Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co dalej z tężnią solankową? Czy projekt z budżetu obywatelskiego został porzucony?

 • Dodano: 2020-01-23 17:00, aktualizacja: 2020-01-24 10:40

Podczas minionej sesji Rady Miasta, przy okazji debaty na temat zmian w budżecie miasta na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej radna Ewa Chmielewska podniosła kwestię tężni solankowej, która miała zostać zrealizowana w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Jak się okazuje, ze względu na nieudany pierwszy przetarg, a także ze względu na trudną sytuację finansową miasta, projekt został zarzucony. Nie znaczy to jednak, że tężni solankowej w Rudzie Śląskiej na pewno nie będzie.

W 2018 roku tężnia solankowa uzyskała najwięcej głosów w ramach obywatelskiego budżetu Rudy Śląskiej

Przypomnijmy, że zadanie ogolnomiejskie obejmowało wykonanie tężni solankowej zadaszonej, alejki wokół tężni oraz łączącej z istniejącą alejką, ławek wokół tężni, zjazdu do wózków (dziecięcych i inwalidzkich) na istniejących schodach prowadzących do strefy aktywności, zakup, montaż stojaków rowerowych, urządzenie terenu w pobliżu tężni, wykonanie nasadzeń (drzew, krzewów, trawy) w najbliższej okolicy w strefie aktywności. Koszt miał wynosić 950 tysięcy złotych.

Tężni nie udało się zrealizować, a zadanie zgodnie z regulaminem BO musiało być wykonane do 31 grudnia. Do sprawy odniosła się między innymi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic:

W przypadku tężni nie wyszedł przetarg. W związku z powyższym następnym zadaniem rezerwowym na liście były kocie łapki - mówiła na sesji Grażyna Dziedzic - taka sytuacja się stała, ponieważ w trakcie roku budżetowego z zaplanowanymi dochodami trzeba było z pewnych rzeczy zrezygnować. Budżet miasta kończy się z dniem 31 grudnia. Jeżeli byłoby to zadanie wieloletnie, byłoby to w Wieloletniej Prognozie Finansowej, ale budżet obywatelski jest budżetem rocznym,, musi się zamknąć tak, jak budżet miasta. My cały czas mówimy - jeżeli się znajdą dodatkowe środki, bo może się znajdą (...), to być może takie dodatkowe dochody to pokryją (budowę tężni, przyp. red.) Na pewno będziemy się starać to wszystko wykonać, ale na chwilę obecna musimy zobaczyć, że pieniędzy w budżecie miasta jest dużo mniej, niż było - tłumaczyła prezydent.

Głos zabrał też radny Mariusz Pakuza:

Jeżeli chodzi o tężnię, zgadzam się z panią (Ewą Chmielewską - przyp. red.) w 100 procentach. Moim zdaniem budżet obywatelski, cała procedura i to, w jaki sposób są zaangażowani mieszkańcy, to jest sprawa święta i miasto, pani prezydent, powinna zrobić wszystko, żeby zrealizować te zadania. Nie może być tak, że zadanie nr 2, które jest bardzo ważne, inicjatywa była bardzo istotna dla bezpieczeństwa miasta, ale nie możemy w środku roku porzucać inicjatyw, które wybrali mieszkańcy. Miasto powinno przystąpić do drugiego przetargu i zrobić wszystko, żeby zrealizować te zadania. Chciałbym tutaj jako przewodniczący komisji budżetu przedsiębiorczości zadeklarować, że wszystkie wpływy, wszystkie przychody jakie miasto będzie otrzymywało w najbliższych miesiącach będziemy obserwować, będziemy pilnie zwracać uwagę na to, aby zabezpieczyć środki na budowę tężni - mówił radny Mariusz Pakuza.

Radna Ewa Chmielewska dopytywała, dlaczego drugie zadanie, które uzyskało mniej głosów mieszkańców, a więc tak zwane kocie oczka na przejściach dla pieszych, zostało jednak zrealizowane (koszt to około 1 mln 300 tys. złotych), a projekt tężni porzucono po pierwszym nieudanym przetargu.

To nie jest tak, że tych pieniędzy nie było i nie było dobrej woli. Każde zadanie jest nam tak samo drogie. Przy tężni było więcej problemów - z przyłączem energetycznym, z uzyskaniem pozwoleń, ze znalezieniem wykonawców, a później, jak się jeszcze okazało, z samą technologią przy realizacji tego zadania - tłumaczyła Grażyna Janduła - Jonda, sekretarz miasta.

Wychodzi na to, że trudna sytuacja finansowa przyczyniła się również do wstrzymania realizacji wskazanej przez mieszkańców. Jeżeli radni rzeczywiście poważnie potraktują swoją deklarację, to jest jednak szansa, że prędzej czy później uda się jednak projekt zrealizować.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • gamerskiTata

  Ja tu proszę w projekt wprowadzić kilka stolików, moga być jak w rudzie w tym małym parku by pograć w planszówki. Jestem skłonny dojeżdżać w takie miejsce zrobić weekendowe spotkania, granie , bo mam tam i ojca. U nas stoliki sie psrawdzają, choc moze lepsze byłyby z całego blatu ale da sie grać i mamy tylko trzy...Projekt super.

 • Bezpieczny

  Macie groty solne w mieście. Jak dla kogoś kupa chrustu polana posoloną wodą jest ważniejsza niż bezpieczeństwo naszych dzieci na przejściach dla pieszych (chyba każdy wie jak ludzie jeżdżą po naszym mieście) to gratuluję. Ja akurat cieszę się, że to zarzucono. Zobaczcie sobie ościenne miasta jak tam wygląda realizacja projektów tężni i jakie to koszty. Ja głosuję za dokończeniem trasy N-S i dalszą poprawę bezpieczeństwa, a patyki to do lasu można iść pooglądać. Poza tym tężnia... zwykły bajer i hasło marketingowe, bo i tak oddychacie tym co jest w powietrzu... Jak rzeczywiście ma to mieć sens, to muszą to być pomieszczenia zamknięte - ale żeby to wiedzieć to trzeba chcieć na ten temat poczytać i zdobyć wiedzę... Pozdrawiam serdecznie i czekam na minusy

 • bespietszny

  Człowieku, budżet obywatelski z założenia ma poprawić status bytowy w danej dzielnicy. To mieszkańcy proponują i wychodzą z inicjatywą poprawy otoczenia we własnej dzielnicy. Chorym jest pomysł, aby bezpieczeństwo i drogi dodatkowo finansować z budżetu obywatelskiego. Na infrastrukturę miejską jest oddzielny budżet. Żeby się wypowiadać o budżecie to trzeba trochę poczytać i zdobyć wiedzą... Pozdrawiam

 • RR

  A na kupę złomu w postaci Wielkiego Pieca (póki co opracowania tylko projektu) kasa w budżecie jest??!! Same trafne decyzje. Masakra!!

 • AntyGrazyna

  Grunt ze beda piekne kawiarenki kwiatuszki urlop 16 razy w roku

 • cycyk

  Tężnia solankowa jest,ale na przystanku autobusowym,osiedle Bykowina bo jest goły iwesoly,dorze leje isnierzy na leb.

 • ALI

  Po co ci przystanek?

 • Jiki

  Po co ci przystanek, zawsze możesz iść pieszo

 • Jorg

  Idź na inny przystanek z wiatą bydziesz zdrowszy

 • dorf fridricha

  Jorg jak uciebie ze deklym,słabo pewnie.

 • Ciekawy

  Niestety trzeba przyznać, ze ta cała strefa aktywności jest budowana bez planu. Po co takie ogromne niewygodne ławki z podnóżkami - w zamian można było zakupić o wiele więcej zwykłych ławek ( z oparciami). Stojak na rowery zamontowany w bardzo kretyńskim miejscu - czyli tam, gdzie biegają dzieciaki. Kamienie wokół siłowni to już kompletna porażka - porozsypywane na ścieżce rowerowej, a już ta ogromna tablica ogłoszeń jest po prostu szkaradna. Stół do ping ponga - raczej słabo się sprawdza na terenie, gdzie ciągle wieje. Zamiast tego można było postawić np stolik do chińczyka. O kabinie Wc nawet nie wspominam.Proponuje dopytać o kocie oczka w Um - dlaczego mimo pierwszej oferty w przetargu na 1 334 617,65 zł ( Miasto przewidziało 935 000) został zorganizowany kolejny przetarg, a na tężnie już nie.

 • Mieszkaniec

  Z tą tężnią solankową będzie tak jak z słynnym stawem kokotek ile to już lat mineło od wygranego projektu i na projekcie się skończyło pierwszy przetarg, drugi przetarg za trzecim żeby zrobić dobrze harcerzom postawiło miasto hangar, slip i dwa pomosty a reszta to co miało być dla mieszkańców altana grilowa, ścieżki dydaktyczne, ogólna rewitalizacja stawu poszło w zapomnienie bo projekt został niedoszacowany przez miasto??? Przepraszam źle ujęte doszacowany tak żeby tego nie zrobić!!!!

 • Widmo kryzysu

  A moze by tak pani ktora niby wlada naszym miastem pensji nie brala do czasu zalatania dziury budzetowej...To by byl jasny przyklad troski o miasto.Redukcja etatow w urzedach o 50% i bedzie wszystko good.

 • Zły

  A może ty oddasz swoją pensję?! Redukować w Państwowych instytucjach to wszyscy chętnie!!! a potem jak przyjdziesz do Urzędu sprawę załatwić i ze względu na mała ilość pracowników potrwa to dłużej to kolejne pretensje będą i ryki!!! Przez te 500+ ludzią się już całkiem w głowach poprzewracało

 • Zyga

  Pensje to pozabierać tym , którzy tę dziurę spowodowali - czyli rządzącym krajem a nie miastem !

 • Bunia

  A co to są kocie łapki pani prezydent?

 • kotsór

  Takie łapki, które myszkują pieniądze :-)

 • obywatel solą w oku miasta

  Miast zalega ze składkami ZUS, z budżetu obywatelskiego remontuje szkoły, przedszkola i chodniki... Poza tym, powiedzenie tych słów: "Przy tężni było więcej problemów - z przyłączem energetycznym, z uzyskaniem pozwoleń, ze znalezieniem wykonawców, a później, jak się jeszcze okazało, z samą technologią przy realizacji tego zadania" przez Panią sekretarz miasta jest czymś tak niedorzecznym, że nie chce mi się dalej komentować. Skoro tak to wygląda przy "głupiej tężni" to sami sobie odpowiedzcie jak rozmawiają z poważnymi inwestorami biznesowymi. Zastanówcie się drodzy Rudzianie nad tym dlaczego Ruda Śląska to kebaby, lombardy, biedronki i zamykane kopalnie. Pozdrawiam

  • obywatel solą w oku miasta
   2020-01-23 22:23
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Realista

  No i tyle jest wart ten cyrk co się nazywa Budżet Obywatelski! Przecież było wyraźnie ustalone, że działka ma być miasta o przyłącza czy inne cuda nikt się nie martwił. Pojawił się projekt i miasto dało ciała, zresztą nie pierwszy raz (staw na kokotku też się nie doczekał)! Za to szkoły korzystają z Budżetu na potęgę! Uważam, że skoro miasto ma problemy finansowe powinno się wstrzymać cały program. A co do kocich oczek, w Rudzie Śląskiej mamy całą gamę dla bezpieczeństwa pieszych. Raz jest super jasno, innym razem ciemno, tu mrugaja oczka tam sygnalizator. Serio lepiej by było postawić na jedno rozwiązanie bo oczopląsu kierowca dostaje...

 • Michael

  Dziedzic raus !

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.