Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Oszuści podają się za pracowników wodociągów

  • Dodano: 2022-07-11 12:30

W Rudzie Śląskiej pojawiły się ponowne doniesienia o oszustach podających się za pracowników PWiK. Osoby te żądają dostępu do wodomierzy oraz kranów w celu sprawdzenia ciśnienia, czy szczelności instalacji wewnętrznej. Niestety podczas takich wizyt dochodzi często do kradzieży.

Uwaga na oszustów! 

W związku z niepokojącymi doniesieniami zarząd PWiK opublikował za pośrednictwem mediów społecznościowych ostrzeżenie. 

- Informujemy, że przedsiębiorstwo nie dokonuje odczytów wodomierzy w mieszkaniach rozliczanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe, MPGM i Wspólnoty Mieszkaniowe. Zdecydowana większość odczytów wodomierzy głównych, umieszczonych w piwnicach czy w studniach wodomierzowych, dokonywana jest drogą radiową bez konieczności dostępu do wodomierza. W szczególnych przypadkach informacje o odczytach przekazywane są telefonicznie, a w sytuacji, gdy należy przeprowadzić kontrolę wodomierza, nasi pracownicy telefonicznie uzgadniają termin wizyty u klienta - czytamy w komunikacie PWiK. 

Wobec powyższego zarząd PWiK zwraca się z apelem do mieszkańców Rudy Śląskiej o zachowanie szczególnej ostrożności. 

- W sytuacji braku pewności co do zamiarów odwiedzającej nas osoby, prosimy o kontakt z policją lub instytucją, na którą powołuje się nieznajomy w celu sprawdzenia jej tożsamość. Prosimy także, aby poinformować osoby starsze o tego typu przestępstwach i przestrzec ich przed konsekwencjami wpuszczania do swoich mieszkań obcych osób  - czytamy w komunikacie PWiK. 

Ofiarą oszustów padła już 85-letnia rudzianka 

1 lipca do seniorki, przyszła nieznana jej wcześniej kobieta. Podawała się za pracownicę wodociągów i pod pretekstem dokonania sprawdzeń weszła do mieszkania. Następnie wykorzystując łatwowierność seniorki, poprosiła o pomoc w kontroli ciśnienia wody. W tym czasie okradła seniorkę z oszczędności. Gdy rudzianka zorientowała się, że została oszukana i okradziona, zgłosiła to policjantom. Wyjaśnianiem sprawy i ustalaniem sprawczyni zajmują się policjanci z Komisariatu Policji II w Rudzie Śląskiej.

Mundurowi ostrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. 

- Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracają się z prośbą do mieszkańców naszego miasta, by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym - czytamy na stronie KMP Ruda Śląska. 

Mieszkańcy, którzy posiadają, jakiekolwiek informacje o osobach poszywających się pod pracowników wodociągów proszone są o kontakt z policją lub PWiK pod bezpłatnym numerem 994 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również