Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Ogłoszono przetarg na budowę tężni solankowej 

 • Dodano: 2021-03-10 08:30, aktualizacja: 2021-03-09 20:07

Miasto ogłosiło wczoraj przetarg na budowę tężni solankowej w Bykowinie w strefie aktywności w rejonie ul. Górnośląskiej. Na jej wykonanie Ruda Śląska ma otrzymać prawie 646 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

- O tym, jaka będzie ostateczna wartość przedsięwzięcia, dowiemy się po złożeniu ofert, które ma nastąpić 26 marca - pisze prezydent Grażyna Dziedzic.  


Tężnia solankowa w Bykowinie

Warto przypomnieć, że zadanie to zostało wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Podczas głosowania 1984 rudzian spośród 5172 głosujących oddało swój głos na tę propozycję. Zadanie ogólnomiejskie obejmowało wykonanie tężni solankowej zadaszonej, alejki wokół tężni oraz łączącej z istniejącą alejką, ławek wokół tężni, zjazdu do wózków (dziecięcych i inwalidzkich) na istniejących schodach prowadzących do strefy aktywności, zakup, montaż stojaków rowerowych, urządzenie terenu w pobliżu tężni, wykonanie nasadzeń (drzew, krzewów, trawy) w najbliższej okolicy w strefie aktywności. 

Jednak do tej pory nie doszło do realizacji inwestycji. Jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego. Po otwarciu ofert okazało się, że swoją propozycję złożyła tylko jedna firma, która wyceniła inwestycję na przeszło 895 tys. zł, podczas gdy bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający poinformował, że zamierza na ten cel przeznaczyć  ok. 646 tys. zł. Postępowanie przetargowe zostało unieważnione. 

- Projekt nie został jednak porzucony, ale szukaliśmy możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych - pisze prezydent Grażyna Dziedzic.  


Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że Ruda Śląska otrzyma ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych! Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. Oprócz tego, będą to również:

 • przebudowa ul. Wolności w Rudzie Śląskiej,
 • rozbudowa ul. Janasa w Rudzie Śląskiej,
 • wykonanie projektu pod nazwą Ścieżka aktywizacyjna – miejsce aktywnego spędzania czasu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 13 w Bielszowicach.

Łącznie do miast i gmin okręgu katowickiego, które uzyskały bezzwrotne wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ma trafić 137 579 394,22  zł. Dofinansowanie otrzymają:

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Julia

  wystrzelać kiboli zaoszczędzimy na monitoringu, nikomu nie bedzie żal tych bandyckich patologów

 • Mieszkanka Rudy Śląskiej

  Nasze miasto przede wszystkim potrzebuje uprzatniecia psich odchodów i zebrania smieci.Brud wszędzieSkwery i ulice tona w śmieciach Nie wiem czy jest gdzieś jeszcze tak brudne miasto.Straz miejska od której oczekujemy chociażby reakcji w ważnych dla mieszkańców miasta sprawach pilnuje wejścia do UM.Kpina

  • Mieszkanka Rudy Śląskiej
   2021-03-11 06:27
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ola

  A kto większość tych śmieci zostawia byle gdzie??-ludzie.

 • lesna

  Jak chodniki [...]ne,toi do tego nowego zepsami bedom wchodzic,ciekawe skond ta moda na śląsk przywendrowała,

 • Kierowca

  A co z dokończeniem trasy N-S???. Woda w ustach urzędników?

 • Karl

  O kule to już wiem jaki magistrat mo pomysł na te miasto jak już zawrom gruby i huty. Ruda Śląsko to zaś będzie miasto uzdrowiskowe. Szykować się już na opłata klimatyczno ?

 • Forka

  Przez te gruby energia jest u nas najdrokszo w cały EU.

 • Pracownik bp

  Teżnia Dymna działa dziennie na skrzyżowaniu ulic Piotra Skargi i 1-go maja na Halembie ok godziny 19 (po zmroku) ładują do pieca gumowce bo inaczej tego nie idzie nazwać pali w gardle aż.Ciekawie co na to Straż Miejska !!!!

 • olo

  Zadzwoń, zapytaj.

 • lol

  Straż Miejska i tak nie reaguje. U mnie jeden pali miałem i jak zafakluje to szkoda gadać. Straż o tym wie i co może dalej palić.

 • observer

  Znając aktywność "naszych" bandytów-kiboli, proponuję zainstalować w tym miejscu najpierw monitoring. Chyba się domyślacie co mam na myśli...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.