Kilka dni temu na rynku w Nowym Bytomiu stanęła choinka. Jak się okazuje, w tym roku będzie to jedyny bożonarodzeniowy akcent na ulicach Rudy Śląskiej. Powód? Oszczędności związane z energią elektryczną i drastycznym wzrostem jej kosztów.
Świąteczne iluminacje w mieście ograniczone do minimum
Każdego roku wraz z początkiem grudnia w śląskich miastach w tym Rudzie Śląskiej zaczynały pojawiać się świąteczne ozdoby miejskie, w tym iluminacje świetlne powieszone m.in. na latarniach. Wiele mieszkańców zastanawiało się, jak będzie w tym roku? O plany związane z miejskimi ozdobami świątecznymi zapytaliśmy kilka tygodni temu w rudzkim magistracie. Wówczas urzędnicy informowali, że w tym sezonie okres przedświąteczny będzie skromniejszy.
- W tym roku, ze względu na konieczność uzyskania oszczędności przez jednostki samorządu terytorialnego, planujemy instalację oświetlenia świątecznego, ale w ograniczonym zakresie - mówił pod koniec listopada Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Jak okazało się dzisiaj, w tym roku władze Rudy Śląskiej ograniczyły świąteczne iluminacje w mieście minimum. Jedynym świetlnym, bożonarodzeniowym akcentem jest choinka, która od kilku dni rozświetla rynek w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu.
- Nie chcieliśmy całkowicie rezygnować ze świątecznego klimatu w mieście, stąd decyzja o wykorzystaniu jednego, symbolicznego elementu bożonarodzeniowego oświetlenia, którym jest ponad 10-metrowa choinka w centralnej części Rudy Śląskiej – podkreśla wiceprezydent Jacek Morek.
Na ulicach Rudy Śląskiej nie poczujemy świątecznego klimatu?
W tym roku czeka nas Boże Narodzenie inne niż dotychczas. Wszystko przez kryzys energetyczny. Podobnie jak wszystkie samorządy w naszym kraju Ruda Śląska została ustawowo zobligowana do oszczędności w zużyciu energii elektrycznej o 10%. W tym roku miasto musi wykazać się oszczędnościami względem lat 2018-2019, czyli sprzed pandemii.
- Dobra wiadomość jest taka, że wymagany wskaźnik osiągniemy, nawet z pewnym zapasem. To oczywiście wstępne wyliczenia. Na dokładne wyniki musimy poczekać do marca 2023 r., kiedy to spłyną ostatnie faktury za zużycie prądu za grudzień br. Na ten dobry wynik wpływ miały działania podjęte w ostatnich latach, takie jak wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe, czy instalacja fotowoltaiki na miejskich budynkach użyteczności publicznej - napisał 18 listopada prezydent Michał Pierończyk. - Większe wyzwanie czeka nas w przyszłym roku, ponieważ będziemy musieli zaoszczędzić kolejne 10%, tym razem w porównaniu do roku bieżącego. To oznacza podjęcie kolejnych działań, które pozwolą na spełnienie tego obowiązku. Dlatego już teraz o tym rozmawiamy i szukamy pomysłów - dodał.
Wprowadzony przez rząd ustawowy obowiązek uzyskania 10-procentowych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej dotyczy wszystkich samorządów, a wszystko liczone jest od 1 grudnia br.
– Bieżąca sytuacja determinuje konieczność oszczędzania. Stąd starania o znalezienie każdego sposobu na uzyskanie takich oszczędności i decyzja o rezygnacji ze świątecznych iluminacji. Wiemy jedno - za niespełnienie obowiązkowych oszczędności grożą samorządom kary finansowe – wskazuje Jacek Morek.
Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku w grudniu na ulicach Rudy Śląskiej pojawiło się mniej ozdób świątecznych niż w latach poprzednich. Na zeszłoroczną świąteczną oprawę Rudy Śląskiej złożyły się 92 ozdoby świetlne. Koszt świątecznego oświetlenia wyniósł wówczas 150 tys. zł. Dla porównania w 2019 roku na rudzkich ulicach rozbłysło 270 ozdób, a koszt ich wypożyczenia, zamontowania i utrzymania wyniósł 380 tys. zł.
Skromniejsze ozdoby świąteczne to nie jedyny sposób na oszczędności
Miasto już wcześniej realizowało w mieście energooszczędne inwestycje. Wyliczyć tu trzeba wymianę większości opraw oświetlenia ulicznego, którego miasto jest właścicielem na nowe, ledowe. Ponadto we wszystkich budynkach urzędu miasta zamontowano instalacje fotowoltaiczne oraz wymieniono oświetlenie wewnętrzne na energooszczędne.
Czy czekają nas jeszcze jakieś zmiany? W listopadzie prezydent Pierończyk poinformował, że miasto chce:
- modernizować oświetlenie w placówkach oświatowych, w których jeszcze tego nie zrobiono,
- wymieniać energochłonne urządzenia w placówkach oświatowych, m.in. sprzęt kuchenny,
- szukać rozwiązań co do możliwości pozyskania środków zewnętrznych na modernizację opraw oświetleniowych stanowiących własność miasta, a zabudowanych na słupach należących do spółki energetycznej,
- ograniczyć częściowo oświetlenie na Drogowej Trasie Średnicowej na terenie miasta.
Co sądzicie o decyzji władz miasta o ograniczeniu do minimum oświetlenia świątecznego? Piszcie w komentarzach.