentarze (27)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Jedna prosto podwyżka i ZŁOTO Rybka /czytej GoldFiszch/ bydzie mioł ZŁOTEGO KARPIA na Wilijo

 • boluś

  A w kielu tych Radach Nadzorczych siedzi i jako kasa trzepie za godzina na miesiąc? Spółki miejskie , GZMowskie itd. I fto jeszcze twierdzi że PATOLOGIA to na dole? Ukłony dlo CYNZURY'cosik tam przepuszczocie ale słabo Wom idzie. Pyrsk

 • boluś

  Niyzło stawka 4,5 tysia na m-c za godzinno przerwa na kawa w PWiK.

 • :)

  Są tacy, którzy mają korzyść z podnoszenia opłaty, w oświadczeniu majątkowym pana Krzysztofa M. za 2019r. jest przychód z PWiK 54 tyś zł.

 • zuza

  Gdzie komentarz o selfi Grażynie i o Pinokiu ? Cenzura droga redakcjo?

 • Mieszkaniec

  Opłaty drożeją a ja nadal mam szambo i tu dopiero się płaci. Kanalizacja koło domu ale wpiac się nie można bo szkody górnicze i nie ma kto się tym zająć a pan M tylko bajki opowiada.

 • no to co?

  Remont czajki w Warszawie będzie drogi. W ramach solidarności władz z warszafką Ruda się złoży.

 • J.W

  Spoko, najwyżyj nie byda sie myc i po sprawie

 • Aneta

  Zaoszczędzisz na myciu i sobie kupisz słownik języka polskiego.

 • Rudziol

  w mieście jest kasa. na [...]erele typu rozkopać i tak jeden z niewielu parkingów (ten pod MCK), bo sobie caryca ławeczki wymarzyła, na [...]owate przystanki wyglądające jakby je ktoś bez mózgu projektował, na nikomu niepotrzebne lampki na święta, jakieś paskudztwa na placu pod urzędem, ogólnie na lans kasa jest. Nie ma na drogi, nie ma dla ludzi, ciągle tylko stękanie urzędasów że i tak za mało od mieszkańców za wszystko biorą bo wszystko jest drogie. Do rzyci z takim czymś...

 • Mieszkaniec

  GPW pisze ze nie podwyższa ceny to co Pan Prezes pisze może to wyjaśnić

 • ehs

  A czy coś kiedykolwiek stanieje? Wynagrodzenia stoją w miejscu (poza minimalna), a wszystko rośnie :(

 • Anna Iskrzyk

  Czy to nasza wina, że nie zarabiasz więcej? Co w swoim życiu zrobiłeś, żeby zmienić swoją wartość na rynku pracy?

 • boluś

  Okropnie krzanisz dziołcha' historii nojnowszyj i realiów tego bajzlu niy znasz? To sie ucz a potym pisz!

 • Jo

  Co z Ciebie za primityw

 • boluś

  Ludze"trocha wyrozumiałości' koniec roku idzie! Trza Se wypłacić "ciynżko wypracowane" PREMIE. Wiycie jak du.a boli łod siedzenia bez cołki rok i końbinowania jak tu jeszcze kogo orżnońć?

 • ewald

  no przeca trza kasy na 500+

 • olo

  No przeca to nimo nic wspólnego

 • Wyborca

  Za poparcie PO i rekomędacje Rafałka to my musimy płacić za remąt Czajki w Warszawie. Tam gdzie żądzą rekomędowani z PO to jest dziadostwo i drożyzna !!!

 • nowak

  Dlaczego przeciwnik PO to prawie z reguły analfabeta?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.